Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Apartman ekletiler Hakkında

Başlatan ulutas, Ocak 11, 2016, 09:52:56 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    Üç katlı Dokuz daireli apartmanda oturmaktayım. Daha önceden Aile apartmanı olarak yapılan binada  en üst katlar dupleks ve üç daireden oluşmaktadır. Apartmanın girişinde yaklaşık her biri 140 m2 olmak üzere üç ayrı depo bulunmakta ve tapuda duplekslere eklenti olarak gözükmektedir. Ayrıca ortak alan olarak da 20-25 m2 yer bırakılmış ve bu ortak alanda su deposu mevcuttur. Belediyeden binanın imar incelemesinde ise su deposunun yeri iki dupleks dairenin şu anda oda olarak kullandıkları yerde gözüktüğü tespit edilmiştir.
   1. Dupleks dairelerin dışında kalan altı daire sahipleri bahse konu eklentilerdenden pay alabilir mi?
   2. Dupleks iki dairede olması gereken su deposunun yeri yani şu anda ayrı ayrı dairenin birer odası binanın ortak alanımıdır? şimdiden yanıtınız için teşekkürler.

Linkback: Apartman ekletiler Hakkında


  • Gösterim 4,523 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 1 Yanıtlar
Onaylı mimari proje esastır. 2. sorunuzun yanıtı, söz konusu odalar ortak alandır. Mimari projede su deposu olarak görünüyorsa su deposu haline getirilmelidir. İhtara rağmen boşaltılmayan söz konusu alanlar ile ilgili olarak projeye uygun hale getirilmesinin sağlanması için yerel yönetime talepte bulunabilirsiniz. Mümkün olmaz ise sulh hukuk mahkemesinde müdahalenin menni ve eski hale getirme davası açabilirsiniz. Sözkonusu işlemler için maliklerin muvafakatı veya kararına gerek yoktur, bir malik işlemleri yürütebilir.

Hak ve menfaatleri belirleyen husus Kat Mülkiyeti Kanunu'na aykırı olmadıkça yönetim planındaki tahsislerdir. Sorunuzdan anlaşılan söz konusu tahsisler dublekslere eklenti yapılmış. Diğer dairelere eklenti yapılmamış. O halde kullanamazlar, pay alamazlar. Kalan 25 metrekarelik alanda mevcutta su deposu var ise , yukarıda belirtilen mimari projedeki su deposunun yeniden yapılması halinde, kullanılmasına gerek kalmayacak su deposu kaldırılarak, bu 25 metrekare tüm dairelerin ortak alanı olarak kullanılabilir, ancak tahsis yapılamaz.
Bununla beraber sözkonusu tahsislerin hakkaniyete uygun olmadığını düşünüyorsanız ( örneğin dubleks m2 si net 200 m2 ancak tahsis edilen bodrum kat alanı 140 m2 gibi) o halde yönetim planının ilgili tahsis maddelerinin  iptali için konuyu kat malikleri kuruluna götürebilir, sonuç alamaz iseniz mahkemeye yönetim planının hakkaniyete uygun olmadığından hareket ile ilgili maddeleri için iptal davası açabilirsiniz.

Sığınaktan bahsetmemişsiniz. BU sözkonusu 140'ar m2 lik tahsisler eğer projede sığınak veya otopark alanı olarak belirlenmişse o halde bu fonksiyonlar başka amaçla kullanılamayacağı için yine belediyeye başvurarak projeye uygun hale getirilmesini talep edebilirsiniz. Mümkün olmaz ise müdahalenin menni ve eski hale getirme davası açabilirsiniz
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler