Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Toplu Yapı GENEL Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Bir Zorunluluk Mudur?  (Okunma sayısı 4356 defa)

  • ozbek
  • Üye
  • **
  • İleti: 3
  • 0

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
5711 sayılı kanun ile 634 sayılı kanunun 29.maddesine "Toplu Yapılarda ise Kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse ikinci takvim yılının ilk ayında toplanır." hükmü ilave edilmiştir.
Söz konusu hüküm ile Toplu Yapılarında yönetim tarzı dikkate alınarak yönetim kurullarının daha uzun bir zaman diliminde görev almaları öngörüldüğü ve "en geç iki yılda bir defadan az olmamak" ifadesi ilede kurulların seçimlerinin bir yıl  veya daha fazla süre ile yapılması keyfiyetinin kat malikleri kuruluna bırakıldığı düşünülmektedir. söz konusu madde ile toplu yapı yönetim kurullarının seçimlerinin iki yıl olarak yapılmasının bir zorunluluk mudur? önceki yönetim palanında belirlenmiş olan bir yıllık seçim süresinin devam etmesi hukuka uygunmudur? 


  • Okunma sayısı 4356 defa
  • 1 Yanıt



  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Yönetici
  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1211
  • Nerden: İstanbul
  • 1848
  • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
    • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
  • Çevrimdışı
Alıntı
5711 sayılı kanun ile 634 sayılı kanunun 29.maddesine "Toplu Yapılarda ise Kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse ikinci takvim yılının ilk ayında toplanır." hükmü ilave edilmiştir.

Alıntı
Söz konusu hüküm ile Toplu Yapılarında yönetim tarzı dikkate alınarak yönetim kurullarının daha uzun bir zaman diliminde görev almaları öngörüldüğü ve "en geç iki yılda bir defadan az olmamak" ifadesi ile de kurulların seçimlerinin bir yıl  veya daha fazla süre ile yapılması keyfiyetinin kat malikleri kuruluna bırakıldığı düşünülmektedir. söz konusu madde ile toplu yapı yönetim kurullarının seçimlerinin iki yıl olarak yapılmasının bir zorunluluk mudur?


Toplu Yapı Genel Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Zorunluluk Değildir.

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin "....... Kat Malikleri Kurulu , her yılın ekim ayında toplanır" gibi bir ibare ile belirlenmiş ise ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun maksimum iki yılda en az bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl Ekim ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır.

Eğer Ekim yerine Ocak ayı yazıyorsa yine aynı şekilde toplantı ya her yıl Ocak ayında veya iki yılda bir Ocak ayında yapılır.

Bununla beraber ;

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin "....... Kat Malikleri Kurulu , her yıl toplanır" gibi bir ibare ile daha belirsiz bir şekilde yazılmış ise  ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun maksimum iki yılda en az bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl Ocak ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir Ocak ayında   toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır. Bu metin için bu geçerli olacaktır)

Diğer taraftan ;

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin hiç belirtilmemişse ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun en az iki yılda bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl   Ocak ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir Ocak ayında   toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır.

"KMK Yeni Madde 29.....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. "

Bu kanun metnindeki  açıklamayı yönetim planlarında toplantı zamanı için herhangi bir metin bulunmayan toplu yapılar için şöyle anlamak lazımdır. "....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır"
Yani burada sözü edilen bir zorunluk değildir.

Diğer taraftan ise "....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda toplanır. "


Yani metinde sözü edilen iki yılda bir toplantı zorunluluğu değil," maksimum iki yılda bir olmak üzere ilgili ayda toplanma zorunluluğudur."

Alıntı
önceki yönetim palanında belirlenmiş olan bir yıllık seçim süresinin devam etmesi hukuka uygunmudur?

Dolayısı ile hukuka uygundur.
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2008, 04:16:04 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Toplu Yapı GENEL Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Bir Zorunluluk Mudur? Konusuna Ait Benzer Konular

Toplu Yapılar Genel Kurul Zamanları Toplantı Nisabı ve Yönetici Adresi
MADDE 14 634 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin birinci ve üçüncü fıkralarına aşağıdaki cümleler eklenmiştir."Toplu yapılarda ise... Devamı...

Gösterim: 7232 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Toplu Yapılarda 2 Yılda (2 Yıl) Bir Toplanmak Zorunlu mudur?
Açıklamalar Aşağıdadır. Ancak Bu Konu Kilitlidir.!!!Konuya Devam İçin Bu Linke Tıklayınız......Linkleri gorebilmeniz icin iznini... Devamı...

Gösterim: 4442 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Genel kurul çağrısının e-posta ile yapılması.
Merhaba,Genel Kurulun olağan ve olağanüstü olarak toplantıya çağrılması için kullanılacak yöntemlere ilişkin KMK'da açık hükümle... Devamı...

Gösterim: 7528 - Yanıt: 4 - Başlatan:minhan
Şaibeye karışan toplu yapı yönetiminin olağanüstü seçim usulsüzlüğü
Merhaba sitenize yeni üye oldum. Toplu yapı yönetimi ile yönetilen bir sitede oturuyorum. Yönetim yatırım bütçesi yapmak için ye... Devamı...

Gösterim: 1718 - Yanıt: 3 - Başlatan:Fatma Demiray
aynı parselde bulunan iki bloklu site toplu yapı statüsünde midir?
Merhaba, aynı parsel üzerinde bulunan iki adet bloktan ve her blokta 30 daire bulunan bir sitede oturmaktayım, yönetim planını i... Devamı...

Gösterim: 2290 - Yanıt: 11 - Başlatan:Tekin Bey