Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Toplu Yapı GENEL Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Bir Zorunluluk Mudur?

Başlatan ozbek, Şubat 15, 2008, 02:12:03 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

5711 sayılı kanun ile 634 sayılı kanunun 29.maddesine "Toplu Yapılarda ise Kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse ikinci takvim yılının ilk ayında toplanır." hükmü ilave edilmiştir.
Söz konusu hüküm ile Toplu Yapılarında yönetim tarzı dikkate alınarak yönetim kurullarının daha uzun bir zaman diliminde görev almaları öngörüldüğü ve "en geç iki yılda bir defadan az olmamak" ifadesi ilede kurulların seçimlerinin bir yıl  veya daha fazla süre ile yapılması keyfiyetinin kat malikleri kuruluna bırakıldığı düşünülmektedir. söz konusu madde ile toplu yapı yönetim kurullarının seçimlerinin iki yıl olarak yapılmasının bir zorunluluk mudur? önceki yönetim palanında belirlenmiş olan bir yıllık seçim süresinin devam etmesi hukuka uygunmudur? 
Linkback: Toplu Yapı GENEL Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Bir Zorunluluk Mudur?


  • Gösterim 6,217 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Alıntı Yap5711 sayılı kanun ile 634 sayılı kanunun 29.maddesine "Toplu Yapılarda ise Kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse ikinci takvim yılının ilk ayında toplanır." hükmü ilave edilmiştir.

Alıntı YapSöz konusu hüküm ile Toplu Yapılarında yönetim tarzı dikkate alınarak yönetim kurullarının daha uzun bir zaman diliminde görev almaları öngörüldüğü ve "en geç iki yılda bir defadan az olmamak" ifadesi ile de kurulların seçimlerinin bir yıl  veya daha fazla süre ile yapılması keyfiyetinin kat malikleri kuruluna bırakıldığı düşünülmektedir. söz konusu madde ile toplu yapı yönetim kurullarının seçimlerinin iki yıl olarak yapılmasının bir zorunluluk mudur?

Toplu Yapı Genel Kurullarının İki Yılda Bir Yapılması Zorunluluk Değildir.

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin "....... Kat Malikleri Kurulu , her yılın ekim ayında toplanır" gibi bir ibare ile belirlenmiş ise ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun maksimum iki yılda en az bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl Ekim ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır.

Eğer Ekim yerine Ocak ayı yazıyorsa yine aynı şekilde toplantı ya her yıl Ocak ayında veya iki yılda bir Ocak ayında yapılır.

Bununla beraber ;

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin "....... Kat Malikleri Kurulu , her yıl toplanır" gibi bir ibare ile daha belirsiz bir şekilde yazılmış ise  ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun maksimum iki yılda en az bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl Ocak ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir Ocak ayında   toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır. Bu metin için bu geçerli olacaktır)

Diğer taraftan ;

Eğer Toplu Yapının Yönetim Planında toplantı zamanı örneğin hiç belirtilmemişse ve yasanın değişiminden sonra yönetim planı değiştirilmemişse bu maddeye bağlı olarak yeni kanun en az iki yılda bir kez toplanma imkanı meydana getirdiğinden bu toplu yapı genel kurulu her yıl   Ocak ayında toplanmaya devam edebileceği gibi, en geç iki yılda bir Ocak ayında   toplanmaya da devam edebilir. Bu iki toplantı zamanı da yasaya aykırı olmayacaktır.

"KMK Yeni Madde 29.....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. "

Bu kanun metnindeki  açıklamayı yönetim planlarında toplantı zamanı için herhangi bir metin bulunmayan toplu yapılar için şöyle anlamak lazımdır. "....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır"
Yani burada sözü edilen bir zorunluk değildir.

Diğer taraftan ise "....Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda toplanır. "


Yani metinde sözü edilen iki yılda bir toplantı zorunluluğu değil," maksimum iki yılda bir olmak üzere ilgili ayda toplanma zorunluluğudur."

Alıntı Yapönceki yönetim palanında belirlenmiş olan bir yıllık seçim süresinin devam etmesi hukuka uygunmudur?
Dolayısı ile hukuka uygundur.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler