Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

SAVCILIK KARIŞMIYOR. BİRDEN FAZLA PARSELDE GÖREVLİ MAHKEME HANGİSİDİR.? SULH MÜ

Başlatan f_doruk, Ekim 28, 2008, 02:04:25 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sn. Admin merhaba,
Site yönetimini savcılığa sikayet etmiştim, Savcılık işlemlerin suç teşkil etmediğini, konunun hukuki olduğunu ve başvuru makamının KMK da ayrıntılı olarak düzenlendiği gerekçesiyle takipsizlik kararı vermiş, benim sormak istediğim, ben sulh hukuk mahkemesinda dava açtım, ama olay 3 parselde oluyor, yoksa asliye hukukda mı dava açmam gerekirdi. Veya sulh hukuk bu davaya bakar mı, dava 03/12/2008' de yada davayı asliye hukuk mahkemesine mi çevirmem gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Dava sadece yönetimin ve işlemlerin hukuki olmadığı ve haksız harcanan paraların site hesabına iadesi ile ilgili.
Saygılarımla
Linkback: SAVCILIK KARIŞMIYOR. BİRDEN FAZLA PARSELDE GÖREVLİ MAHKEME HANGİSİDİR.? SULH MÜ


  • Gösterim 9,154 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
28 Kasım 2007'den Sonra  Meydana Gelen Şikayetlerde  ve Birden Çok Parselden Oluşan Anayapıların Durumu:
28 Kasım 2007'den Önce veya Sonra  Meydana Gelen Şikayetlerde  ve Bir Parselden Oluşan Anayapıların Durumu:

KMK'dan doğan her türlü anlaşmazlıklar Sulh Mahkemelerinde çözümlenmektedir.  Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan doğan uyuşmazlıkların çözümlenmesi Asliye Mahkemelerinin görevi dışına çıkarılmış ve böylece görevli mahkeme yönünden birlik sağlanmıştır. 28 Kasım 2007'den sonra birden çok parselde kurulu ve KMK'da "Toplu Yapı" tanımına uyan anagayrimenkullerin KMK'dan doğan anlaşmazlıklara ilişkin davaları da SULH MAHKEMESİ'nde görülecektir.

28 Kasım 2007'den Önce Meydana Gelen Şİkayetlerde  ve Birden Çok Parselden Oluşan Anayapıların Durumu:

28 Kasım 2007 'den önceki durumlara ilişkin olarak biren çok parselden oluşan gayrimenkullerde yürülükteki KMK2ya göre tek yönetim planı ile bağlı olmak mümkün olmadığından ve kat malikleri arasındaki anlaşmaların yönetim planı hükmü bulunmadığından bu tip 1 'den çok parsel üzerinde bulunan yapılardaki bağımsız bölüm mâliklerinin biraraya gelerek ortak bir kat mülkiyeti kurmaları mümkün olmadığı için aralarındaki uyuşmazlıklar KMK.'na göre çözümlenemiyordu. bu tarihten önce Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri, ancak bir tek parsel üzerinde kurulu kat mülkiyeti ya da kat irtifakında uygulanabilirdi.

Dolayısı ile birçok parsel üzerindeki yapılarda kat malikleri biraraya gelerek, Kat Mülkiyeti Kanununda öngörülen kat malikleri kurulu yönetimini oluşturamııyorlardı. Bu kişiler arasında geçerli olan bir yönetim planı var ise, bu yönetim planı Kat Mülkiyeti Kanununun öngördüğü yönetim planı olmayıp, ancak taraflar arasında bir sözleşme hükmünde idi.

Bu hususlar dikkate alındığında, uyuşmazlığa Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri uygulanamayacağı gibi, sözü edilen Kanunun (KMK) Ek 1 ve HUMK.'nun 8. maddesi de dikkate alındığında, bu gibi davalara Sulh Mahkemesi değil Asliye Hukuk Mahkemesi bakmakta idi.

Bu nedenle,bu tip davalara   Asliye Hukuk Mahkemesinde bakılmak üzere Sulh Mahkemeleri görevsizlik kararı vermekte idi. Sulh Mahkemeleri davanın esası hakkında karar vermemekte idi.(HUMK.'nun 428. maddesi ) ... (Y. 18. HD., 09.06.1997, E. 1997/5408, K. 1997/6070.)

Yine l'den çok parsel üzerindeki bağımsız bölüm mâliklerinin oluşturdukları Kurul, KMK.'nda öngörülen Kat Mâlikleri Kurulu niteliğinde olmadığı için, bu Kurul kararlarına karşı ancak genel hükümlere göre dâva açılabiliyordu.

Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine uygun olarak birden fazla  ayrı bağımsız parsel üzerinde inşa edilmiş birden fazla  ayrı anayapıdaki bağımsız bölüm maliklerinin biraraya gelerek her bir parseldeki yöneticilerden ayrı olarak ortak yönetici seçmelerine ve her bir parsel üzerindeki yapıların müşterek yararlandıkları tesislereyapılacak ortak giderlere ve avansına ilişkin kararların iptali de Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerinin uygulanmasını gerektirmediği, ortak tesisler sebebi ile tüm kat maliklerinin hak ve sorumluluklarını bu sebeble düzenleyen bir irade beyanına ilişkin olduğu cihetle Asliye Hukuk Mahkemesi görevli olmakta idi. Bu hususlar dikkate alınmadan uyuşmazlığın kat mülkiyetindenkaynaklandığı gerekçesi ile Asliye Hukuk Mahkemelerinin görevsizlik kararı vermeleri de doğru görülmemiştir.(HUMK.'nun 428. maddesi )  (Y. 18. HD„ 02.04.1998, E. 1998/1958, K. 1998/ 3508.)

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Sn. Admin merhaba,
Site yönetimini savcılığa sikayet etmiştim, Savcılık işlemlerin suç teşkil etmediğini, konunun hukuki olduğunu ve başvuru makamının KMK da ayrıntılı olarak düzenlendiği gerekçesiyle takipsizlik kararı vermiş, benim sormak istediğim, ben sulh hukuk mahkemesinda dava açtım, ama olay 3 parselde oluyor, yoksa asliye hukukda mı dava açmam gerekirdi. Veya sulh hukuk bu davaya bakar mı, dava 03/12/2008' de yada davayı asliye hukuk mahkemesine mi çevirmem gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Dava sadece yönetimin ve işlemlerin hukuki olmadığı ve haksız harcanan paraların site hesabına iadesi ile ilgili.
Saygılarımla


Savcılığın takipsizlik vermesi normal. Olay sulh yönü ile ilgilidir. Mahkemenin vereceği karar yönünde savcılığa şiakeyette bulunabilirsiniz.
Ancak şikayetin nevisini bilmediğim için yorum yapamıyorum.

Sizin olayınız yukarıda anlattığım gibi 28 Kasım 2007 tarihinden önce cereyan eden bir olay ise Asliye Hukuk davaya bakmalıdır.
Ancak şimdi zamanınız daralmış, kanunda da bir düzenleme yapılmış, gerçi geriye doğru işlemeyecektir ama Sulh Mahkemesinin takipsizlik kararını bekleyin derim bence.

Neticede bence sizlerin ortak bir yönetim planı olmadığı için her halükarda Asliye Hukuk'da görülmesi gereken bir dava gibi anlıyorum.

İyi günler dilerim.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler