Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Merkezi Sistem ile ferdi sistemi isteyenler eşit sayıda. Karar alamıyoruz. ?

Başlatan keneaaz, Eylül 11, 2017, 10:37:57 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,
Katı yakıt ile merkezi sisteme sahip apartmanımızda 8 daire bulunmakta ve 2000 m2 altında alana sahibiz. 4 malik merkezi sistem doğalgaz isterken 4 malik ise ferdi sistem doğalgaz istemektedir. arsa payları da eşit durumdadır. Tıkanmış durumdayız. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden teşekkürler.
Linkback: Merkezi Sistem ile ferdi sistemi isteyenler eşit sayıda. Karar alamıyoruz. ?


  • Gösterim 3,785 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 2 Yanıtlar
634 s Kat Mülkiyeti Kanunu

Yenilik ve ilaveler: I - Faydalı olanlar: 
Madde 42 –
.....................
(Değişik dördüncü fıkra: 18/4/2007-5627/16 md.) Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.


Sayın keneaaz;

(1) 634 s Kat Mülkiyeti Kanununun Yenilik ve İlaveler: I- Faydalı Olanlar başlıklı 42 Maddesinin 4. Fıkrasına göre ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve/veya ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılacağını tereddütte yer bırakmadan belirtmektedir.

(2) Farklı mevzuatlara bakıldığında toplantılarda eşit oy çıkması durumunda ne yapılması gerektiği hususu belirtilmektedir. Eşitlik halinde önerinin kabul edilmemiş sayılması, seçimi kazananın kura ile belirlenmesi, başkanın kullandığı oyun iki oy sayılması, tekrar oylama yapılması, seçimin tekrarlanması gibi farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir.

Örnek :
Türk Ticaret Kanunu - Madde 390 
(3) Oylar eşit olduğu takdirde o konu gelecek toplantıya bırakılır. İkinci toplantıda da eşitlik olursa söz konusu öneri reddedilmiş sayılır.

(3) 634 s Kat Mülkiyeti Kanunu'nun ilgili maddelerine bakıldığında kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile alınacak kararlarda oyların eşit çıkması durumun hukuki durumun ne olacağı yönünde herhangi bir amir hüküm olmadığı gibi yönlendirme de bulunmamaktadır. 

Konu ile ilgili yargı kararı var mıdır.? açıkçası bulamadım. Olsa olsa kanunun istediği yeter sayısının ulaşılması gerektiği konusunda kararın çıkmış olabileceği yönünde bir değerlendirmem söz konusudur.

Bu durumda;

Kat malikleri kurulu toplantısında yapılan oylamada oyların eşit çıkması durumunda da kanunun istediği ikili çoğunluk olan sayı ve arsa payı çoğunluğu kesinlikle aranacaktır.

(4) Binanızın halen kullanmakta olduğu katı yakıt merkezi sistemin doğalgaz yakıt sistemine dönüşümü, ısıtma sisteminin merkezi sistem ile devamı veya ferdi sisteme geçilmesi hususundaki karar yeter sayınız en az beş (5) olması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken binanıza en uygun ısıtma sistemini tespit etmek ve kat maliklerini ikna etmek olacaktır.

Ayrıca, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap sitesi üyelerinin konu ile ilgi farkı paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Saygılar.
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Mükemmel yorum . Teşekkürler.

Konuyu Kapatıyoruz. Benzer Cevaplar Merkezi ısıtma ve sıcak su giderlerinin paylaştırılması ? konusunda mevcut
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Buradan devam ederek daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler