Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site Yönetim Kuruluna Bilgi Almak Amacıyla Verilen Dilekçeye Cevap Verilmesi Zo

Başlatan mühendis, Ekim 17, 2008, 05:39:24 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Sayın Admin Tekrar Merhaba.
Site yönetimi ile ilgili işler hakkında bilgi almak amacıyla, site yönetim kuruluna e-posta ve taahhütlü olarak posta ile gönderilen dilekçeye site yönetim kurulu tarafından cevap verilmek mecburiyeti yokmudur. Yoksa hukuki dayanağı nedir. Varsa yine hukuki dayanağını bildirirseniz çok memnun olacağım. Saygılarımla. 17.10.2008
Linkback: Site Yönetim Kuruluna Bilgi Almak Amacıyla Verilen Dilekçeye Cevap Verilmesi Zo


  • Gösterim 12,233 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 4 Yanıtlar




Bu soruya başka bir gün cevap vereceğim.
Başka bilen yok mu?
Bilmediğimden değil. Cevabı uzun olacak bu sebeple 18:09 'da yazmaya başlarsam cuma trafiğine kalacağım.
Diğer sorunuzun cevabını az önce verdim.
İyi hafta sonları!!
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Sayın Admin Tekrar Merhaba.
Sizleri fazla ve gereksiz yere rahatsız etmek istemem. Ancak 17 Ekim 2008 tarihinde gönderdiğim dilekçe ile ilgili mesajıma acilen cevap verirseniz çok makbule geçecektir.
Saygılarımla.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Sayın Admin Tekrar Merhaba.
Site yönetimi ile ilgili işler hakkında bilgi almak amacıyla, site yönetim kuruluna e-posta ve taahhütlü olarak posta ile gönderilen dilekçeye site yönetim kurulu tarafından cevap verilmek mecburiyeti yokmudur. Yoksa hukuki dayanağı nedir. Varsa yine hukuki dayanağını bildirirseniz çok memnun olacağım. Saygılarımla. 17.10.2008


Aslında incelediğimde pek bir hukuki dayanak bulamadım.

Nacizane yorumumu kabul ederseniz memnun olacağım.

Biraz uzun olabilir.

Yönetici, her bir kat mâlikini temsil etmez. Temsil yetkisi, anagayrimenkulûn yönetiminde Kanunla öngörülen işlerin yerine getirilmesi ile sınırlıdır.

Alıntı Yap
III- Sorumluluğu: (Yöneticinin)
1.Genel kural:
Madde 38 - Yönetici, kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur.
Kat malikleri kurulu, ada temsilciler kurulu veya toplu yapı temsilciler kurulu kararlarının iptaline ilişkin davalar, kat maliklerini temsilen yöneticiye, toplu yapılarda ise ada temsilciler kurulu veya toplu yapı temsilciler kurulunca seçilen yöneticiye husumet yöneltilmesi suretiyle açılabilir. Yönetici, açılan davayı bütün kat maliklerine ve ada veya toplu yapı temsilciler kuruluna duyurur. Kurul kararının iptali halinde bu konudaki yargılama giderleri ortak giderlerden karşılanır. (md:19)


Alıntı YapYöneticiler, kat mâliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludurlar ve kat mâliklerinden yetki alınmadıkça onları temsil edemezler. (Y. 5. HD., 21.11.1988, E. 1988/ 20489, K. 1988/21148.)

Yöneticinin vekil olarak sorumluluğu, Kanunla üstlendiği görevlerle sınırlıdır. Atanması, azli, görevden uzaklaştırılması, Kat Malikleri Kurulu kararına bağlıdır.

Alıntı YapYöneticinin sorumlu olabilmesi için, kendisinin uyarılmış olması veya Kat Mâlikleri Kurulundan bir karar alınması ya da verilen karan yerine getirmemiş olması gerekir. (Y. 5. HD., 2.3.1987, E. 1987/186, K. 1987/3092.)


Buradan çıkarımımız şu olsun. Yönetici bir kat malikine değil, tüm kat maliklerine aynı anda birden sorumludur.


Devam ediyoruz.

Alıntı Yap2. Hesap Verme:
Madde 39 - Yönetici, yönetim planında yazılı zamanlarda eğer böyle bir zaman yazılmamışsa her takvim yılının birinci ayı içinde kat malikleri kuruluna, anagayri menkul dolayısiyle o tarihe kadar elde edilen gelirlerin ve yapılmış olan giderlerin hesabına vermekle yükümlüdür.
Kat maliklerinin yarısı isterse, bunların arsa payları ne olursa, olsun yönetim planında yazılı zamanlar dışında da hesabın gösterilmesi yöneticiden istenebilir.

İlgili maddede, yöneticinin hesap vermesi ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Buna göre, yönetici, Yönetim Planı'nda yazılı olan zamanlarda, böyle bir zaman belirtilmemişse, her yıl Ocak ayı içinde Kat Malikleri Kurulu'na, o dönemin gelir - gider hesabını vermek zorundadır.

Dolayısı ile , yönetici hiç bir zaman kapı kapı dolaşıp hesap vermekle yükümlü tutulamaz.

Alıntı YapYönetici kat maliklerinden herbirine ayrı ayrı hesap vermek zorunda değildir. Sadece Kat Mâlikleri Kurulu'na hesap vermekle yükümlüdür. (Y. 5. HD., 19.02.1990, E. 1990/17110, K. 1990/4190.)

Yönetici, Kat Malikleri Kurulu'nu toplantıya çağırıp hesap verebileceği gibi, isteyen kat maliklerine sadece hesap dökümü vermekle de yetinebilir.

Bir zorlama yok ! Görüldüğü üzere...

Ancak  her kat maliki, yöneticinin hesap vermeye yanaşmaması halinde, hesabı vermesi için hakimin müdâhalesini isteyebilir.

Ancak kat maliki bunu dilediği  zaman yapamaz. Önce kat malikleri kurulunu beklemesi gerekir.

Bununla beraber
Alıntı Yap"Yöneticinin hesap vermediği iddiası ile bu hesapların mahkemece incelenmesi istenemez. "(Y- 5. HD., 29.06.1970, E. 1970/3231, K. 1970/3613.)

Alıntı YapYöneticinin hesaba çağrılması ve hesap vermesi dâva edilebilir. (Y. 5. HD., 25.02.1971, E. 1971/651, K. 1971/1742.)

Neden sonra ! Kat Malikleri Kurulundan Sonra....


Alıntı YapKat Mâlikleri Kurulu tarafından yöneticinin hesapları hakkında karar verilmeden mahkemeye başvurulamaz. (Y. 5. HD., 30.11.1981, E. 1981/11021, K. 1981/ 11840.)

Bütün bu açıklamalardan sonra netice!

Site yönetimi ile ilgili işler hakkında bilgi almak amacıyla, site yönetim kuruluna e-posta ve taahhütlü olarak posta ile gönderilen dilekçeye site yönetim kurulu tarafından cevap verilmek mecburiyeti YOKTUR.!

Cevap verilmesi, şeffalık ve iyi niyet gereğidir.

Saygılarımla,
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Benim konum biraz farkı, cevap verirseniz çok memnun olurum.
27 yıldır oturduğum apartmanda ve sitede ilk 10 yıl yöneticilik yaptım. Sonra gelen bizim blok yöneticisi benim hiçbir faaliyetim olmamasına rağmen, tekrar yönetici olurum kaygısıyla sürekli iftiralar atmaktadır. En son iftirası ise, 2008 yılında ben site yöneticisiyken, siteden bana bir makine bedeli olarak 2.000.-TL. ödeme yapıldığına dair iftira atması üzerine, ben de şimdiki site yönetiminden dilekçeyle baş vurarak, bana böyle bir ödeme yapılıp yapılmadığının yazılı olarak bildirilmesini talep ettim. Beş aydır cevap vermediler.
Hukuki yoldan hakkımı arayacağımdan, site yönetiminin hesaplarda böyle bir ödemenin olup olmadığı bilgisini vermesi gerekmez mi?
Teşekkürler.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler