Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

ACİL YARDIM LÜTFEN! BİNA ALTINDAKİ MARKETİN EKLENTİSİ HAKKKINDA!

Başlatan burakkk_61, Ağustos 30, 2016, 04:12:32 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar, bir apartmanın altındaki market dışarıya doğru bir oda şeklinde bir yapı inşa etti. Bu odanın çatısı 2.kat balkonunun hemen altına denk geliyor. Yani bu yapının çatısına çıkan bir hırsız kolay bir şekilde 2. kat balkonundan eve girebilir. Bu eklentinin yıkımı için başvurabilir miyiz? Ne yapmamız gerekir hukuki durum nedir lütfen yardımcı olurmusunuz.
                                                                                                  İyi günler herkese.
Linkback: ACİL YARDIM LÜTFEN! BİNA ALTINDAKİ MARKETİN EKLENTİSİ HAKKKINDA! Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,041 
  • Bağımsız Bölüm, Arsa Payı, Eklentiler İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt
Sayın <burakkk_61>

Herşey usulüne uygun hazırlanmış dahi olsa, tesis ya da tadilatın bağımsız bölümünüzde (arsa payı ile ilişkili) rayiç değerini, sağlık, güvenlik ve huzurunuzu azaltan veya yok eden unsurlar karşısında yine dava açabilirsiniz. Bu hukuk bakımından da kabul edilebilir bir durum değildir.


Karar Yeter sayısı ile Faydalı Yenilik ve İlaveler kararı alınmış olsa dahi, belediye, tapu ve arsa payının yeniden düzenlenmesi gibi konuların resmi olarak ele alınması gerekir. Bu bakımdan da ilgili kurumların izni ve tescili gerekir.(Mutlaka hukuki yardım almalısınız)

(Bakınız Olağan ve Olağanüstü Kat Malikleri Kurulu Toplantı Çağrısı ve Toplantısı Usulleri)
Usulüne uygun olarak çağrısı yapılmış Kat Malikleri Kurulu Toplantısında,

(1) Kat Malikleri Kurulunun en az 4/5'inin kabul oyu ile karar defterinde imza altına alınmış bir karar mevcut değilse; Apartman ortak alanlarında Kat Maliki tesis ve tadilat yapamaz.

(2) Kat Malikleri Kurulunun en az 1/2 + 1 kadar kabul oyu ile karar defterinde imza altına alınmış bir karar mevcut değilse; Apartman ortak alanlarında Yönetim tesis ve tadilat yapamaz.

Karar usulsüz alınmış ise veya hiç Karar alınmamış ise, Sulh Hukuk Mahkemesinde "El Koymanın Engellenmesi ve Eski Haline Getirme" davası açılabilir.

Daha önceden yöneticiye dava açma, avukat tutma vb. yetkiler verilmiş ise ve ortada usulsüz bir durum varsa, dava açmak yöneticinin görevidir. Hatta bu görevi Kat Mülkiyeti Kanunun 35/g maddesinde izah edilmektedir. Bu görevi yerine getirmeyip kat maliklerinin zararına sebebiyet verirse, Görevi İhmal davası açılarak meydana gelen zararın kendisinden tazmini istenebilir.

Ayrıca (bir uzmanın görüşünü almanız tavsiyesi ile) evinize karşı hırsızlık ihtimalinin artması nedeniyle savcılığa suç duyurunda bulunabilirsiniz diye düşünüyorum.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp