Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site ve Apartman'da yönetici seçimi yapılmıyor, neyapmam lazım

Başlatan siena, Şubat 14, 2009, 09:18:18 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhaba admin öncelikle böyle bir site kurduğunuz için teşekkür ederim,
İlk sorum ; oturduğum siteye taşınalı üç yıl oldu, oturduğum site dört blok ve 112 daireden oluşmaktadır, benim oturduğum c blokta taşındığım günden bu yana birisi yöneticilik yapmaktadır, adam aidatları her ay düzenli olarak toplamakta ancak ne hesap vermekte nede yeni yönetici seçimi için seçim yapmakta veya bu konuda bir toplantı yapmakta, söylediğimde ise toplantıya kimsenin gelmediğini bu nedenle toplantı yapmadığını söylemektedir, ancak adam toplatı yapmıyor ki insanlar gelsin  kapıcı aidatları vermezsek icraya vereceğini söylemektedir, bu konuda ne yapmamız lazım, bu adamın yaptığının cezai yönden suçu varmı varsa nasıl bir yol izlemeliyim;
İkinci sorum; yine siteye taşınalı üç yıl olmasına rağmen  site yöneticisi de seçilmemektedir, daha önceden yöneticilik yapan adam geçenlerde ben yaşlandım diyerek bırakmak istemiş,  siteden 7-8 kişiyi toplamış kendilerine göre toplantı yapıyorlar ama hiç bir site sakinine yazılı veya sözlü bildirimde bulunmuyorlar, daha sonra yaptıkları toplantıda adam  yöneticiliği bıraktığını söylüyor, oradakilerden birisi de tamam  ben alıyorum diyor ve alıyorum diyen adamı yönetici seçiyorlar, şimdi yeni seçilen ve yönetici olduğunu iddia eden kişi site için masraflar olduğunu söyleyerek bizden para istiyor ancak ne masrafı olduğunu söylemediği gibi para vermezseniz sizi icraya veririm diyor, böyle bir site yöneticisi seçimi yasıl mı, yasal değil se ne yapmalıyız, aldıkları kararları söylemiyorlar, nasıl öğrenmemiz lazım, kararlara itiraz hakkımız var mı, var ise nasıl, ayrıca bu adamların yaptığı usulsüzlüğü nereye şikayet etmemiz lazım, yardımcı olursanız teşekkürler
Linkback: Site ve Apartman'da yönetici seçimi yapılmıyor, neyapmam lazım


  • Gösterim 12,949 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
#1
 
Alıntı Yapoturduğum siteye taşınalı üç yıl oldu, oturduğum site dört blok ve 112 daireden oluşmaktadır, benim oturduğum c blokta taşındığım günden bu yana birisi yöneticilik yapmaktadır, adam aidatları her ay düzenli olarak toplamakta ancak ne hesap vermekte nede yeni yönetici seçimi için seçim yapmakta veya bu konuda bir toplantı yapmakta, söylediğimde ise toplantıya kimsenin gelmediğini bu nedenle toplantı yapmadığını söylemektedir, ancak adam toplatı yapmıyor ki insanlar gelsin  kapıcı aidatları vermezsek icraya vereceğini söylemektedir, bu konuda ne yapmamız lazım, bu adamın yaptığının cezai yönden suçu varmı varsa nasıl bir yol izlemeliyim

Yönetici olarak varsayıyoruz.  Yukarıda yapılanlar cezai yönden suç oluşturmaz. Neticede binanın ve sitenin ortak giderleri sebebi ile birisinin bu yönetim işlerini yapması zorunluluktur.

Bu işlere talip olan bir kişi yönetici vasfı taşımasa dahi ortak  giderleri belgelediği taktirde  bunları yasaya göre pay edip diğer maliklerden talep edebilir.

Cezai suç oluşturacak  unsur bu masrafların yapılmasında herhangi bir zimmet olması halinde ortaya çıkar. Bu yoksa suç yoktur.

Siz bir diğer sorunuzda sorduğunuz gibi bu konuda şu işlemleri yapınız.

Yöneticinin "üç yıldır seçim yapmaması , toplantı yapmıyor, hesap vermiyor" konusuna gelince ... Eğer malik iseniz yöneticiye bir ihtarname yazın noterden . Diğer maliklere mektubun bir kopyasını dağıtın. Diğer maliklerden yardım isteyin. Maliklerin 1/3 ünün desteğini alırsanız , yöneticiye imzalı yazıyı göndererek olağanüstü genel kurul yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu usulsüzlük düzelmez ise sulh mahkemesinde yasal bir yönetici atanması için dava açabilir siniz.

   
Alıntı Yapİkinci sorum; yine siteye taşınalı üç yıl olmasına rağmen  site yöneticisi de seçilmemektedir, daha önceden yöneticilik yapan adam geçenlerde ben yaşlandım diyerek bırakmak istemiş,  siteden 7-8 kişiyi toplamış kendilerine göre toplantı yapıyorlar ama hiç bir site sakinine yazılı veya sözlü bildirimde bulunmuyorlar, daha sonra yaptıkları toplantıda adam  yöneticiliği bıraktığını söylüyor, oradakilerden birisi de tamam  ben alıyorum diyor ve alıyorum diyen adamı yönetici seçiyorlar, şimdi yeni seçilen ve yönetici olduğunu iddia eden kişi site için masraflar olduğunu söyleyerek bizden para istiyor ancak ne masrafı olduğunu söylemediği gibi para vermezseniz sizi icraya veririm diyor, böyle bir site yöneticisi seçimi yasıl mı, yasal değil se ne yapmalıyız, aldıkları kararları söylemiyorlar, nasıl öğrenmemiz lazım, kararlara itiraz hakkımız var mı, var ise nasıl, ayrıca bu adamların yaptığı usulsüzlüğü nereye şikayet etmemiz lazım, yardımcı olursanız teşekkürler

Aslında benzer bir durum .

Sizin ne sitenizde ne de bloğunuzda yasal yönetim biçimi eksikliktir. Bu yönetim hiç yasal olarak oluşmadığı için alışılagelmiş hali ile devam ettiriyorlar.

Tabiî ki yöneticinin yasal bildirimi yapılmış bir toplantıda seçilmesi, tüm maliklerin salt çoğunluğu ile seçilmesi, bütçesinin kabul olması ve harcamaların bu bütçeye yapılması ile toplantı kararlarının diğer maliklere yasal bir sürede ilanı zorunluluktur. Ayrıca yöneticinin hesap vermesi yani ibra olması da yasal zorunluluktur.

Bunun haricindeki tüm seçimler ile yönetimler yasal değildir. Yasal olmadıklarını kendilerine hatırlatmak için noterden ihtarname çekmeniz ve üst tarafta belirttiğimiz gibi,diğer maliklere mektubun bir kopyasını dağıtın. Diğer maliklerden yardım isteyin. Maliklerin 1/3 ünün desteğini alırsanız , yöneticiye imzalı yazıyı göndererek olağanüstü genel kurul yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu usulsüzlük düzelmez ise sulh mahkemesinde yasal bir yönetici atanması için dava açabilir siniz.

Başkaca anlattığım üzere cezai işlem başlatamazsınız. Cezai kovuşturma için kendine yönetici diyen kimseler tarafından zimmet , irtikap, hırsızlık, ihmal sonucu yaralanma veya ölüme sebebiyet verme, hakaret , tehtid vs. gibi kişisel suçların işlenmiş olması lazım.

Yine de şu önemlidir. Kişiler yasal yönetici olmasa dahi, ortak  giderleri belgelediği taktirde  bunları yasaya göre pay edip diğer maliklerden talep edebilir. Bu kişi herhangi bir kat maliki de olabilir.

Diğer tüm sorunlar kat mülkiyeti yasası çerçevesinde halledilmelidir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler