Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

yapılan yatırıma ihtiyati tedbir konuldu

Başlatan harun45, Şubat 07, 2008, 03:01:02 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

232 konutlu sitede 2 yıldır yöneticilik yapıyorum.2007 yılı bütçesinden yaptığımız tasarruflar ve bütçede bulunmayan gelir kalemlerinide birleştirerek 2007 yılı genel kurulunda alınan "Yönetim yeni bütçe hazırlayabilir,bütçe kalemleri arasında aktarma yapabilir ve yeni işler açabilir" maddesine dayanarak siteye elektronik güvenlik sistemi kurdurmak için piyasa araştırması yaparak uygun gördüğümüz firmayla sözleşme yaptık ve işe başladık.Bu arada denetim kurulunun Ekim 2007 ayında yaptığı denetleme toplantısında durumu kendilerine sözlü olarak "sitemizin 43324 m2 alana kurulu olduğunu 1 güvenlik görevlisi ile güvenlik işinin sağlanmasının mümkün olmadığını bu nedenle bütçeden kalacak olan parayla güvenlik kamerası ve ilave aydınlatma yapmak istediğimizi bildirdik."Firmanın işe başlamasından 3-4 gün sonra tarafımıza denetim kurulundan 1 kişi tarafından mahkemeden aldırılmış ihtiyati tedbir kararı geldi.(Denetim kurulu 3 kişi) Gerekçede yapılan işin lüks olduğu ve genel kurul kararı olmadan yapıldığı için karar alındığı yazmaktadır.
1-bu durumda izleyeceğimiz yol ne olmalıdır?
2-Firmaya bir miktar avans ödemesi yaptık firma kazıları yaptı kabloları döşedi iş % 50 yi geçti
3-Karar defterimizde karar tarihi 4 aralık 2007 sözleşme tarihi 8 ocak 2008 avans ödemesi ocak 2008 de yapıldı.
4-üyelerimiz arasında imza kampanyası başlattık 150 den fazla bu sistemi gerekli buluyorum ve yönetimi destekliyorum şeklinde imza var mahkemede geçerliliği olurmu?

konu uzun cevabınız için şimdiden teşekkür Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap alanında eksiklikleri giderebilecek ve her zaman bakabileceğimiz tek kaynak noktası olarak görüyorum.Açılan konular ve verilen cevaplar tatmin edici
Linkback: yapılan yatırıma ihtiyati tedbir konuldu


  • Gösterim 6,525 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Konunuz "Faydalı Yenilik ve İlaveler"e girmektedir. Forum içinde bu konu çok detaylı olarak anlatıldı.
Karar niteliği tüm kat maliklerinin salt çoğunluğunun kabulüdür.
Ancak , anladığımız kadarı ile Yönetim Genel Gider Bütçelerini bu Yatırıma aktarmışsınız.
Usul olarak hatalıdır.
Yapmanız gereken bütçe fazlasını genel kurulunuzda ibra ettirerek bunu yatırım bütçesi olarak kullanılmasını sağlamaktı. 2007 Genel Kurul tarihinizin Aralık ayından çok daha önce olduğunu tahmin ediyoruz. Genel kurul utanağınızda bulunan "Yönetim yeni bütçe hazırlayabilir,bütçe kalemleri arasında aktarma yapabilir ve yeni işler açabilir" ifadesi konunuzu tam olarak özetlemiyor. Nedeni bu bütçeler arasında aktarma yaptığınız kalemlerin tümü işletme bütçesidir. Yatırım bütçeleri ayrı olarak genel kurullara sunulmalıdır.

Denetim Kurulu üyelerinizle konuyu Ekim 2007 ayında paylaşmışsınız, hakimin müdahelesini isteyen denetim kurulu üyesi tavrını hiç mi blli etmedi. Etti ise yatırım işlerini durudurmanız gerekirdi. Neticede denetim kurulu üyesi denetim kurulu üyesi olarak mahkemeye başvurmamıştır. Kat maliki olaak hakkını kullanmıştır. Yani denetim kurulunun 3 kişi olması ve bunlardan birinin dadece itiraz ediyor olması konyu lehinize çevirmez.

Kolay gelsin.

Anılan işe ait genel kurul kararınız yoktur. Bu en büyük sıkıntıdır. Usule uygun olmayan bir çok davaya müdahil olduk. Hatta şeklen eksikiğimiz olan davalarla muhatap edildik. Kat maliklerinin birçoğunun kazanmamıza ihtimal vermediği davaları dahi yargıtayda onarak kazandık.

Ancak sizin konunuzu devamında çok riskli gördüğümü anladığım donelerden bildirmek isterim.

Faydalı Yenilik ve İlavelere Sadece Genel Kurul Kararları karar verir. Yönetimlerin görevi gerekirse bütçe fazlası ile kaynak yaratarak veya ayrıca bir rakam talep ederek bu projeleri maliyetlendirmek ve ilan ederek genel kurulların onayına sunmaktır. Bundan fazla iiniyet ve performans göstermek sorunlara yol açabilir.

Kişinin itiraz gerekçesi işin lüks olduğudur. Bu gerekçenin üzerine gidenilir. Mahlemeler işin lüks olduğuna karar vermeycektir. (Tabi bu hususta anagayrimenkulün mülk bedeli ve bağımsız bölümlerin bedel ve ortalama kiraları ile yıllık toplam işletme maliyeti yani yönetim maliyeti gündeme gelebilir. Bunlar ile yaptığınız işin toplam bedeli arasında marjinal bir fark olmalıdır.


1. Karara itiraz etmelisiniz. Bu arada iç beklemeden bu konu ile ilgili olağanüstü genel kurul çağrısı yapınız. Bu konuyu genel kurl gndemine götürünüz. Yatırımın toplam maliyetini , ne i ş yapılacağını ve finansmanının nereden sağlandığına dair bilgileri ayrıntıları ile kat maliklerine ilan ediniz. Ve yatırımı kat maliklerine onaylatınız.Toplantı çağrınız usulune uygun olsun. Bu konuları sitemizin ilgili bölümlerinden öğrenebilirsiniz. Yaptığınız işi ilk cümlede saydığım çoğunluk kararı ile genel kurulunuzdan geçiriniz. Bu taktirde ihtiyati tedbir kararını kaldırabilirsiniz.

2. İş için firmaya ödeme yapmaya devam etmeyiniz. Firma ile yaptığınız sözlemede sisi koruyan tüm maddeleri uygulayı fimayı oyalayınız. Ödeme yapmaya devam etmeyiniz. Bu konudaki mağduriyetinizi kat malikleri ile paylaşınız. Ancak itiraz eden kişinin de haklarını korumak amacı ile bu kararı mecburen aldığınızı ifade ediniz.

3. Karar defterinizdeki karar tarihinizin ben Genel Kurul kararı tarihi değil de Yönetim Kurulu Karar tarihi olduğunu anlıyorum. Eğer hatalı isem düzeltin. Bence yönetim kurulu olarak bu kararı almaya yetkiniz yok. Yukarıda açıkladım. Yok eğer bu genel kurulş kararı ise o zaman farklı karar maddesini ve çoğunluğu bildirseniz ayrıca yorumlarız. 

4. İmza kampanyası sonuzu toplanan imzalar mahkeme de lehinize bir delil olabilir. Davayı kazanmak için bir yeter delil değildir. Genel kurul harici olan bu tip imzaların çok da önemi yok.


Bu arada itiraz eden ve mahkemeye giden denetim kurulu üyesi ile gerilimi arttırmayın. Bir faydası olmaz.
Sonucu düzeltmek için tek ihtiyacınız nitelikli çoğunlukla kabul eden bir olağanüstü genel kurul. Heşeyi düzeltir.

Aksi taktirde ödenen rkamaları yine işletme bütçesinden karşılarsınız ancak kat maliklerinin bazılaı "yönetim bütçesine zarar verdiğinizden dolayı başka davalar" açabilirler. Bu durumda maddi olarak zarar tespit edilirse yönetim kurulu üyeleri ödemelei yapmak durmunda kalabilir. 


Bazı diğer görüşlerimiz için.... TIKLAYINIZ...
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler