Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yönetim planımıza aykırı olarak genel kurul zamanı maddesini değiştirdik dava açıldı.

Başlatan gezgin, Ekim 31, 2009, 01:24:15 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

site yönetimi seçimlerini yazlıkcılarında katılımını saglamak amacıyla ytönetim planında yılın ilk dödüncü ayında yapılır ibaresi
ni degiştirmek için yazlıkcı üyelerimizinde katılımını saglamak amaçlı2008 yili olagan kogrede degiştirme kararı alındi yani salt cogunluk degil katılım cogunluguyla alınan karar gecerlimidir ve bu kararı2009 yili olagan kongresınde uyguladık fakat bir uyemiz tarafından ıtrz edilerek dava açilmiştir bu bu uygulamamız kanunlara uymamişmıdır ve biz bu davaya karsılık ne yapmamiz lazim dir teşlekürler
Linkback: Yönetim planımıza aykırı olarak genel kurul zamanı maddesini değiştirdik dava açıldı.


  • Gösterim 6,499 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Yönetim planlarının değişikliği için tüm maliklerin 4/5 çoğunluğu aranır.
Dolayısı ile  yönetim planında "genel kurul yılın ilk dörüncü ayında yapılır"  maddesine aykırı bir karar almışsınız. Aldığınız genel kurul kararı geçerli değildir.
Yönetim planı maddelerine karşı değişecek maddeler için tüm maliklerin 4/5 çoğunluğu aranır. Ve yönetim planının değişmesi, ayrıca tapuya tahsisi gerekir.

Sizin sorduğunuz (yönetim planı maddelerine aykırı kararlar) katılım sayısı ile alınan kararlar geçerli değildir. Bu hususta zaten tüm maliklerin salt çoğunluğu da katılarak bu konuda oybirliği ile karar almış dahi olsa bu karar geçerli olmayacak idi.

Ayrıca bu tip kararlar (yönetim planı maddelerine aykırı kararlar)  olağan genel kurullarda alınamaz. Olağansütü genel kurul yapılması ve bu karar neticesine yönetim planı değişikliğinin tapuya maliklerce tescil edilmesi lazım.

Uygulamanız kat mülkiyeti kanununa aykırıdır. Davayı kaybedeceksiniz.

Bu hususlarda forumda çok ayrıntılı cevaplar mevcuttur.

Konu daha önce defalarca işlendiği için daha fazla bilgi için lütfen forumda arama yapınız.
Arama sayfası : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Diğer taraftan sitenizin yönetim planları blok bazında yapılmış ise ve toplu yapı hükümlerine uydurmayı da istiyorsanız;

aşağıdaki durumu gözden geçirin . Yeniden bir yönetim planı oluşturup o yönetim planını tapuya tescil ederken daha önce karar aldığınız ancak mahkemece iptal edilecek kararınızın da maddesini yeni yönetim planına yazabilirsiniz.

Ancak daha önce aldığınız karar iptal olacak bu süreci geri çevirme şansı yoktur.


Site olarak adlandırdığınız anayapıda;

634  Sayılı Kanunun 23/Haziran/2009 tarihinde KAT MÜLKİYETİ KANUNUNDA DEGİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUNUN 634  Sayılı Kanunun
GEÇİCİ MADDE 2 de yapılan değişikliği ile binaların eski kırtasiyeden alınan yönetim planlarını bidlerştirerek tüm site anayapısına ait bir yönetim planı ile birleştirebilirsiniz.

Bu birleşimden önce bağlı bulunduğunuz  belediyeden blokların bir site anayapısı içinde birleştirilebileceğine dair bilgiyi almanızı tavsiye eder, anayapınızın  634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun DOKUZUNCU BÖLÜM: Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler başlığını inceleyerek toplu yapı tanımına uygun olup olmadığını incelemenizi tavsiye ederim.


GEÇİCİ MADDE 2- Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim planlarının, bu Kanun hükümlerine uyarlanması amacıyla yapılacak ilk değişiklik için mevcut kat malikleri kurulunun salt çoğunluğu yeterlidir. Mevcut toplu yapı yönetimleri, değiştirilen yönetim planına göre yeni yöneticiler seçilinceye kadar geçici yönetim olarak görevini sürdürür. Toplu yapı yöneticisi seçimi, en geç yönetim planının değiştirilmesini takip eden üç ay içinde yapılır. (5912-23/06/2009 değişiklik)

Konu daha önce defalarca işlendiği için daha fazla bilgi için lütfen forumda arama yapınız.
Arama sayfası : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap 
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler