Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

ORTAK ALANIN KİRAYA VERİLMESİ VE BALKON BARBEKÜSÜNÜN KAPATILMASI

Başlatan matrix121, Temmuz 12, 2016, 06:28:44 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba arkadaşlar , yazlık evimiz 5 katlı 10 daireden oluşuyor. En alttaki 2 kat projede barınak diye gösterilmiş olup binayı yapan kişi tarafından günlük tatil için gelenlere kiraya veriliyor. Oradan elde edilen parayı cebibine atıp bizden her ay aydat istiyor. Bununla beraber  en üst kattaki çatıyı kendisine daire yapmış ve direlerimizde bulunan projeye de eklenmiş olan barbekülerin bacasını kapatmıştır .Aydat vermeme konusunda anlaşsakta barbeküleri açmıyor. Ben bu barbekülerin açılması için belediye ile mi görüşmem gerek vs bilen arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Bu konularda pek bir bilgim maalesef yok. Yardımcı olanlara teşekkür ediyorum.
Linkback: ORTAK ALANIN KİRAYA VERİLMESİ VE BALKON BARBEKÜSÜNÜN KAPATILMASI


  • Gösterim 4,685 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 2 Yanıtlar

(1) Sığınak bölgesi, binanın tümümün sahibi olsanız dahi amacı dışında kullanılamaz.

(2) Ortak alanların kiraya verilmesi için Kat Malikleri Kurulunun 4/5'inin kabul oyu kullanarak karara bağladığı bir izni olmalıdır.

Anagayrimenkula ait ortak alanlarda her hangi bir kat maliki (kendi menfaati için), Kat Malikleri Kurulunun 4/5'inin kabul oyu kullanarak karara bağladığı bir izni olmadan, tesis ve tadilat yapamaz.

Yönetici bir vekil gibi sorumludur. Devletin izin verdiği acil harcamalar dışında kendi başına karar alamaz ve uygulayamaz. Yaptığı harcamalar in para isteyemez. Hatta yaptığı hatalardan olduğu gibi sorumludur. (Yani ortada usulüne uygun bir şekilde Kat Malikleri Kurulunca alınmış bir karar mevcut değilken yönetici kat maliki gibi hareket etmiş)

(3) Kat Malikleri Kurulu, yapılacak faydalı yenilik ya da ilavenin resmi ayrıntıları;
(a) Mimari projede yer alıyor ise, (usulüne uygun yapılan Kmk toplantısında (binada bulunan bağımsız bölümlerin toplam miktarının yarısından 1 fazlası anlamına gelen) salt çoğunluğun onayı ile, faydalı yenilik ve ilaveler kararı alabilir.
Her kat maliki bu fayda ve ilaveden yararlandığı oranda ödeme yapma hakkına sahiptir. Örneğin arabası olmayan bir kat maliki, park alanına yapılacak demir vs. ilave için para ödemek zorunda değildir.
(b) Mimari projede yer almıyorsa, önce gerekli izinler alınması için karar alınmalı, izin alındıktan sonra fiziki yöntem hakkında karar alınmalıdır.

Buradan anlaşıldığı üzere; mimari projede yer almayan bir tesis zaten hiç bir resmi işlem ve belediye izni olmadan yapılamaz.

Eski haline getirmek için;
(a) Eğer fiziki bir usulsüzlük varsa, yöneticiye karşı "El Koymanın Engellenmesi ve Eski Haline Getirme" isimli dava açılabilir. (Burada tüm masraflar kusurlu olan kişi tarafından ödenir)
(b) Yine fiziki bir usulsüzlük varsa, belediyeye şikayet edilebilir. (Burada tüm masrafları tüm Kat Malikleri Kurulu öder)
(c) Ortak alanın amacı dışında kullanılması halinde, kullanımdaki usulsüzlüklerin niteliğinin ve verdiği zararı incelemek üzere Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açılır. (Burada tüm masrafları kusurlu olan taraf öder)


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler