Nisan 21, 2019, 08:30:31 ös


Reklam Alanı !

Vekaletle oy verme

Başlatan arzuhal, Ağustos 06, 2008, 03:49:09 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vekaletle oy verme işlemi konusunda iki sorum var:

1. Vekaletnamede oyun ne yönde verileceği de belirtilmelimidir ? Yani 'şu malike şu şekilde oy kullanması için vekalet veriyorum' gibi olabilir mi ?

2. Vekaletname imzalı fax olarak gönderilebilir mi ? Yoksa oyu kullanacak olana mektup şeklinde mi ulaştırılmalı ?

Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Linkback: Vekaletle oy verme Mesajı Paylaş


  • Gösterim 20,271 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 3 Yanıt




Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Vekaletle oy verme işlemi konusunda iki sorum var:

1. Vekaletnamede oyun ne yönde verileceği de belirtilmelimidir ? Yani 'şu malike şu şekilde oy kullanması için vekalet veriyorum' gibi olabilir mi ?

2. Vekaletname imzalı fax olarak gönderilebilir mi ? Yoksa oyu kullanacak olana mektup şeklinde mi ulaştırılmalı ?

Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.



Vekil tayin eden kimsenin, kimi vekil tayin ettiğini bir dilekçeyle Kat Mâlikleri Kurulu'na bildirmesi yeterlidir. Bunun resmî şekilde düzenlenmesi şart değildir.

Dolayısı ile
AlıntıVekaletnamede oyun ne yönde verileceği de belirtilmelimidir ? Yani 'şu malike şu şekilde oy kullanması için vekalet veriyorum' gibi olabilir mi ?
gibi olabilir. Ancak vekaletin bu şekilde düzenlenmesi gibi bir zorunluluk yoktur.

Eğer vekalet üzerinde "... ilgili bağımız bölümüm ... daire ile ilgili olarak şahsımın sahip olduğu yetkileri tam ve mutlak şekilde kullanmaya vekil tayin ettim..." şeklind ebir açıklama varsa vekalet sahibi oyunu istediği şekilde kullanabilir.

Ancak belli konularda örneğin " anayapıda ve bağımsız bölümlerde köpeklerin beslenmesinin yasaklanması gibi konularda oyum köpeklerin yasaklanmamasına yöneliktir..." şeklinde ek olarak bir metin bulunyorsa o halde vekalet sahibi bu konu dışındaki onularda istediği şekilde oya katılabilir, ancak köpek konusunda vekalet verenin notunu dikkate almak zorundadır.

Oyun ne yönde kullanılacağı belirtilmeyebilir , ancak ihtiyari olarak vekalet veren yazabilir de . İki şeklin de mahsuru yoktur.

Alıntı2. Vekaletname imzalı fax olarak gönderilebilir mi ? Yoksa oyu kullanacak olana mektup şeklinde mi ulaştırılmalı ?


tabiki . imzalı faks olarak da gönderilebilir. Ancak faksın zaman içinde yazılarının silinmesi ihtimali söz konusu olduğundan sonradan ıslak imzalı olan asıl metnin yöneticiye yollanmasında fayda vardır. Hatta ve hatta toplantı sırasında "ben filancanın vekiliyim" şeklinde söylenen bir söz dahi dikkate alınabilir. - tabi ki güvenirlilik koşulu aranır, belki telefonla asıl kat maliki aranabilir ve teyid alınabilir- Sonradan bu vekalet yazısı temin edilebilir.

Konu ile ilgili net bir yargıtay kararı bulunmaktadır. Aşağıdadır.


"....Kat malikleri, Kat Malikleri Kurulu toplantısına bizzat katılabilecekleri gibi başkalannı da kendi adlarına katılmak üzere tevkil edebilirler. Kat Mülkiyeti Kanununun 31. maddesinde, bu vekaletin özel bir şekilde (yazılı veya resmi) olacağına dair herhangi bir hükmün bulunmadığı gibi, genel hükümlere bakıldığında vekaletin özel bir şeklinin bulunmadığı da görülür. Yargılama sırasında vekaletin tevsiki yönünden yeterli niteliklere sahip olan vekaletname örnekleri de dosyaya konulmuştur. Bu kapsamdaki vekaletin bu niteliği dikkate alındığında, toplantı yapıldıktan sonra da, ibraz edilmesi halinde dahi vekaleten toplantıya katılım geçerli olur." (Y. 18. HD., 28.11.1996, E. 1996/9547, K. 1996/10601.)

İyi günler dilerim.

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Ağustos 08, 2008, 05:21:00 ös #2 Son düzenlenme: Ağustos 12, 2008, 06:18:42 ös KatMulkiyeti.Com
Yukarıdaki cevabınız için çok teşekkürler. Bu konuda bir sorum daha olacak. Cevaplarsanız sevinirim.

Kanunun 5711 sayılı maddesinin son fıkrası şöyle diyor:
'Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir. (md:16)'

Eğer bir bağımsız bölümün birden fazla maliki varsa (diyelim karı koca birlikte maliktirler) ve kadın eşine o bağımsız bölümün oyu için vekalet vermiş. Bu durumda vekaleti eşinden alanın yukarıdaki fıkradaki vekalet alma sayısı ikiden bire mi inmiş oluyor.

Cevabınız için teşekkürler

Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Yukarıdaki cevabınız için çok teşekkürler. Bu konuda bir sorum daha olacak. Cevaplarsanız sevinirim.

Kanunun 5711 sayılı maddesinin son fıkrası şöyle diyor:
'Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir. (md:16)'

Eğer bir bağımsız bölümün birden fazla maliki varsa (diyelim karı koca birlikte maliktirler) ve kadın eşine o bağımsız bölümün oyu için vekalet vermiş. Bu durumda vekaleti eşinden alanın yukarıdaki fıkradaki vekalet alma sayısı ikiden bire mi inmiş oluyor.

Cevabınız için teşekkürler




Bir bağımsız bölümün — müşterek ya da iştirak halinde mülkiyet gibi — l'den fazla mâliki varsa, onları Kat Mâlikleri Kurulu'nda, içlerinden temsil yetkisi (vekâlet) verecekleri biri temsil eder. Kat mâliklerinden biri ehliyetsiz ise, onu, kanunî temsilcisi temsil eder. Ancak, sınırlı ehliyetsiz olan, kanunî temsilcisinin izin veya icazetiyle (izniyle) Kat Mâlikleri Kurulunda oy kullanabilir.

Güzel soru. Aslında ilk bakışta kişinin eşinden vekalet almasının sadece kendi bağımsız bölümünü ilgilendirdiği göz önüne alınacak ve kendisinden başka iki kişiye vekalet edebilecek gibi gözküyor. Ancak öyle değil.

Kat Mülkiyeti Kanununun 31 . maddesine bakalım.

AlıntıIII — OYA KATILMA
Madde 31 — Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.
Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.
Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekâlet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanunî mümessili temsil eder.
Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.

Kat maliklerinden biri oyunu, yetkili vekil eliyle kullanabilir; ancak aynı kişi oy sayısının üçte birinden fazlasını kullanmak üzere vekil tâyin edilemez. - bu kısım çıktı. 5711 Sayılı Kanun ile şu hale dönüştü- . Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir. (md:16)




Cevap aslında Son fıkradaki çıkan cümle ve yerine gelen cümle ile ilgili .

Kat maliklerinden biri oyunu, yetkili vekil eliyle kullanabilir; ancak aynı kişi oy sayısının üçte birinden fazlasını kullanmak üzere vekil tâyin edilemez. - bu kısım çıktı. 5711 Sayılı Kanun ile şu hale dönüştü- . Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir. (md:16)

"oy sayısı" kavramı bu cümle sonunda  "kişi" kavramına dönüşüyor. O halde kişi kendi eşinden aldığı vekaleti de bir kişiden almış olduğu için, eşi dışında ancak başka bir kişiye daha vekalet edebilir.  Toplam kullanacağı oy sayısı kendisi ile beraber 2'dir.


Cevabımız budur.

Diğer taraftan bir kişi eğer kat maliki olarak toplantıya katılıyorsa kendi dışında iki kat malikinden de ayrıca vekalet alabilir. Toplam kullanacağı oy sayısı kendisi ile beraber 3'tür. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp