Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Mantolamada Ücretler Dairelere Nasıl Dağılır...

Başlatan niyesuhkata, Mayıs 03, 2010, 04:24:41 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 25 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2010, 04:24:41 öö Son düzenlenme: Mayıs 03, 2010, 04:27:37 öö niyesuhkata
Merhabalar..
9 katlı 36 daireden oluşan her katta 4 daireden ( 2 köşe ve 2 orta) oluşan bir apartmanda yöneticilik yapıyorum.  2010 yılı olağan  genel kurulunda mantolama yapılması için konunun araştırılarak teklif alınması  daha sonra yapılacak olağan üstü genel kurul da kat malikleri bilgilendirilerek tekliflerin okunması kararı çıkmıştı, geçtiğimiz günlerde yapılan bu olağan üstü genel kurulda mantolama sisteminin ödenmesi konusunda anlaşmazlık çıkmıştır.  Yeni kmk 42-43 maddelerini okuyan birkaç daire sahibi bu yeni mantolama sisteminin herkesin dairesinin yüzeyi kadar yani maddeye göre faydalandıkları alan m2 si kadar ödemesi gerektiğini belirtmiştir. Tahmin edersiniz ki bunu savunanlar ara daire sahipleri. Köşe daire sahipleri ise ödeme dağılımında bugune kadar hiçbir apartmanda bu tip bir şekilde olmadığını savunarak toplam maliyetin 36daire arasında eşit bir şekilde bölüşülmesini savunmakta onlar da yeni kmk.nın 4.maddesinde bina duvarları ortak alana girmesini baz alıyorlar. Fakat kmk.42.maddede belirtilen arsa payı oranında ödeme yapılır demesine rağmen maddenin sonunda faydalandıkları alan kadar ödenir diyerek bazı kat malikleri toplatıyı çıkmaza soktu hiç bir karar alınamadan bitti. Bu tip bir faydalı işin ücret dağılımı nasıl olacak. Eşit mi yoksa faydalanılar yüzey kadar mı?  bizleri bu konuda aydınlatısanız seviniriz.teşekkür ederiz.

Linkback: Mantolamada Ücretler Dairelere Nasıl Dağılır... Mesajı Paylaş


  • Gösterim 127,011 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 22 Yanıt
Öncelikle saydığınız maddeler ile alakalı olarak kısa bilgi verelim.

Mantolama; KMK'nin F) Yenilik ve ilaveler:  I - Faydalı olanlar:  Madde 42 - ye girer. Ve madde der ki,
Alıntı"Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir. "


Anladığım kadarı ile sıkıntı altı çizili madde sebebi ile olmuş.

Aslında  yeni mantolama sisteminin herkesin dairesinin yüzeyi kadar yani maddeye göre faydalandıkları alan m2 si kadar ödeme yapmak istemeleri de doğrudur. (Ara daire sahipleri.)

Köşe daire sahipleri ise ödeme dağılımında bugune kadar hiçbir apartmanda bu tip bir şekilde olmadığını savunarak toplam maliyetin 36daire arasında eşit bir şekilde bölüşülmesini savunmakta onlar da yeni kmk.nın 4.maddesinde bina duvarları ortak alana girmesini baz alıyorlar.(Konuya bu şekilde bakan köşe daire sahipleri de haklıdır. Çünkü bir arakat dairenin iki tarafını 2 köşe daire oluşturur. Ve köşe dairede doğal olarak en az iki (sizin örneğinizde galiba 3 )taraftan binayı çevreleyecektir. Bu durumda arakat dairenin korumasını iki köşe daire yapmaktadır.

Görüldüğü gibi herkes kendi açısından baktığından herkes haklı gibi durmaktadır.

Ancak bina dış cephe oranlamasında köşe dairelere doğru cepheden faydalanma oranı daha yüksektir. Bu sebeple toplam masraf bölünürken bu dikkate alınmalıdır.

Bazı mimari projelerde direkt olarak eşit bölme fikri de yanlış olabilir..

Daha doğrusu arsa payına göre oranlamaktır. Eğer arsa payları eşit ise o halde eşit olarak paylaştırılacaktır.

Ara dairelerin düşüncesi eğer tüm dairelerin metrekareleri ve arsa payları oranları eşit ise doğru değildir.

O halde alt katta ve en üst katta oturanların altında ve üstündeki zemin tablalarının izolasyonu da sadece üst veya alt daireler ödemelidir gibi bir sonuç çıkar ki, bu sözü edilen yerlerin ortak alan olmasından dolayı herkesin sorumlu olduğuna dair kanun maddelerini oratdan kaldırır.

Dış duvarlar ortak alandır. Kat malikleri bu duvarların içinden faydalanırlar. Dışının mülkiyeti tüm bina sakinlerine aittir.

Yönetim planınızda arsa payları farklı ise arsa paylarına göre dağılım yapın. Bu KMK.'nın Madde 20  sine de uygun olacaktır.

Alıntımd:20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme (md:9) ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;
Katılmakla yükümlüdür.


Arsa payları eşit ise herkes mantolama giderlerine eşit katılacak.

Eğer açık balkon ve kapalı balkonlar var ise ve balkonu açık olanlar da balkon dışını mantolma yapmak istiyorlarsa toplam iş bedelinin tutarı toplam yüzey metrekaresine onaylanır ve birim metrekare ile balkon dış yüzeyi metrekaresi çarpılarak balkona ait dış mantolama bedeli bulunur. Bu bedel balkonu açık olan maliklerden ayrıca talep edilir.

Neden?

Çünkü balkonlar özel kullanıma tahsis edilmiş "Ortak Alanlardır". Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

50 daireli bir apartmanda oturuyorum mantolama yapmak için alınacak kararda karar yeter sayısı kaç olmalıdır yani kaç kişi ile karar alınabilir Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
50 daireli bir apartmanda oturuyorum mantolama yapmak için alınacak kararda karar yeter sayısı kaç olmalıdır yani kaç kişi ile karar alınabilirResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap .

Sayın üye ,

Yukarıda bu sorunuza cevap verilmiş. Hem de fazlası ile.

Mantolama; KMK'nin F) Yenilik ve ilaveler:  I - Faydalı olanlar:  Madde 42 - ye girer. Ve madde der ki,

"Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.

Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir. "

Ne demektir?

Sizin 50 bağımsız bölümlü apartmanınızda mantolama kararı almak için kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu gerekir. - Dikkat!!! Toplantıya katılanların değil, tüm kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu gerekir.

Ne demektir?

Sizin 50 bağımsız bölümlü apartmanınızda mantolama kararı almak için kat maliklerinin en az 26 sının kabul oyu gerekir.

Eğer bağımsız bölümlerin arsa payları eşit ise bu sayı yeterlidir.

Eğer bağımsız bölümlerin arsa payları eşit değil ise kabul oyu verenlerin arsa payı toplanır. Toplam arsa payına bölündüğünde 0,5 den fazla bir sonuç veriyorsa 26 kabul oyu yeterlidir. Eğer vermiyorsa toplam arsa payının yarısını geçene kadar kat malikinin de kabul oyu vermesi gerekir.

Anlaşıldı umarım... Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

 :-[ÖNCELİKLE VERDİGİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM GAYET AÇIKLAYICI ANCAK BEN 5 DAİRELİ BİR APARTMANDA YÖNETİCİYİM  BENİM EVİM 1. KATTA OLDUGU İÇİN ÖNDE VE ARKADA ÇIKMALARI VAR VE BU ÇIKMALARDAN DOLAYI EVİM ÇOKKÖTÜ RUTUBET YAPIYOR  DİGER DAİRE SAHİPLERİNDEN SADECE 1'İ APARTMANDA OTURUYOR GERİSİ KİRACI DİGER DAİRE SAHİBİ KOMŞUM MANTOLAMANIN GEREKLİLİGİNE İNANIYOR VE KATILIYOR ANCAK EVİNİ KİRAYA VERMİŞ OLAN DİGER DAİRE SAHİPLERİ BUNUN LÜX HARCAMA OLDUGU GEREKÇESİ İLE PEK SICAK BAKMIYORLAR  BENİMSE ACİL MANTOLAMAYI BİR ŞEKİLDE YAPTIRMAM GEREKLİ  ÇÜNKÜ GERÇEKTEN ÇOK RUTUBET OLUYOR  MANTOLAMAYI BEN TEK BAŞIMA YAPTIRIRSAM  DİGER DAİRE SAHİPLERİNDEN NASIL TAHSİL EDEBİLİRİM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILAR. Mesajı Paylaş

herkese merhabalar. benimde bu konuyla ilintili bir sorum olacak. 5 katlı binamızda herkesin arsa payı eşit ve metrekarelerde eşit. dış cephe yalıtım yapıyor ve dair başına 1.600 TL gibi bir rakam düştü. her daire için eşit. ancak bazı dairelerde pvc ile balkon kapalı iken bazı dairelerde açık balkon var. firma açık olan balkonlara yalıtım yaparız ama kapalı olanlara yapmayız demiş. aynı parayı verdikten sonra benimde balkonum kapalı olsa bile yaptırma hakkım yok mu? veya madem yapmayacaklar daha az para mı ödemem gerekir? Mesajı Paylaş