Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: yapılan yatırıma ihtiyati tedbir konuldu  (Okunma sayısı 5165 defa)

 • harun45
 • Üye
 • **
 • İleti: 6
 • Nerden: MANİSA
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
yapılan yatırıma ihtiyati tedbir konuldu
« : Şubat 07, 2008, 03:01:02 öö »
232 konutlu sitede 2 yıldır yöneticilik yapıyorum.2007 yılı bütçesinden yaptığımız tasarruflar ve bütçede bulunmayan gelir kalemlerinide birleştirerek 2007 yılı genel kurulunda alınan "Yönetim yeni bütçe hazırlayabilir,bütçe kalemleri arasında aktarma yapabilir ve yeni işler açabilir" maddesine dayanarak siteye elektronik güvenlik sistemi kurdurmak için piyasa araştırması yaparak uygun gördüğümüz firmayla sözleşme yaptık ve işe başladık.Bu arada denetim kurulunun Ekim 2007 ayında yaptığı denetleme toplantısında durumu kendilerine sözlü olarak "sitemizin 43324 m2 alana kurulu olduğunu 1 güvenlik görevlisi ile güvenlik işinin sağlanmasının mümkün olmadığını bu nedenle bütçeden kalacak olan parayla güvenlik kamerası ve ilave aydınlatma yapmak istediğimizi bildirdik."Firmanın işe başlamasından 3-4 gün sonra tarafımıza denetim kurulundan 1 kişi tarafından mahkemeden aldırılmış ihtiyati tedbir kararı geldi.(Denetim kurulu 3 kişi) Gerekçede yapılan işin lüks olduğu ve genel kurul kararı olmadan yapıldığı için karar alındığı yazmaktadır.
1-bu durumda izleyeceğimiz yol ne olmalıdır?
2-Firmaya bir miktar avans ödemesi yaptık firma kazıları yaptı kabloları döşedi iş % 50 yi geçti
3-Karar defterimizde karar tarihi 4 aralık 2007 sözleşme tarihi 8 ocak 2008 avans ödemesi ocak 2008 de yapıldı.
4-üyelerimiz arasında imza kampanyası başlattık 150 den fazla bu sistemi gerekli buluyorum ve yönetimi destekliyorum şeklinde imza var mahkemede geçerliliği olurmu?

konu uzun cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.www.katmülkiyeti.com alanında eksiklikleri giderebilecek ve her zaman bakabileceğimiz tek kaynak noktası olarak görüyorum.Açılan konular ve verilen cevaplar tatmin edici


 • Okunma sayısı 5165 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Ynt: yapılan yatırıma ihtiyati tedbir konuldu
« Yanıtla #1 : Şubat 07, 2008, 12:25:34 ös »
Konunuz "Faydalı Yenilik ve İlaveler"e girmektedir. Forum içinde bu konu çok detaylı olarak anlatıldı.
Karar niteliği tüm kat maliklerinin salt çoğunluğunun kabulüdür.
Ancak , anladığımız kadarı ile Yönetim Genel Gider Bütçelerini bu Yatırıma aktarmışsınız.
Usul olarak hatalıdır.
Yapmanız gereken bütçe fazlasını genel kurulunuzda ibra ettirerek bunu yatırım bütçesi olarak kullanılmasını sağlamaktı. 2007 Genel Kurul tarihinizin Aralık ayından çok daha önce olduğunu tahmin ediyoruz. Genel kurul utanağınızda bulunan "Yönetim yeni bütçe hazırlayabilir,bütçe kalemleri arasında aktarma yapabilir ve yeni işler açabilir" ifadesi konunuzu tam olarak özetlemiyor. Nedeni bu bütçeler arasında aktarma yaptığınız kalemlerin tümü işletme bütçesidir. Yatırım bütçeleri ayrı olarak genel kurullara sunulmalıdır.

Denetim Kurulu üyelerinizle konuyu Ekim 2007 ayında paylaşmışsınız, hakimin müdahelesini isteyen denetim kurulu üyesi tavrını hiç mi blli etmedi. Etti ise yatırım işlerini durudurmanız gerekirdi. Neticede denetim kurulu üyesi denetim kurulu üyesi olarak mahkemeye başvurmamıştır. Kat maliki olaak hakkını kullanmıştır. Yani denetim kurulunun 3 kişi olması ve bunlardan birinin dadece itiraz ediyor olması konyu lehinize çevirmez.

Kolay gelsin.

Anılan işe ait genel kurul kararınız yoktur. Bu en büyük sıkıntıdır. Usule uygun olmayan bir çok davaya müdahil olduk. Hatta şeklen eksikiğimiz olan davalarla muhatap edildik. Kat maliklerinin birçoğunun kazanmamıza ihtimal vermediği davaları dahi yargıtayda onarak kazandık.

Ancak sizin konunuzu devamında çok riskli gördüğümü anladığım donelerden bildirmek isterim.

Faydalı Yenilik ve İlavelere Sadece Genel Kurul Kararları karar verir. Yönetimlerin görevi gerekirse bütçe fazlası ile kaynak yaratarak veya ayrıca bir rakam talep ederek bu projeleri maliyetlendirmek ve ilan ederek genel kurulların onayına sunmaktır. Bundan fazla iiniyet ve performans göstermek sorunlara yol açabilir.

Kişinin itiraz gerekçesi işin lüks olduğudur. Bu gerekçenin üzerine gidenilir. Mahlemeler işin lüks olduğuna karar vermeycektir. (Tabi bu hususta anagayrimenkulün mülk bedeli ve bağımsız bölümlerin bedel ve ortalama kiraları ile yıllık toplam işletme maliyeti yani yönetim maliyeti gündeme gelebilir. Bunlar ile yaptığınız işin toplam bedeli arasında marjinal bir fark olmalıdır.


1. Karara itiraz etmelisiniz. Bu arada iç beklemeden bu konu ile ilgili olağanüstü genel kurul çağrısı yapınız. Bu konuyu genel kurl gndemine götürünüz. Yatırımın toplam maliyetini , ne i ş yapılacağını ve finansmanının nereden sağlandığına dair bilgileri ayrıntıları ile kat maliklerine ilan ediniz. Ve yatırımı kat maliklerine onaylatınız.Toplantı çağrınız usulune uygun olsun. Bu konuları sitemizin ilgili bölümlerinden öğrenebilirsiniz. Yaptığınız işi ilk cümlede saydığım çoğunluk kararı ile genel kurulunuzdan geçiriniz. Bu taktirde ihtiyati tedbir kararını kaldırabilirsiniz.

2. İş için firmaya ödeme yapmaya devam etmeyiniz. Firma ile yaptığınız sözlemede sisi koruyan tüm maddeleri uygulayı fimayı oyalayınız. Ödeme yapmaya devam etmeyiniz. Bu konudaki mağduriyetinizi kat malikleri ile paylaşınız. Ancak itiraz eden kişinin de haklarını korumak amacı ile bu kararı mecburen aldığınızı ifade ediniz.

3. Karar defterinizdeki karar tarihinizin ben Genel Kurul kararı tarihi değil de Yönetim Kurulu Karar tarihi olduğunu anlıyorum. Eğer hatalı isem düzeltin. Bence yönetim kurulu olarak bu kararı almaya yetkiniz yok. Yukarıda açıkladım. Yok eğer bu genel kurulş kararı ise o zaman farklı karar maddesini ve çoğunluğu bildirseniz ayrıca yorumlarız. 

 4. İmza kampanyası sonuzu toplanan imzalar mahkeme de lehinize bir delil olabilir. Davayı kazanmak için bir yeter delil değildir. Genel kurul harici olan bu tip imzaların çok da önemi yok.


Bu arada itiraz eden ve mahkemeye giden denetim kurulu üyesi ile gerilimi arttırmayın. Bir faydası olmaz.
Sonucu düzeltmek için tek ihtiyacınız nitelikli çoğunlukla kabul eden bir olağanüstü genel kurul. Heşeyi düzeltir.

Aksi taktirde ödenen rkamaları yine işletme bütçesinden karşılarsınız ancak kat maliklerinin bazılaı "yönetim bütçesine zarar verdiğinizden dolayı başka davalar" açabilirler. Bu durumda maddi olarak zarar tespit edilirse yönetim kurulu üyeleri ödemelei yapmak durmunda kalabilir. 


Bazı diğer görüşlerimiz için.... TIKLAYINIZ...
Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


yapılan yatırıma ihtiyati tedbir konuldu Konusuna Ait Benzer Konular

Kat Mülkiyeti Kanununda Yapılan Değişiklikler
Kat Mülkiyeti Kanununda Yapılan Değişiklikler Yazan : Volkan Uysal Stj.Avukat  "Kat Mülkiyeti Kanununda Yapılan Değişiklikler" b... Devamı...

Gösterim: 5264 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ynt: Yönetim Planında Yapılan değişiklikler Tapuya Bildirilmeli Midir?
YÖNETİM PLANINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER TAPU MÜDÜRLÜKLERİNE DE  BİLDİRİLMELİMİDİR Devamı...

Gösterim: 5935 - Yanıt: 1 - Başlatan:CANDARLI