KatMulkiyeti.Com Her Bininci Üyesine Tam İçtihatlı ve Açıklamalı Kat Mülkiyeti Kanunları Seti Hediye Etti. Sıra 13.000 Üyede!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Toplu Yapılarda 2 Yılda (2 Yıl) Bir Toplanmak Zorunlu mudur?  (Okunma sayısı 4443 defa)

 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Açıklamalar Aşağıdadır. Ancak Bu Konu Kilitlidir.!!!
Konuya Devam İçin Bu Linke Tıklayınız......Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Alıntı
5711 sayılı kanun ile 634 sayılı kanunun 29.maddesine "Toplu Yapılarda ise Kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse ikinci takvim yılının ilk ayında toplanır." hükmü ilave edilmiştir.


Alıntı
Söz konusu hüküm ile Toplu Yapılarında yönetim tarzı dikkate alınarak yönetim kurullarının daha uzun bir zaman diliminde görev almaları öngörüldüğü ve "en geç iki yılda bir defadan az olmamak" ifadesi ile de kurulların seçimlerinin bir yıl  veya daha fazla süre ile yapılması keyfiyetinin kat malikleri kuruluna bırakıldığı düşünülmektedir. söz konusu madde ile toplu yapı yönetim kurullarının seçimlerinin iki yıl olarak yapılmasının bir zorunluluk mudur?


Toplu Yapı Genel Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Zorunluluk Değildir.

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin "....... Kat Malikleri Kurulu , her yılın ekim ayında toplanır" gibi bir ibare ile belirlenmiş ise ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun maksimum iki yılda en az bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl Ekim ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır.

Eğer Ekim yerine Ocak ayı yazıyorsa yine aynı şekilde toplantı ya her yıl Ocak ayında veya iki yılda bir Ocak ayında yapılır.

Bununla beraber ;

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin "....... Kat Malikleri Kurulu , her yıl toplanır" gibi bir ibare ile daha belirsiz bir şekilde yazılmış ise  ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun maksimum iki yılda en az bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl Ocak ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir Ocak ayında   toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır. Bu metin için bu geçerli olacaktır)

Diğer taraftan ;

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin hiç belirtilmemişse ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun en az iki yılda bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl   Ocak ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir Ocak ayında   toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır.

"KMK Yeni Madde 29.....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. "

Bu kanun metnindeki  açıklamayı yönetim planlarında toplantı zamanı için herhangi bir metin bulunmayan toplu yapılar için şöyle anlamak lazımdır. "....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır"
Yani burada sözü edilen bir zorunluk değildir.

Diğer taraftan ise "....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda toplanır. "


Yani metinde sözü edilen iki yılda bir toplantı zorunluluğu değil," maksimum iki yılda bir olmak üzere ilgili ayda toplanma zorunluluğudur."

Alıntı
önceki yönetim palanında belirlenmiş olan bir yıllık seçim süresinin devam etmesi hukuka uygunmudur?

Dolayısı ile hukuka uygundur.
« Son Düzenleme: Eylül 29, 2016, 02:00:20 ös Gönderen: Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com »
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


 • Okunma sayısı 4443 defa
 • 0 Yanıt
Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Toplu Yapılarda 2 Yılda (2 Yıl) Bir Toplanmak Zorunlu mudur? Konusuna Ait Benzer Konular

BİNALARDA YÖNETİCİ BULUNMASI KANUNEN ZORUNLU MUDUR?
Bağımsız bölüm sayısı 8 ya da daha fazla olan kat mülkiyetine tabi binalar için bir yönetici tayin etmek kanunen zorunludur (34 ... Devamı...

Gösterim: 5735 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Toplu Yapı GENEL Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Bir Zorunluluk Mudur?
5711 sayılı kanun ile 634 sayılı kanunun 29.maddesine "Toplu Yapılarda ise Kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üze... Devamı...

Gösterim: 4356 - Yanıt: 1 - Başlatan:ozbek
TAŞINDI: Toplu Yapı GENEL Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Bir Zorunluluk Mudur?
Bu konu Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap isimli bölüme taşındı.Linkleri gorebilmeniz icin izniniz ... Devamı...

Gösterim: 3318 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Toplu Yapılarda Ada Temsilcilerinin Oy Oranları Nasıl Hesaplanacaktır?
5711 s.k.nun 69.maddesinin son paragrafında "Toplu Yapı Temsilciler Kurulunda bu yöneticiler ve temsilciler yönettikleri ve tems... Devamı...

Gösterim: 4458 - Yanıt: 1 - Başlatan:ozbek
Kat Mülkiyetine Geçiş Zorunlu mudur? İşlem Sırası Nedir? - Kat irtifakı - Yapı K
KONU İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR ve SORULARIN BU LİNKTEN TAKİP EDİLMESİNİ RİCA EDERİZ..Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye... Devamı...

Gösterim: 22196 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com