Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Apartman ve Toplu Yapı Yönetimleri Açısından Kat Mülkiyeti Bildirim Usulleri –1

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Mart 25, 2020, 05:35:34 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

YAZI DİZİSİ                                                 MEVZUAT
Apartman ve Toplu Yapı Yönetimleri Açısından Kat Mülkiyeti Bildirim Usulleri –1

Kat Mülkiyetine Tabi Anagayrimenkullerde Kat Maliklerine Yapılacak Zorunlu Bildirimler Nelerdir?

Bina ve toplu yapı yönetimleri ile deneticilerinin kat maliklerine yapacağı bildirimler  634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun ( KMK)  29. maddesinde (kat malikleri kurulunun toplantısı ve kararları), 37. maddesinde (İşletme projesinin yapılması) ve 41. maddesinde (yönetimin denetlenmesi ve denetim raporu)  düzenlenmiştir. Yine KMK'nın 47. maddesinde (anayapının harap olması) bir malikin diğer maliklere yapacağı bildirimi, 33. maddesinde (Hakimin müdahalesi) ise kararın öğrenilmesine ilişkin durumlarda itirazları düzenlemektedir.Yönetimlerin Kat Maliklerine Bildirimleri Nasıl Yapılmalı?

Kat Mülkiyeti Kanunu yukarıda sayılan maddelerde yapılacak bildirimlerin  bütün kat maliklerine "imzaları karşılığında" veya "taahhütlü mektupla" yapılması gereğini açıkça ifade etmektedir. Ancak kanun bildirimlerin nasıl yapılacağına dair detayları içermediğinden, uygulamada karşılaşılan bazı zorluklar ve yapılan basit hatalar söz konusu bildirimlerin hukuki olma durumunu ortadan kaldırabilmektedir. Her ne kadar Kat Mülkiyeti Kanunu "bildirim" olarak adlandırsa da "bilgi veya haberin ilgilisine bildiriminin veya ulaştırılmasının yazılı olması" halinin zorunluluğu "tebliğ" kavramını ortaya çıkarmaktadır. Tebliğ sözcüğünün çoğulu ise "tebligat" anlamını taşır.  O halde KMK'da yazılı olması gereken bildirimlerin nasıl yapılması gereğine dair detayları 7201 Sayılı Tebligat Kanunu'nda aramamız gerekecektir.

Bir hukuki işlemin tebligat olarak nitelendirilmesi için ise yazılı bildirim ve belgelendirmeye ihtiyaç vardır. Tebligat, sadece muhatabın bir hukuki işlemden haberdar edilmesi değil,  aynı zamanda bu işlemin kanunda belirtilen koşullara uygun olarak yerine getirildiğinin belgelendirilmesi işlemidir.  Tebligat, bilgilendirme yanında belgelendirme özelliği de bulunan bir usul işlemidir.

O halde Kat Mülkiyeti Kanunu açısından "imzalatılacak bildirimler" ve " taahhütlü mektup" olmak üzere iki tür "yazılı bildirim" şekli söz konusudur.Yönetimlerin Kat Maliklerine Bildirimlerine İlişkin Belgelendirme Nasıl Yapılmalı?

Bu iki tür "yazılı bildirim" biçiminden "elden imzalı" yapılanlarda muhatap tarafından "imzalanan bir örneği" veya üzerindeki başlıkta bildirim yapılan içeriğin ne olduğuna dair özet bir konu başlığını içeren "bildirim listesi", "taahhütlü mektupla" yapılan bildirimlerde ise posta idaresinin "ödeme-alma haberi kağıdı" "belgelendirme" ispatını taşıyan evraklar olarak kullanılmaktadır.

Tavsiyem öncelikle KMK'da yer alan "elden imzalı" ve "taahhütlü mektup" olmak üzere iki tür "yazılı bildirim" biçimlerinden birini veya muhatabın fiili durumu da gözetilerek bazen de her ikisini beraberce uygulamaktır. Bu yönetimlerin hukuki olarak görevidir. Bu iki yöntemden herhangi bir tanesi doğru kullanılmadığı taktirde bildirimler hukuki olmaktan çıkacak ve yönetimlerin uygulanan gecikme tazminatlarının ortadan kalkması, çağrısı yapılan genel kurulun / temsilciler kurulunun iptali gibi kayıpları oluşacaktır.

Müteakip ikinci yazımızda bina yönetimlerine daha az masraf oluşturacak olan "kat maliklerine  imzaları karşılığında yapılacak çağrı ve bildirimleri" inceleyeceğiz. Daha sonra yine çok sayıda sorunun var olduğu "taahhütlü mektup" konusuna değineceğiz. Ardından çokça soru gelen "mail, WhatsApp, sms, web sitesi, sosyal medya hesapları yolu ile duyurulması, bina girişine, duyuru panosuna asılarak ilan edilme vs." şeklinde yöntemlerin neden tek başına yeterli olamayacağına ilişkin detaylara yer vereceğiz.Ozan ÖZEN
İşletme Mühendisi (ITU) - ISG Uzmanı (A),
Kat Mülkiyeti - Yönetim Mevzuat Danışmanı
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
 

Linkback: Apartman ve Toplu Yapı Yönetimleri Açısından Kat Mülkiyeti Bildirim Usulleri –1


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 3,746 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler