Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Oy hesabında kesirler

Başlatan arzuhal, Ağustos 08, 2008, 02:33:36 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

KMK, madde 31 de şöyle diyor:
'Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.'

Oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz hükmü, KMK deki bütün oranlar için geçerlimidir ? Mesela, yönetim planının değiştirebilmesi için maliklerin beşte dördünün oyu şarttır diyor Madde 28 de. Burada diyelim beşte dört oran 15.3 çıktı. Burada malikler oranı 15 olarak mı geçerlidir yoksa 16 olarak mı ?

Ayni şekilde acil malikler kurulu toplantısı için maliklerin üçte birinin başvurması lazım diyor bir başka madde de. Burada da mesela oran 4.7 çıkarsa, kesirler atılınca 4 malikin başvurusu yeterlimidir ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.


Linkback: Oy hesabında kesirler


  • Gösterim 7,075 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar




#1
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
KMK, madde 31 de şöyle diyor:
'Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.'

Oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz hükmü, KMK deki bütün oranlar için geçerlimidir ? Mesela, yönetim planının değiştirebilmesi için maliklerin beşte dördünün oyu şarttır diyor Madde 28 de. Burada diyelim beşte dört oran 15.3 çıktı. Burada malikler oranı 15 olarak mı geçerlidir yoksa 16 olarak mı ?

Ayni şekilde acil malikler kurulu toplantısı için maliklerin üçte birinin başvurması lazım diyor bir başka madde de. Burada da mesela oran 4.7 çıkarsa, kesirler atılınca 4 malikin başvurusu yeterlimidir ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.




Kısaca cevap veriyorum .

Alıntı YapKMK, madde 31 de şöyle diyor:
'Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.'

Kesirlerin gözününe alınmayacağı hususu bu madde için geçerlidir. Daha doğrusu "oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz" hükmü nerede yazıyorsa onun için geçerlidir. Diyelim ki bir binada 50 bağımsız bölüm var. 35 daire bir kişiye 15 daire farklı 15 kişiye ait. Bu halde 35 daire sahibi olan kişi ancak 50/3 = 16,67 'den hesapla kesirleri dikkate almayarak 16 oya sahip olabilir. Diğer 15 kişinin oyunu da hesaplarsak, oylama 31 oy üzerinden yapılır.

Dolayısı ile Oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz hükmü, KMK deki bütün oranlar için geçerli değildir.

Alıntı YapMesela, yönetim planının değiştirebilmesi için maliklerin beşte dördünün oyu şarttır diyor Madde 28 de. Burada diyelim beşte dört oran 15.3 çıktı. Burada malikler oranı 15 olarak mı geçerlidir yoksa 16 olarak mı ?

Bu örneğinizde yönetim planı değişimi için gerekli çoğunluk 4/5 çoğunluk olduğundan çıkan oran 15.3 ise bir üstte tam sayıya tamamlayacağız. Yani 16 oyu arayacağız. Çünkü 15 oy çoğunluk değildir. Ayrıca oy dışında arsa payı oranında da 4/5 çoğunluğu bulmamız gerekiyor.

Alıntı YapAyni şekilde acil malikler kurulu toplantısı için maliklerin üçte birinin başvurması lazım diyor bir başka madde de. Burada da mesela oran 4.7 çıkarsa, kesirler atılınca 4 malikin başvurusu yeterlimidir ?

Yasa en az üçte birinin dediğine göre burada da bir üstteki tam sayıya yuvarlayacağız. 1/3 oran 4.7 ise -ki nasıl oluyor? tamamı 14,1 olur - misal verdiniz zannediyorum. O halde 4 malikin başvurusu değil, 5 malikin başvurusu esas alınacak.

"Yeter sayıda minimum yetersayı sağlanmak üzere virgülden sonraki rakam var ise bir üstteki tamsayıya yuvarlanacaktır"


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler