Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Villa Tipi Yerleşimlerde , Birden Fazla Parsellerde Yönetim Nasıl Olacak?  (Okunma sayısı 9847 defa)

 • mühendis
 • ***
 • İleti: 46
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Sayın Admin,
Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Sayenizde konu ile ilgili önemli bilgi birikimi sağlamaktayım. Böylece, oturduğumuz sitede yapılmış ve yapılacak bir çok yanlışlıkta ve hukuka aykırı işlerde katkı koyacağımızı umuyorum. Ancak yine de, bazı eksikliklerimiz var.
Şöyle ki; 5711 Sayılı Kanunla 634'e getirilen 9.bölümü inceledim. Sadece toplu yapı kapsamına girecek yerleri anladım. Toplu yapı kapsamına giren sitelerde site yönetiminin nasıl oluşturulacağı pek açık değil. Bu nedenle;
1) Toplu yapı kapsamındaki 2-3 parsel üzerinde yaygın yerleşim düzeninde kurulu dubleks konutlardan oluşan bir sitede site yönetimi nasıl oluşturulacaktır? Her parselin yönetim kurulu ayrı ayrı seçilip, site yönetimi bu parsel yönetim kurulu olarak seçilenlerin kendi aralarında yapacakları seçimle mi belirlenecektir, yoksa her parseldeki kat malikleri bir araya gelerek topluca yeni bir site yönetimi mi seçeceklerdir? Eğer böyle olacaksa, parsel yönetim kurulu olarak veya parsel temsilcisi olarak seçim yapılmasının ne anlamı olmaktadır?
2) Toplu yapı  kapsamına giren, müşterek mülkiyet halindeki arsa parselleri üzerinde yaygın yerleşim düzeninde inşa edilmiş dubleks konutlara ilişkin örnek bir yönetim planını forumda yayınlarsanız çok yararlı olacaktır.
Bu eksikliklerimizi de giderebilmemiz için katkı koyacağınızı umuyor, saygılar sunuyorum.


 • Okunma sayısı 9847 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1849
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Sayın Mühendis,

1) Toplu yapı kapsamındaki 2-3 parsel üzerinde yaygın yerleşim düzeninde kurulu dubleks konutlardan oluşan bir sitede site yönetimi nasıl oluşturulacaktır? Her parselin yönetim kurulu ayrı ayrı seçilip, site yönetimi bu parsel yönetim kurulu olarak seçilenlerin kendi aralarında yapacakları seçimle mi belirlenecektir, yoksa her parseldeki kat malikleri bir araya gelerek topluca yeni bir site yönetimi mi seçeceklerdir? Eğer böyle olacaksa, parsel yönetim kurulu olarak veya parsel temsilcisi olarak seçim yapılmasının ne anlamı olmaktadır?

Aslında bu seçim sistemi yönetim planı ile ortaya çıkacaktır. Sizin örneğinizi ele alırsak, bağımsız konut yapılardan oluşan ve blok niteliğinde yapılara sahip olmayan parsellerde bağımsız konut yapıları malikleri genel kurul yaparak Parsel Yönetim Kurulu'nu seçeceklerdir. Tabii  yönetim plânında  blok niteliğinde olmayan yapıların idare tarzı ayrıca belirlenecektir.

Devamında ise

Bir adada birden çok parsel yer alıyorsa, (ki sizin örneğinizdir. ) adayı oluşturan parsellere ait ortak yerler, o adada bulunan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan ada kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, bu kurul tarafından kararlaştırılır. Bu yetki, yönetim plânında ada temsilciler kuruluna verilebilir. Yönetim plânında başka türlü düzenlenmemişse, ada temsilciler kurulu, blok niteliğinde olmayan yapıların bağımsız bölüm maliklerince seçilen temsilcilerden oluşur. Ada temsilciler kurulu üyelerinin sayısı ve nasıl seçileceği toplu yapının özelliği dikkate alınarak yönetim plânında belirtilir. Ada temsilciler kurulunda bu yöneticiler ve temsilciler yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısı kadar oy hakkına sahiptirler.

Toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler, bu kapsamda yer alan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan toplu yapı kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, bu kurul tarafından kararlaştırılır. Bu yetki, yönetim plânında toplu yapı temsilciler kuruluna verilebilir. Yönetim plânında başka türlü düzenlenmemişse, toplu yapı temsilciler kurulu, blok yapılarda her blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerince seçilen blok yöneticileri ve blok niteliğinde olmayan yapıların bağımsız bölüm maliklerince seçilen temsilcilerden oluşur. Toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin sayısı ve nasıl seçileceği toplu yapının özelliği dikkate alınarak yönetim plânında belirtilir. Toplu yapı temsilciler kurulunda bu yöneticiler ve temsilciler yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısı kadar oy hakkına sahiptirler.


Buradan şunu anlıyoruz. Sizin örneğinizde mutlaka her parsel kendi maliklerinden oluşan bir genel kurul ile yönetilecektir.  Diğer taraftan adaları oluşturan parseller ise Toplu Yapı Kapsamını oluşturan tüm bağımsız konut blokları (blok yapı kapsamına girmeyen) kat malikleri kurulunca yönetilecektir. Yani eğer yönetim planında başka bir şekilde düzenlenmemişse iki farklı genel kurul (parseller ve ada genel kurulları) yapılacaktır. 3 parselden oluşan bir toplu yapı yönetiminde ise (blok yapı yoksa ve münferit bağımsız kont yapılarından oluşuyorsa) 4 farklı genel kurul yapılacak demektir. Bunlardan 3'ü Parsel Yönetim Kurulu'nu ,  1'i Toplu Yapı Temsilciler Kurulu'nu seçecektir.
Kurulların üye sayıları ise her yapı tipi ve sayısına bağlı olarak değişebilir. 

Eğer yönetim planında şu şekilde bir düzenleme varsa ; örneğin "Ada Temsilciler Kurulu , Parsellerin Temsilcileri tarafından teşkil edilir ve her temsilci , temsil ettiği parseldeki bağımsız bölüm sayısı kadar oy hakkına sahiptir" denilmişse bu taktirde her parsel kendi yönetim kurulunu teşkil edecek, bu yönetim kurulu içinde bir başkan temsilci belirleyecek ve bu temsilci Ada Temsilciler Kurulu'nda kendini seçen kat maliklerini temsil edecektir.

Lütfen yanlış anlaşılmasın . Bu örnek sizin için açıklanmıştır. Yani villa tipi örneğin dubleks konutlardan oluşan ve 3 parselden meydana gelen içinde blok yapı tarzı bulunmayan toplu yapı yönetimleri için verilmiştir.


2) Toplu yapı  kapsamına giren, müşterek mülkiyet halindeki arsa parselleri üzerinde yaygın yerleşim düzeninde inşa edilmiş dubleks konutlara ilişkin örnek bir yönetim planını forumda yayınlarsanız çok yararlı olacaktır.

Bu tip örnekleri prensip olarak yayınlamıyoruz. Nedeni her yapı tipine uymaması durumunda konuya çok hakim olmayanları yanlış yönlendirilebilir. Bu tip yönetim planı, denetleme raporu, genel kurul tutanağı gibi evrak ve kayıtlar daha çok Binaların Yönetimsel işleyişi ile ilgili olup her duruma uymayabilirler. Örnekler ise en azından konuya bir nebze hakim olan kişilerce geliştirilip , değiştirilmelidir.

Ancak sıkça talep edilen bu eksikliklerin giderilmesi için yakında "danışman" üyeler vasıtası ile yönlendirilecek bir Yönetici Kulübü Üyelik Tipi ortaya çıkarılacaktır. Yönetici Kulubü Üyeleri , Bina Yönetimini gerekleştiren apartman, blok , site , toplu konut yönetici üyelerine hitap edecektir. Bu husustaki çalışmalarımız devam ediyor. Yönetici Kulübü Sayfaları hali hazırda sisteme yükleniyor. hazırlıklar bittiğinde üyelerimizi faydalanma imkanına kavuşturmuş olacağız.
 
Saygılarımla,


Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Villa Tipi Yerleşimlerde , Birden Fazla Parsellerde Yönetim Nasıl Olacak? Konusuna Ait Benzer Konular

FAZLA ÇALIŞMA TÜZÜĞÜ
FAZLA ÇALIŞMA TÜZÜĞÜ    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27.3.1973, No: 7/6147 Dayandığı Kanunun Tarihi : 25.8.1971, No: 1475 ... Devamı...

Gösterim: 4179 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Aidat Alacağı-Birden çok parsel üzerindeki yapılar
Aidat Alacağı-Birden çok parsel üzerindeki yapılar Davacı vekili, birden çok parsel üzerindeki yapılar ile ilgili 448.000.000.- ... Devamı...

Gösterim: 4356 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Fazla toplanan aidat hakkında.
Merhabalar. Apartmanın otopark, çevre düzenlemeleri ve benzeri kalıcı giderleri için aidatın fazla toplanması durumunda kiracını... Devamı...

Gösterim: 4803 - Yanıt: 12 - Başlatan:infiniti
TOPLANTI İÇİN İMZA TOPLADIK ŞİMDİ NE OLACAK
3 Bloklu sitemizde mayıs ayında yapılması gereken (yönetim planımız var) , toplantı yöneticiler tarafından yapılmadı, yöneticile... Devamı...

Gösterim: 841 - Yanıt: 0 - Başlatan:Cesurveguzel
yönetici seçildim şimdi ne olacak
mrb ben 132 daire ve 3 bloktan oluşan bir sitede kat maliki iken bugün yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında 3 kişilik bi... Devamı...

Gösterim: 1181 - Yanıt: 1 - Başlatan:Cesurveguzel