Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

site etrafının tel örgü ile çevrilmesine bir blok yöneticisi karşı çıkıyor, imza topladık???

Başlatan isagenc, Mart 04, 2008, 03:46:02 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba 6 bloktan oluşan ve 200 kişinin ikamet ettiği sitemizin çevresini tel örgü ile çevirmek istiyoruz ve bunun için her blok yöneticisi kendi bloğundan bu iş için imza topluyor ancak 1 blok yöneticisi var ki bu tel ile çevirme işinin yapılmasına karşı ve ben bloğumdaki insanlara sordum kimse kabul etmiyor diyerek işe taş koyuyor. kendisine her ne kadar da bu iş çoğunluğun oluru ile yapılıyor deniliyorsa da adam ben avukata sordum bu işi çoğunluk olsa dahi yapamazsınız diyor. Ama site yönetim planında


1. Blok Kat Malikleri Kurulu ve Blok Yöneticileri, yerleşim planına göre Münhasıran bloklarına tahsis edilmiş olan ortak yer, yapı ve tesislerin idaresinde, "Ada Temsilciler Kurulu"nca alınmış ilke kararlarına uymak zorundadır.

a) Ada Kat Malikleri, bulundukları adaya ilişkin ortak yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum veya ihtiyacı olmadığını ileri sürmek suretiyle " ortak gideri" ve "avans payını" ödemekten kaçamazlar.

b) Yönetim Planına göre belirlenmiş ada ortak tesis ve yerlerine ilişkin ortak giderler adadaki bütün kat malikleri tarafından karşılanır.

c) Ada ortak giderlerinin bağımsız bölümlere bölüştürülmesinde 634 sayılı KMK' nün 20. maddesi hükümleri esas alınır.

Yukarıda belirtilen maddeler yazıyor diyoruz ama adam Nuh diyor peygamber demiyor. Bu yönetici arkadaşımıza nasıl bir prosedür uygulayabiliriz.

Linkback: site etrafının tel örgü ile çevrilmesine bir blok yöneticisi karşı çıkıyor, imza topladık???


  • Gösterim 13,034 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar




#1
Sayın isgenç,

Tel örgü çekilmesi için topladığınız imzaların bir önemi yok. Biliyorsunuz.
Konuyu danıştığınız avukat haklı. Ancak şunu kastedmiş anladığım. İmza toplayarak çoğunluğu bulsanız da bu iş olmaz. Yapamazsınız.
Yönetim planı maddelerinizi yazmışsınız.

"Blok Kat Malikleri Kurulu ve Blok Yöneticileri, yerleşim planına göre Münhasıran bloklarına tahsis edilmiş olan ortak yer, yapı ve tesislerin idaresinde, "Ada Temsilciler Kurulu"nca alınmış ilke kararlarına uymak zorundadır."

Bu maddeye göre ilgili kararı imza toplama yöntemi ile değil, Ada Temsilciler Kurulu olduğuna göre Adanın Kat Malikleri Kurul'na götürmek durumundasınız.

Dolayısı ile sitenin genel kurulu öncesinde kat maliklerine bu işin masrafını bildirin ve genel kurul gündemine alın.

Genel kurulda oylayın. Kat maliklerinin salt çoğunluğu ile kararı alın. ( Yalnız toplantıya katıların salt çoğunluğu değil , tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu ile karar alınmalı. ) ( Yani 200daire varsa ve arsa payları eşitse 101 daire malikinin olurunu almalısınız .)   Bu taktirde ilgili yöneticinin itirazı ortadan kalkar. İşte bu durumda yönetim planınızın ve kat mülkiyeti kanunun tüm maliklerin bu masrafa katılması zorunluluğu doğar.

Siz blok yöneticileri olarak Ada Temsilciler Kurulu ile kararlar alabilirsiniz. Ancak bütçenizi mutala Ada Kat Malikleri kurulundan geçirmek durumundasınız.

Yapacağınız iş emniyet ile alakalı olduğundan faydalı yenilik ve ilavelere girer. Aşağıda kısa alıntılar yapacağım. Ancak konunun diğer autıntılarını Forumumuzun arama fonksiyonu ile bulabilirsiniz.

Ayrıca şu aşamada muhalif olan yönetici arkadaşa herhangi bir prosedür uygulayamazsınız.

FAYDALI OLAN YENİLİK VE İLÂVELER   

KMK'nın 42. maddesi 1. fıkrasında  geçen, "Ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak" ifadesinde belirtilmek istenen yenilik ve ilâvelerin neler olduğunu bir liste halinde vermek mümkün değildir. Ancak, anagayrimenkulün boş  arsasına Mimarî Proje'de bulunmadığı halde otopark yapılması, bahçenin çevre duvarıyla güvenlik altına alınması, bahçenin yeniden düzenlenmesi, anayapmın korunması için trotuar (yaya kaldırımı) yapılması, ısı kaybını önlemek için çatıya "yalıtım malzemesi" döşenmesi, asansör yapılması, hidrofor tesisi yapılması bu konuda örnek gösterilebilir.

Bu fıkra hükmüne göre alınacak pay ve paydaş çoğunluğuna dayalı Kat Mâlikleri Kurulu kararında yapılması öngörülen yenilik ve ilâveler veya değişiklikler, öncelikle mimarî projede ya da Yönetim Plânı'nda veya kat mülkiyeti kurulmasına ilişkin senette özel bir amaca tahsisli olmayan yerlerde yapılabilir. Meselâ, anayapıdan arta kalan arsa boşluğu Mimarî Proje'de "bahçe" olarak gösterilmişse, oraya otopark yapılması ancak oybirliğiyle alınacak kararla mümkün olur.


Ama, yapılacak yenilik ve ilâvenin diğer bağımsız bölüm mâliklerinden herhangi birini sürekli rahatsız edici bir nitelikte olmaması, onun bağımsız bölümünden hakkı olduğu şekilde yararlanmasına engel olmaması da gerekir.


Bu tür yenilik ve ilâve yapılırken, muhtemel rahatsız edici durumları önleyici tedbirlerin alınması gerekir.
Apartman terasının çatı ile kapatılması tüm kat mâliklerinin yararınadır. \ (Y. 5. HD., 06.05.1975, E. 1975/1929, K. 1975/9423.)
Bahçenin kullanma şeklinin değiştirilmesi sözkonu-su olduğu zaman, KMK. md: 42 uygulanamaz. (Y. 5. HD., 21.04.1975, E. 1975/4926 K. 1975/8771.)
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
tel örgü genel kurul kararı olmadan çekilirse ne olur.

Kat maliklerinden biri veya birkaçı tel örgünün kaldırılmasına yönelik dava açabilir. Genel kurul kararı olmadığı için muvaffak olur.
Tel örgünün kaldırılmasına ilişkin masraflar yönetim tarafından yapılır. Yapılmasına ilişkin masraflarda yönetim tarafından yapılmış ise;
kat maliklerinden biri veya birkaçı yöneticinin genel kurul kararı almadan yaptığı tel örgünün yapılması ve sökülmesine ilişkin masrafların yöneticiden tahsiline ilişkin dava açabilir. Muvaffak olurlar. Ve ilgili masraflar yönetici veya yönetim kurulundan mahkeme yolu ile tahsil edilerek kazanan kat maliki veya kat malikleri tarafından yönetim hesabına yatırılır.

İyi günler dilerim.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler