Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Sığınagın kiraya verilmesi ya da aidata dahil edilmesi

Başlatan demasoni, Ocak 25, 2013, 03:06:40 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,

2 bloktan oluşan sitemizin 1 blogunun altında bulunan dükkan müteaahit tarafından kiraya verildi. Kiraya verilen dükkanın altında apartmana ait sığınak bulunuyor. Müteahhit kiracısına sığınagı da kullanabilecegini söylemiş. Kiracı da dükkanın tabanını delerek sığınaga bir asansör indirmiş, sığınagın yarısını da kendisi için bölmüş. Bu durumda site sakinleri olarak sığınagın dükkanın kullanımına geçmesi için hiçbir karar alınmadı. Bu durum için toplantı yaparak sığınagın kiraya verilmesi konusu görüşülecek. Benim öğrenmek istedigim sığınagın kiraya verilmesi söz konusu olabilir mi ? Kiraya verilirse herhangi bir vergi vermek icab eder mi ? Kiraya vermek yerine dükkan için aidat toplanabilir mi ?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Linkback: Sığınagın kiraya verilmesi ya da aidata dahil edilmesi Mesajı Paylaş


  • Gösterim 9,179 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt
Sığınağın kiraya verilmesi mümkün değildir. Kat maliklerinin tamamı %100 oybirliği ile karar alsalar dahi bu karar geçerli değildir.
Kiracının dükkan zeminindeki döşemeyi delmesi ve asansör monte etmesi, mutlak ortak alan olan sığınağa müdahale yapıldığı anlamına gelir. Ortak alanlara müdahale de bulunmak yasaktır.
Bu hususların tamamı için kat maliklerinden biri veya yönetici hem kiracı hem müteahhid aleyhinde dava açabilir. Müteahhid satış sırasında bu işleri yapacağına dair tüm maliklerden muvafakatname alsa dahi bu muvafakatnameler usulsüzdür. Onlar da mahkeme kararı ile iptal edilebilir.
Dava açıldığında dükkan sahibi ve kiracı aleyhine sonuçlanacaktır.
Ancak mahkeme müdahale edilen yerin sığınak olduğu gerekçesi ile ecrimisil talebini red edecektir.
Bu husus bile sığınakların kiraya verilemeyeceği sebebinden kaynaklanmaktadır.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp