Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site Havuzunun kullanılmaz hale gelmesi ve tekrar yapımı

Başlatan baykeyif, Nisan 12, 2016, 11:48:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar.
Ben 5 blok 70 dairelik bir sitenin yöneticisiyim. Sitemizin ortak kullanımında olan mevcut yüzme havuzumuzun tabanında çatlaklar oluşuğu ve buradan sızan suların bina temellerine zarar verdiğini sulh hukuk mahkemesinin atadığı bilirkişi heyeti tarafından tespit edildi. Kat Maliklerini olağan üstü genel kurula çağırdım ve 44 kişiyle tekrar yapımı için karar aldık. Tam işlere başlayacağımız sırada noter kanalıyla kat maliklerinden birisi karara itiraz ettiğini ve dava açıp inşaatı durduracağını iletti. Biz bu durumda inşaata başlamayı biraz erteledik.
Sizlerden öğrenmek istediğim burum vaziyet bu iken kat malikinin şikayetiyle alınan kararın iptal edilip edilemeyeceği edildiği takdirde bizim ne yapmamız gerektiğidir.
Yardımlarınız ve paylaştığınız bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Linkback: Site Havuzunun kullanılmaz hale gelmesi ve tekrar yapımı


  • Gösterim 5,172 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 3 Yanıtlar
merhaba yaptığını genel kurulun usülüne uygun olup olmadığının denetlenmesi gerekir. eğer hukuki açıdan sağlamsanız dava da açılsa kararlarınız iptal edilmez. herkesten parayı toplayıp tamiratınızı yaptırabilirsiniz.  bu nedenle ayrıntı vermeniz gerekir konu ile ilgili.
Hakkından fazlasını isteyen elbet elindeki hakkını da kaybeder. Adalet vicdanınızın sesinde gizlidir.

Dün akşam itibarı ile tekrar bir olağan üstü genel kurul talebinde bulunduk ve kat maliklerine imza karşılığı tebliğde bulunduk. Her ihtimale karşı bu toplantıyı daha sağlam yapalım ve aldığımız kararı daha fazla detaylandırıp herhangi bir açık kapı bırakmadan yeni bir karar alma yolunu seçtik.
Bizim burada kafamıza takılan yeter sayısı olarak kat maliklerinin 4/5 inin olur imzası vermesi mi yoksa yarısından fazla yeter sayısıyla bu yeniden yapım kararını alabilmemiz mi doğrudur. bu konuda yardım ederseniz seviniriz.

Sayın yönetici;

Olağanüstü toplantı çağrısının önemli detayları

1. Toplantı çağrısının Gündem Maddeleri belirtilerek toplantı tarihinden en az 15 gün önce;
a. Binada ikamet eden kat maliklerine imza karşılığı,
b. binada oturmayanların
b.1. Yönetime önceden verilmiş Türkiye'de geçerli bir tebligat adresi var ise bu adrese
yok ise
b.2. Kat malikinin sahibi olduğu bağımsız bölüme "TAAHHÜTLÜ MEKTUP" ile ve aynı çağrı metninin bir örneği de duyuru panosuna asılarak çağrı yapılmalıdır.

2. Toplantının tarihi, yeri, saati ve Gündem Maddeleri Toplantı Çağrısında belirtilmelidir. Toplantının 1. Oturum yeter sayısı Kat Maliklerinin yarısından 1 fazlasıdır. 1. Oturumda toplantı yeter sayı elde edilemez ise 2. Oturum aynı tarih, aynı yer, aynı saat ve aynı gündem Maddeleri ile en az 1 hafta sonra yapılır. 2. Oturumda karar yeter sayısı katılanları salt çoğunluğudur.  Ancak kanunda belirtilen özel durumlar için karar yeter sayısı saklıdır. (Bakınız bu metnin 4. maddesi)

3. Olağanüstü toplantılar gündem maddeleri ile sınırlıdır. Bu nedenle toplantı sırasında yeni gündem maddesi eklenemez. Sadece bütün kat maliklerinin katıldığı olağanüstü toplantılarda yeni gündem maddesi eklenebilir. Görülüyor ki, olağanüstü toplantılarda bütün kat maliklerinin gündemden haberi olması gerekir.  Aksi halde gündem dışı alınan kararlarlar dava yolu ile iptal edilebilir.

4. Faydalı yenilik ve ilaveler ile ilgili alınacak kararların karar yeter sayısı Kat Malikleri sayısının yarısından 1 fazlası (salt çoğunluk) dır.

Bence siz bilir kişi ile durumun aciliyetini ve mahkeme kararından bahisle hemen işlemlere başlayacağınızdan  söz etseniz de, bütün kat maliklerinin güvenini kazanmak ve iyi niyetli olmayan kat maliklerinin de yasalara uymaya zorlama için bu ayrıntılara dikkat etmenizi öneririm.

ÖNEMLİ : TOPLANTI YETER SAYISI ile KARAR YETER SAYISI aynı şey değildir. Kanunda bazı özel durumlarda, Bütün Kat Maliklerin Yarısının 1 fazlası (salt çoğunluk), Bütün Kat Maliklerinin 4/5'i , Bütün Kat Maliklerinin Oy Birliğinden bahsederken ASLA Toplantıya katılanların sayısından bahsetmemektedir. Buna dikkat.

Saygılarımla.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler