Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Isı Pay Ölçerli Sistemde Kalmak

Başlatan golanzor, Ekim 29, 2017, 07:58:32 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar, 2 bloklu 6 şar katlı 20 meskenli binada oturmaktayım.Yüz ölçümü 1376 m2dir.
Merkezi sistemle ısınıyorduk,bir kişinin isteği üzerine ısı pay ölçere geçtik.Tekrardan merkezi sisteme geçmek istiyorlar ama ben istemiyorum.
Bu konuda haklarımı öğrenmek istiyorum,dava açabilir miyim,oy birliği-oy çokluğu ve m2 hesabını tam anlamadım açıklarmısınız...
Şimdiden teşekkür ederim...
Linkback: Isı Pay Ölçerli Sistemde Kalmak


  • Gösterim 5,712 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 2 Yanıtlar




Enerji Verimliliği Kanununa göre merkezi sistem ile ısınan binalarda ısı pay ölçer sistemi kurulması zorunludur. Kanunu bir inceleyin.

Alıntı YapEnerji Verimliliği Kanunu

Kanun No: 5627
Yayımlanma Tarihi: 02.05.2007


Madde 7-(1)-c: Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz.

Madde 16 - 23.6.1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 42 nci maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanının iki bin metre kare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oy birliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir.

Alıntı YapBayındırlık ve İskân Bakanlığı, Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına ilişkin Yönetmelik

Resmi Gazete Sayı: 26847
Tarih: 14 Nisan 2008


Madde 5-

(5): Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezi ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215'e uygun termostatik radyatör vanası kullanılır.
(6) Merkezi sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıkları asgari 15°C olacak şekilde ayarlanmalıdır.
(8)Aylık veya belirli dönemlerde hazırlanan ısıtma veya sıhhi sıcak su giderlerine ait bağımsız bölüm paylaşım bildirimleri icmali, bina sahibi, bina yöneticisi, bina yönetim kurulu, enerji yöneticisi veya yetkilendirilmiş ölçüm şirketleri tarafından bina girişindeki ilan panosunda asgari üç gün süre ile liste halinde ilan edilir.

Madde 6-(1): Isı tüketimini ölçmek için ilgili standartları sağlayan ısı sayaçları veya ısı ölçerler kullanılır.

Madde 8-(1): Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin %70'i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısı giderlerinin %30'u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır.

Geçici Madde 1-
(1): Bu yönetmelik hükümlerinin merkezi ısıtma veya sıhhi sıcak su sistemine sahip mevcut binalar, inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar ve proje değişikliği gerektiren esaslı onarımlar ile mekanik tesisat değişikliği gerektiren binalar için uygulanabilir olan maddeleri uyarınca yapılması gereken iş ve işlemler, bina sahibi veya yöneticisi, bina yönetim kurulu, enerji yöneticisi ile işletmecisi tarafından, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi ve geçici 6 ncı maddesi gereğince 2/5/2007 tarihi itibari ile beş yıl içinde yerine getirilir.

Merkezi Sistem : Bir binanın bağımsız bölümlerinin bireysel sistem  ( soba, kombi , kat kaloriferi vs)  yerine merkezi bir noktadan  doğalgaz, kömür , sıvı yakıt vs ile işletilen bir ısı sistemi ile ısıtılmasıdır.

Kalorimetre veya pay ölçer : Merkezi ısıtma ve sıcak su sistemlerinde ( veya soğutma sistemleri) gelen faturanın paylaşımının adaletli yapılmasına ilişkin kullanılan ölçüm ekipmanlarının genel adlarıdır.

Sizin binanız merkezi sistem olarak projelendirilmiş. Merkezi sistem ile ısınan binalarda kalorimetre veya pay ölçer isimli ölçüm ve paylaşım ekipmanlarının kullanılması bir zorunluluktur .

Dolayısı ile siz ısınma sistemini değiştirmemişsiniz, adaletli paylaşımı sağlamak adına merkezi sistemin giderlerinin paylaştırılması için ölçüm ekipmanları takma kararı almışsınız.

Şimdi bu ölçüm ekipmanlarını çıkartmak istiyorlar. Bu ekipmanları oy birliği ile dahi olsa çıkartmazsınız.
Ancak! tüm kat maliklerinin oy birliği ile merkezi sistemden bireysel sisteme dönüşüm yapılabilir. Tabi ki belediyedeki mimari projenin ilgili mekanik tesisata ilişkin ( ısıtma sistemi) projelerini de değiştirmek kaydı ile .

Kalorimetre veya  ısı sayacı sistemi bir Faydalı Yenilik ve İlave midir? Dolayısı ile kat maliklerinin salt çoğunluğu ile mi konulmasına karar alınır?
Ya da MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap ) gereği Binada Merkezi sistem bulunması ve birden fazla bağımsız bölüm olması halinde KONULMASI ZORUNLU mudur?
ikilemi hala devam etmektedir. Farklı yargı kararları ortaya çıkmaktadır.

Konuyu Kapatıyoruz. Benzer Cevaplar Merkezi ısıtma ve sıcak su giderlerinin paylaştırılması ? konusunda mevcut
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Buradan devam ederek daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler