Katmülkiyeti.Com


Reklam Alanı !

Merkezi Isınma Sisteminden KOMBİ Sistemine geçiş

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Aralık 24, 2007, 11:52:58 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

truvalı60 isimli üyemizden gelen mesahı aşağıda iletiyoruz.


    Binamız 30 daire li ve Merkezi Sistem Doğalgazı ile ısınmaktadır. Kat mailklerinden 23 tanesi Kombili sisteme geçişi istemektedir. Bu durumda kombili sisteme geçişimiz yeni KAT MÜLKİYET KANUNU NA göre yapabilirmiyiz.? veya 5/4 çoğunlukmu olması gerekiyor. Bilgisi olanlar varsa yardımcı olurlar ise çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...


"Sorularınızın özel mesaj yönetimi ile değil forumlarda sorulmasının jerkesin izlemesi açısından yararı vardır. "


Linkback: Merkezi Isınma Sisteminden KOMBİ Sistemine geçiş Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 32,772 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 6 Yanıt




Kombili ısınma sistemine geçiş için yeterli çoğunluk yasal bir toplantıda kat maliklerinin salt çoğunluğunun bunu onaylamasıdır. Konunun yeni kat mülkiyeti kanunu nazarında bir değişikliği yoktur. Uygulama halen devam etmektedir.

Sorunuz Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 42. maddesinde ve 3. fıkrasında tanımlanmıştır. "(Ek fıkra: 10/12/1990 - KHK - 431/1 md.; Aynen kabul: 05/02/1992 - 3770/1 md.) Kat maliklerinden birinin isteği ile ortak kaloriferle olan ısınmanın doğalgaz kullanılmak maksadıyla ferdi ısınmaya dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. "

Ancak doğalgaz kullanmak maksadıyla olmayan (ferdi ısınma elektrik, odun, kömür, LPG ve benzeri yakıtlar ile yapılacaksa) ferdi ısısnma istekleri, oybirliği ile alınacak kararlarla mümkündür.

Yine doğalgazlı merkezi ısınmadan , doğalgazlı ferdi ısınmaya(kombi)  geçmek için , çoğunluğun kararı gereklidir. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

   Kat mülkiyeti kanuna göre apartman yönetimi oluşturulmasında 14 daireli bir apartmanda 8 dairenin katılımı şartı aranmaktadır, çoğunluğu sağlayan kat malikleri apt.yönetimini oluşturduktan sonra 1 yönetici,1 yönetici yardımcısı,birde muhasip denetmen şeklinde seçim yapabilir,aptman yönetiminde her tür konuda bu üç kişi kat maliklerinin de onayını alarak karar alma yetkisine sahiptir,karar alırken de apartmandaki kat maliklerinin çoğunlukta olması aranmaz,her konuda yetkilidirler,söz konusu olan doğalgaza dönüşüm yaptırılır, eşit bir olarak kat maliklerinden  yapılan masraflar  eşit şekilde istenir,ödeme yapmayanlar hakkında k.m.k. nın 20 . maddesi gereğince yasal işlem yapılır ( icra takibi ) gene sonuç alınamazsa borcunu ödemeyen kişinin oturduğu daire mahkemeye dava açılarak satışı istenebilir,mahkeme  apartman yönetimini haklı bulursa satışa çıkartılan daireyi satın almada  apartmanda bulunan kat maliklerine öncelik tanır.yardımcı olabildiğimi düşünüyorum saygılar, Mesajı Paylaş

Sayın Can57 ;

Yorumunuzdan hatalı algılama yapanlar olabilir. Kırmızı ile düzeltiyorum.


Kat mülkiyeti kanuna göre apartman yönetimi oluşturulmasında 14 daireli bir apartmanda 8 dairenin katılımı şartı aranmaktadır (DOGRU) , çoğunluğu sağlayan kat malikleri apt.yönetimini oluşturduktan sonra 1 yönetici,1 yönetici yardımcısı,birde muhasip (DOGRU) denetmen (ANCAK DENETÇİ ÜYE YÖNETİM KURULU DEGİLDİR. DENETÇİ AYRICA SEÇİLİR.) şeklinde seçim yapabilir,aptman yönetiminde her tür konuda (SADECE KAT MÜLKİYETİ KANUNUNDA BELİRTİLEN YÖNETİCİ'NİN GÖREVLERİ VE YETKİLERİ KONULARINDA!!! SINIRSIZ DEGİLDİR. ) bu üç kişi kat maliklerinin de onayını alarak karar alma yetkisine sahiptir (DOGRU. ANCAK KAT ALİKLERİ ONAYI SADEE GENEL KURULLARDA ALINABİLİR. ) ,karar alırken de apartmandaki kat maliklerinin çoğunlukta olması aranmaz (KISMEN DOGRU. ANCAK ALINACAK KARARA BAGLI OLARAK DEGİŞEBİLİR. YETER SAYI İLE İLGİL KARARLAR SAKLIDIR. ÖRNEGİN ORTAK YERİN KİRAYA VERİLMESİ İÇİN DEGİL ÇOGUNLUK TÜM KAT MALİKLERİNİN KATILIMI VE ONAYI GEREKİR.) ,her konuda yetkilidirler (DOGRU DEGİL. SADECE KMK'DA BELİRTİLEN YÖNETİCİ'NİN GÖREV VE YETKİLERİ KONULARINDA YETKİLİDİRLER. AYRICA KAT MALİKLERİNİN BU GÖREVLER DIŞINDA YÖNETİCİYE SADECE KAT MÜLKİYETİNİ İLGİLENDİREN VE YETKİ VERİLEN KONULARDA YETKİLİDİRLER. ÖRNEGİN KAPICININ  İŞTEN ÇIKARILMASI KARARI KAT MALİKLERİ KURULUNUNDUR: ANCAK KURUL U YETKİYİ AYICA YÖNEİCİYE VERMİŞ İSE O HALDE YÖNETİCİ BU YETİYİ KULLANABİLİR.) ,söz konusu olan doğalgaza dönüşüm yaptırılır (KAT MALİKLERİ KURULU DOGALGAZA GEÇİŞ KARARI ALMAMIŞ İSE YAPTIRAMAZ.) , eşit bir olarak kat maliklerinden  yapılan masraflar  eşit şekilde istenir (ARSA PAYLAI EŞİT İSE EŞİT İSTENİR. YOKSA ARSA PAYI ORANLARINA GÖRE İSTENİR.) , ödeme yapmayanlar hakkında k.m.k. nın 20 . maddesi gereğince yasal işlem yapılır ( icra takibi ) gene sonuç alınamazsa (SONUÇ ALINMASI ZATEN SÖZÜNÜ ETTİGİNİ MADDE İÇERİGİDİR. İCRA YAPILIR VE SONUÇ ALINIR.) borcunu ödemeyen kişinin oturduğu daire mahkemeye dava açılarak satışı istenebilir (ANCAK VE ANCAK KMK 25. İÇERİGİNDE BELİRLENMİŞ OLAN Ortak giderlerden ve avanstan kendine düşen borçları ödemediği için hakkında iki takvim yılı içinde üç defa icra veya dava takibi yapılmasına sebep olunması HALİNDE VE KAT MÜLKİYETİ DEVRİ KONUSUNUN KAT MALİKLERİ KURULU'NDA GÖRÜŞÜLMESİ VE DEVİR İLE İLGİLİ MAHKEME AÇILMASI KARARININ VERİLMESİ DURUMUNDA - Bu gibi bir kat maliki hakkında, bağımsız bölümün mülkiyetinin hükme en yakın tarihteki değeri o kat malikine ödenerek bu mülkiyetin diğer kat maliklerine, arsa payları oranında devredilmesi için davanın açılması, aksi kararlaştırılmış olmadıkça, diğer kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğuyla karar  vermesine bağlıdır. - ); ,mahkeme  apartman yönetimini haklı bulursa satışa çıkartılan daireyi satın almada  apartmanda bulunan kat maliklerine öncelik tanır ( YANLIŞ.... ALINAN MAHKEME KARARINA RAGMEN .....Bu karara rağmen kat maliklerinden bir kısmı bu davayı açmak istemezse, davayı öteki kat malikleri açar ve hâkim hüküm vermeden önce devir bedelinin ileride hak sahibine ödenmek üzere bankada üçer aylık vadeli hesaba yatırılması ve makbuzunun ibrazı için davacılara resen belirleyeceği uygun bir süre verir. Devir bedelinin süresi içinde yatırıldığına ilişkin belge ibraz edildiğinde ve davanın kabulü halinde hâkim, davalının bağımsız bölümünün mülkiyetinin davayı açmış olan kat maliklerine arsa payları oranında devredilmesine ve devir bedelinin işlemiş faiziyle birlikte davalıya ödenmesine karar verir. (md:12).) yardımcı olabildiğimi düşünüyorum saygılar, (DOGRU. YARDIMCI OLDUNUZ . DOGRU  BİLİNEN  YANLIŞLARIN ANLAŞILMASINA YARDIMCI OLDUNUZ.

SAYGILARIMIZLA, )
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

105 uyeden olusan sitemiz mevcuttur yeni çıkan kmk  göre katı yakıt olan merkezi sistemden fewrdi kombiye geçiş yapmak istiyoruz bu gun itibariyle kaç uyenın ısteği ile kombıye geçişe kararı alabilirız yeni kmk da 4/5 çoğunluk istenmektedir der oysaki yazılarınızda ve örneklerinizde yarıdan bir fazla oyla karar alınabılır denılıyor hangıssı doğrudur lütfen bizleri aydınlatınız tşk ler Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
105 uyeden olusan sitemiz mevcuttur yeni çıkan kmk  göre katı yakıt olan merkezi sistemden fewrdi kombiye geçiş yapmak istiyoruz bu gun itibariyle kaç uyenın ısteği ile kombıye geçişe kararı alabilirız yeni kmk da 4/5 çoğunluk istenmektedir der oysaki yazılarınızda ve örneklerinizde yarıdan bir fazla oyla karar alınabılır denılıyor hangıssı doğrudur lütfen bizleri aydınlatınız tşk ler


Sayın zargana17, sorunuzun net cevabı yukarıda yayınlanmış.
5711 ile 634 Sayılı Kanunun Bazı maddeleri değişmiştir.
Dolayısı ile KMK'da sizin belirttiğiniz gibi
Alıntıyeni kmk da 4/5 çoğunluk istenmektedir der
diye bir husus yoktur.

Kat maliklerinden birinin isteği ile ortak kaloriferle olan ısınmanın doğalgaz kullanılmak maksadıyla ferdi ısınmaya dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Yani sizin sitenizde 105 kat malikinin eğer arsa payları aynı ise 53 kat malikinin "dikkat! toplantıya katılanların çoğunluğu değil tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu" ile karar alınabilir.

Doğru olan bu yazdığımızdır.

Aşağıda yukarıdan yeniden alını yapılmıştır. 



Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Kombili ısınma sistemine geçiş için yeterli çoğunluk yasal bir toplantıda kat maliklerinin salt çoğunluğunun bunu onaylamasıdır. Konunun yeni kat mülkiyeti kanunu nazarında bir değişikliği yoktur. Uygulama halen devam etmektedir.

Sorunuz Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 42. maddesinde ve 3. fıkrasında tanımlanmıştır. "(Ek fıkra: 10/12/1990 - KHK - 431/1 md.; Aynen kabul: 05/02/1992 - 3770/1 md.) Kat maliklerinden birinin isteği ile ortak kaloriferle olan ısınmanın doğalgaz kullanılmak maksadıyla ferdi ısınmaya dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. "

Ancak doğalgaz kullanmak maksadıyla olmayan (ferdi ısınma elektrik, odun, kömür, LPG ve benzeri yakıtlar ile yapılacaksa) ferdi ısısnma istekleri, oybirliği ile alınacak kararlarla mümkündür.

Yine doğalgazlı merkezi ısınmadan , doğalgazlı ferdi ısınmaya(kombi)  geçmek için , çoğunluğun kararı gereklidir.
"

Saygılar, Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Merhaba. 1979 yilinda insa edilen 16 daireden olusan bir binada kat malikiyim. Su an dogalgazli merkezi sistem ile isimma gerceklestiriliyor.  Yonetim genel kurul toplantisinda kombi ile isinmaya gecis icin oneri vermeye hazirlaniyor. Bina toplam alani 2000 metrekare altinda. Bu durumda kombi sistemine gecisin saglanmasi icin 8 mi yoksa 9 dairenin mi onay vermesi gerekiyor? Salt cogunluk olmasi gerekiyor diye biliyorum ancak baskent gaz cagri merkezi 8 onayin yeterli olacagin soyledi.
Ayrica eger ilk toplantida yeterli cogunluk saglanamaz ise yonetim ikinci toplantida cogunluk sarti aramaksizin karar alma yetkisine sahip mi? Yani ornegin sadece 4 kat maliki toplantiya katilirsa ve hepsi de onay verirse 4 onayla sistemi degistirebilirler mi?
Son olarak yonetimin bu degisimi bir sekilde oldu bittiye getirmesinden cekiniyoruz. Boyle bir sey olmamasi icin ne gibi onlemler almaliyiz?
Tesekkurler Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp