Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yönetimi kurduktan sonra binanın vergi ve sigorta durumu

Başlatan orenbas, Kasım 29, 2010, 02:14:51 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Slm.14 daireli altında 3 dükkan(dükkanlar tek kişiye ait)bir apartmanda,Yönetim kurmayı düşünüyoruz fakat kat malikleri binanın vergisi oluyormuş diye yanaşmıyorlar.Ayrıca Konut kredisi kullandıklarından dolayı DASK ve konut paket sigortası ödeyen malikler var..Bina sigorta edilirse bu sigortalar ne olacak,ödenmeye devam mı edecek.Tek apartman yönetiminde vergi çok olurmu beni aydınlatırsanız sevinirim.
Linkback: Yönetimi kurduktan sonra binanın vergi ve sigorta durumu


  • Gösterim 11,019 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 4 Yanıtlar
Beyefendi yukarıda yazdığınız her şey bir ütopya . Neresini cevapplayacağım tam karar veremedim.

Binanın yönetim kurulduğunda verilecek bir vergisi yok.

Yönetimin sigorta sorumluluğu sadece ortak alanlar ile ilgilidir. Ortak alan dediğimiz merdiven, asansör , bodrum katı, sahanlıklar, çatı vs. yi kapsar.

Kat maliklerinin bağımsız bölümleri ile ilgili konut sigortaları konusunda bir yetkisi yoktur. Yetki verilirse yönetim tüm binayı bağımsız bölümler de dahil sabit kıymet, yangın vs. için sigorta ettirebilir. Ancak eşyaları kapsamaz. Zaten bu şekilde genelleştirilmiş bir sigorta uygulamada çok rastlanılan bir durum değildir.

Dask için özel bir durum vardır. Bunu yönetim yaptıramaz. Ancak organize edebilir, tüm maliklerin aynı anda dask sigortası yapmasını sağlayabilir. Bu durumda %10 daha fazla iskonto alınır. Dask sigortaları bağımsız bölümlerin arsa payı ve brüt metrekare üzerinden yapıldığından , ilgili bağımsız bölüme ortak alanlardan dolayı düşen bölümün de payını içerir. Tüm ortak alanların dask kapsamına girmesi için ise tüm maliklerin Dask sigortalarını yaptırmaları gerekir.

Vergi konusu sizin apartmandaki bir efsane anladığım!

Eğer siz 17 bağımsız bölümlü anayapıda yönetim teşkil etmezseniz esas o zaman ÇOK VERGİLER - MECAZİ ANLAMDA- ödersiniz.

8 bağımsız bölümden fazla olan anagayrimenkullerde yönetim teşkil etmek ve yönetici seçmek zorunluluktur.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

ana gayrimenkulün sigorta ettirilmesi ihtiyari midir yoksa zorunlu mudur?
saygılarımla

1995 yılında yapılan yönetim planında değişiklik yapabilir mi oy oranı ne olacak?  6 daire bir dükkan var. Dükkan sahibi yönetim planında değişiklik istemiyor.Ben tapuda kayıtlı yönetim planına göre bu iş yerini satın aldım diyor.%100 oy çokluğu alınması gerekir mi yoksa 4/5 oy mu olması gerekir.Acil yanıt bekliyoruz seviniriz.

ana gayrimenkulün sigorta ettirilmesi ihtiyari midir yoksa zorunlu mudur?
saygılarımla


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler