Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Sığınagın kiraya verilmesi ya da aidata dahil edilmesi

Başlatan demasoni, Ocak 25, 2013, 11:51:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,

2 bloktan oluşan sitemizin 1 blogunun altında bulunan dükkan müteaahit tarafından kiraya verildi. Kiraya verilen dükkanın altında apartmana ait sığınak bulunuyor. Müteahhit kiracısına sığınagı da kullanabilecegini söylemiş. Kiracı da dükkanın tabanını delerek sığınaga bir asansör indirmiş, sığınagın yarısını da kendisi için bölmüş. Bu durumda site sakinleri olarak sığınagın dükkanın kullanımına geçmesi için hiçbir karar alınmadı. Bu durum için toplantı yaparak sığınagın kiraya verilmesi konusu görüşülecek. Benim öğrenmek istedigim sığınagın kiraya verilmesi söz konusu olabilir mi ? Kiraya verilirse herhangi bir vergi vermek icab eder mi ? Kiraya vermek yerine dükkan için aidat toplanabilir mi ?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Linkback: Sığınagın kiraya verilmesi ya da aidata dahil edilmesi


  • Gösterim 9,832 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 1 Yanıtlar
Sığınağın kiraya verilmesi mümkün değildir. Kat maliklerinin tamamı %100 oybirliği ile karar alsalar dahi bu karar geçerli değildir.
Kiracının dükkan zeminindeki döşemeyi delmesi ve asansör monte etmesi, mutlak ortak alan olan sığınağa müdahale yapıldığı anlamına gelir. Ortak alanlara müdahale de bulunmak yasaktır.
Bu hususların tamamı için kat maliklerinden biri veya yönetici hem kiracı hem müteahhid aleyhinde dava açabilir. Müteahhid satış sırasında bu işleri yapacağına dair tüm maliklerden muvafakatname alsa dahi bu muvafakatnameler usulsüzdür. Onlar da mahkeme kararı ile iptal edilebilir.
Dava açıldığında dükkan sahibi ve kiracı aleyhine sonuçlanacaktır.
Ancak mahkeme müdahale edilen yerin sığınak olduğu gerekçesi ile ecrimisil talebini red edecektir.
Bu husus bile sığınakların kiraya verilemeyeceği sebebinden kaynaklanmaktadır.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler