Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Katı yakıttan Doğalgazlı Ferdi ısınmaya geçiş hakkında.

Başlatan profes, Ekim 15, 2014, 12:36:11 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnternette bayağı bi araştırmama rağmen tam ve kesin bir sonuca bir türlü ulaşamadım.

2000m2 den büyük bir Sitede Yöneticiyim, Site kat maliklerimizden büyük bir kısmı doğal gaza geçmek istiyor.  Sitemizin şu anki durumu şöyledir;

2 Kalorifer Kazanımız var, Yakıt olarak Kömür kullanmaktayız.

Kat mülkiyet kanununun 42. maddesi ilgili fıkrası

"(Değişik dördüncü fıkra: 18/4/2007-5627/16 md.) Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir. "

demektedir. Buna göre sitemizde genel kurulda oybirliği gerekmektedir.

Fakat TBMM de alınan bir kanun elime geçti aşağıda adresi mevcuttur. Buna görede 4/5 çoğunluk yetmektedir deniliyor. Bu kanun resmi olarak çıktımı yoksa yukarıdaki madde aynen geçerlimi acaba yardımcı olabilirmisiniz.

Birde Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap sitesinin ana sayfasında da ilgili madde

"F) Yenilik ve ilaveler:

I - Faydalı olanlar:

Madde 42 - Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir.

(Ek fıkra: 10/12/1990 - KHK - 431/1 md.; Aynen kabul: 05/02/1992 - 3770/1 md.) Kat maliklerinden birinin isteği ile ortak kaloriferle olan ısınmanın doğalgaz kullanılmak maksadıyla ferdi ısınmaya dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

(Ek fıkra: 10/12/1990 - KHK - 431/ 1 md.; Aynen kabul: 05/02/1992 - 3770/1 md.) Ortak kaloriferle olan ısınmanın ferdi ısınmaya dönüştürülmesine karar verilmesi halinde yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır ve bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. "

olarak görünmektedir.

Bizim site olarak doğalgaza geçiş için izleyeceğimiz kanuni yol hangisidir acaba?Kat Mülkiyeti kanunu
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

TBMM sitesindeki yazı
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linkback: Katı yakıttan Doğalgazlı Ferdi ısınmaya geçiş hakkında. Mesajı Paylaş


  • Gösterim 6,010 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt
merhaba,
TBMM yazısı henüz kanunlaşmı belli değil, kanun teklifi ekte olan.
saygılar Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp