Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

27+1 DAİRE MERKEZİDEN BİREYSELE GEÇERKEN OYBİRLİĞİ ŞART MI?

Başlatan rewk, Mart 09, 2020, 01:44:38 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MErhaba arkadaşlar, ilk defa konu açıyorum yanlış olduysa kusuruma bakmayın, lütfen

Brüt 145er metre kare 27 daire ve 1 dükkan olan 5 yıllık ve ilk andan itibaren pay ölçerli merkezi sistem kullanan bir binada oturuyorum, birçoğunda olduğu gibi bizim apartmanda da bolca sorun var.

şuanki sıkıntı ise doğalgaz kazanı delinmiş ve yenisini almak gerekiyormuş, daire başı 2 bin lira masraf var. Zaten her yıl " gazı erken aç,kapat " vb hep sıkıntı oluyor. Vanayı kapatmak yasak olmasına rağmen dereceden kapatamayanlar direkt su girişini kapatıyor yani her yerin ısınması gibi bir durum zaten yok.

Hal böyleyken daha toplantı yapmadık ama çoğunluğun ( 16-17 daire) bireysele geçmek istiyor ki ben de istiyorum.

Yöneticilerden biri ( 2 kişi yönetici)  " benim kombimi alırsanız geçin yoksa izin vermiyorum mahkemeye veririm, çoğunluk değil oy birliği lazım " diyor. Kendisi biraz sıkıntılı ve kavgaya bahane arayan biridir.

Şimdi soru şu, biz çoğunluk kararı ile bireysele geçebilir miyiz?
Linkback: 27+1 DAİRE MERKEZİDEN BİREYSELE GEÇERKEN OYBİRLİĞİ ŞART MI? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 359 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt




634 s Kat Mülkiyeti Kanunu
Yenilik ve ilaveler:
I - Faydalı olanlar:

Madde 42/4 -
(Ek fıkra: (Değişik dördüncü fıkra: 18/4/2007-5627/16 md.) Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.

Sayın rewk;

Kanunun ilgili maddesi ve yönetim planınızı incelemeniz durumunda daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saygılar... Mesajı Paylaş
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp