Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Arsa Payı (Kat) Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Yeni Yapının Arsa Payı Paylaşımı

Başlatan murattu, Şubat 08, 2018, 10:56:27 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,

Kentsel dönüşüm kapsamında Arsa payı ( kat karşılığı) Müteahhit firma ile yanımızdaki bina (2 bina) birleşerek sözleşme yaptık. 
Arsa Payı konusunda birkaç  sorum olacak bu konuda bilgi yönlendirmelerinizi rica ederim.     Şimdiden çok teşekkür ederim.

10 dairelik bizim bina iskanlı, Birleştiğimiz (tevhid) yan binada 10 daire toprak hisse tapulu 
Bize 20 dairemizi teslim edecek karşılığında 10 daire alacak.

Sözleşmede aynen şu madde geçerli;

Arsa sahiplerine ekli krokide belirtildiği üzere katında ve yerinde 20 adet daireleri verilecektir.  45 ve 46 parselin m2 büyüklükleri farklı olduğundan, yapılarak tamamlanacak inşaat sonrasında arsa sahiplerinin arsa payları oranları aynı nisbette korunacaktır.  Yani 46 nolu parseldeki arsa sahiplerinin oranı %53 ve 45 nolu parseldeki arsa sahiplerinin oranı ise %47'dir.  46 parsel sayılı taşınmazda hali hazırda mevcut arsa payları eşit olduğundan, işbu sözleşme kapsamında yapılacak inşaat sonrasında da m2'ye bakılmaksızın 46 parsel sayılı taşınmaz arsa sahiplerinin arsa payları esit olarak tescil ettirilecektir.Sorularım
1-    Yeni bina tamamlandıktan sonra arsa payları yukıdarki formul ile eski yıkılan binamızın arsa payları oranları yeni binamıza aynı nesbette dağıtılması uygun mu?
2-   46 parsel arsa payları eşit denilmiş ve yeni binada da  eşit tescil etttirilecek şeklinde belirtilmiş.  Bu uygun mu?   mevcutta toprak tapulu ve arsa payı eşit  idi ancak yeni bina iskanlı olcak.  bodrum kat ile son katın arsa payı eişt olması  haksızlık değil mi?  bu nasıl düzeltilebilir
3-   Sözleşmede yazıldığı gibi paylar verilir mi ? yoksa yeni bina yapıldığı için paylar yeniden mi belirlenir?
4-    Kanuni hakkımız nedir?
5-   Son olarak  iki bina ( iki parsel birleştik) ve tek parsel tek bir inşaat yapılacak.  Yeni bina 3 bağımız kapıdan girişi olacak.    bu binanın yönetimi tekmi olur.

Saygılarımla,

Linkback: Arsa Payı (Kat) Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Yeni Yapının Arsa Payı Paylaşımı


  • Gösterim 2,806 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 2 Yanıtlar
1) Yapılacak yeni yapının arsa paylarının dağıtımı ile ilgili bir sorun göremedim. Arsa payı anlamında mevcut hakların oranı korunmuş.

2) Bina arsa veya tarla nispetinde iken orada bir bina vardı. Ve bu binada bodrum kat veya en üst kat arsa payları eşit idi. Neden bir haksızlık olsun? Binanın ruhsatsız veya iskansız olması ile şimdi yapılacak binanın iskana geçecek olması arasında irtifak payları açısından eskiye göre olumsuz bir durum yok. Eskiden ne ise şimdi aynı durum var. İrtifak paylarının binanın bağımsız bölümlerinin değerlerine göre oluşturulması daha doğrudur, ancak uygulamada çok da dikkat edilmediği bilinen bir durumdur. Ancak sizin şu anki pozisyonunuz açısından irtifak çok daha önce oluşturulmuş ve sizde bu durumu kabul ederek gayrimenkulü edinmişsiniz. Eskiye göre paylar açısından bir sorun yok. Aksi halde uzlaşılamaz bir durum ortaya çıkar. Şu aşamada 20 bağımsız bölüm maliki + 10 bağımsız bölüm ilavesi kat karşılığı müteahhit kazanımı açısından bir başka önerinizle anlaşmanız mümkün görünmüyor.
Özet! Eskiden de belki en üst kat sahibi idiniz, ancak zemin kat ile arsa paylarınız eşit idi. Değişen bir durum olmayacak. Olursa uzlaşamazsınız.

3)  Paylar yeniden belirlenecek. Bu payları bir büyüklük gibi algılamayın. Bütün içindeki haklarınız korunacak ilave edilen 10 bağımsız bölüme de bu paylardan dağıtılacak. Yeni paylarınız eskiye göre küçülmüş olacak ancak pay oranları büyüyebilir de küçülebilir de bu sizi yanıltmasın. Pay/ Payda oranından bir bütünü paylaşacaksınız.

4) Kanunu hakkınız ilgili yasalardır. İtiraz hakkınız daima vardır.

5) Yönetim tek olacak.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gifPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler