Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Örnek Kapıcı çalışma talimatı  (Okunma sayısı 10109 defa)

 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Örnek Kapıcı çalışma talimatı
« : Aralık 19, 2007, 09:56:55 öö »
Örnek Kapıcı çalışma talimatı
 
 
                  KAPICI –KALORİFERCİ ÇALIŞMA TALİMATI                      (Konut kapıcıları tüzüğünün 3/g maddesi uyarınca düzenlenmiştir.Ana  taşınmazın girişinde ilan panosunda devamlı asılı bulundurulması gerekmektedir.)

               ...........................Apartmanı kat malikleri adına yönetici.............................................       kapıcı.......... ................................arasında yapılan “kapıcılık sözleşmesi” hükümleri dikkate  alınarak Kat mülkiyeti kanunu,iş kanunu, konut kapıcıları tüzüğü ve diğer mevzuat  hükümleri çerçevesinde kapıcının çalışma koşulları ve görevleri bu talimatta  belirtilmiştir.
      1- Kapıcı;kat maliklerinin birlikte konut olarak kullandıkları gayrimenkulün müşterek yerlerinin,müştemilatının temizliğini yapmak ve temiz bulundurmak,ortak yerlerin genel anlamda gözetimini sağlamak ve nezaret etmek,çöpleri toplamak,bahçenin bakım ve sulama işlerini ve alış-veriş işlerini yapmakla görevlidir.
      2- Kış aylarında;kalorifer yakılması ve kaloriferin yanık tutulması öncelikler yapılır.Diğer servisler bir sıra dahilinde aşağıdaki şekilde yerine getirilir.  Her sabah ve akşam belirlenen zamanda günlük gazete ve ekmek servisi yapmak.
       Her sabah ve akşam servisinde üçyüz metreye kadar civardaki bakkal,manav ve bir başka işyerinden teamülün gerektirdiği ölçüde alış-veriş ihtiyaçlarını görmek.
       Her işgünü çöpleri belirtilen saatlerde toplamak.
       Apartman merdiven ve merdiven demirleri,sahanlıklar ve asansörü;yaz aylarında haftada iki defa,kış sezonunda ise haftada bir defa paspaslayıp temizlemek.
       Apartmanın ortak yerleri niteliğindeki kısımlarını;sığınak ve apartmanın bahçesinin temziliğini yapmak ve temiz bulundurmak.
       Binanın kalorifer kazanını yakmak,yeterli ısıyı temin etmek.Kalorifer yakıtını kalorifer dairesine aktarmak ve gerektikçe kazan temizliği yapmak.
     3- Kapıcı,hastalık ve ölüm gibi istisnai durumlarda,kat maliklerinin makul isteklerini yerine getirmekle de ayrıca,yükümlüdür.
     4- Kapıcıya;gördüğü işlerin karşılığı olarak aylık brüt ............................TL.ücret ile ramazan ve kurban bayramlarında yarımşar maaş(1/2 maaş) tutarında iki kez ikramiye ödenecektir.
     5- Kapıcıya;kaloriferli kapıcı dairesi tahsis edilir. Depozitoları ilgili idarelere kapıcı tarafından yatırılmak suretiyle,elektrik ve su giderleri kendisi tarafından ödenecektir.
     6- Fazla çalışma günleri ve fazla çalışma saati,kat malikleri kurulunca veya yönetici tarafından gerektiğinde bildirilir.
     7- Ücret,her ayın beşinci günü ve işyerinde yönetici tarafından ödenir.Ücretin ödenmesinde iş yasası’nın 30.maddesi gereğince hareket olunur.
      8- Kapıcının aşağıdaki hallerde bir yevmiyesi,tekerrürü halinde ise duruma göre iki ila üç yevmiyesi kesilir.
   a) Kapıcının yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmaması,bir yevmiye kesimi,tekerrürü halinde iki yevmiye kesimi yapılır.
   b) Kapıcının yöneticiden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın görevine bir gün gelmemesi halinde,iki yevmiye kesimi yapılır.
  c) Kapıcının (b) fıkrasında belirtilen devamsızlığı bir aylık süre içinde tekrar etmesi halinde ikinci devamsızlığında üç yevmiyesi kesilir.
   ç) Kapıcının ücret kesintisi cezasını gerektiren davranışı,şayet aynı zamanda iş yasası’nın 17.maddesinin ll.bendinde yazılı hallerden biri şeklinde ise,yukarıdaki hükümler,işverenin kapıcılık sözleşmesini bildirimsiz ve tazminatsız olarak bozma hakkını kullanmasına engel teşkil etmez.
    9- Kapıcı,Pazar günleri dışında 7.5 saat hesabı ile haftada 45 saat çalışmaya mecburdur.Kanunen mümkün bulunan ve yönetici tarafından lüzum gösterilen fazla çalışmalar buna dahil değildir.
    10- Günlük iş süresi aşağıda tesbit olunmuştur.               06.30 – 09.30 (3saat çalışma)        09.30 – 13.00 (Ara dinlenmesi)        13.00 – 14.30 (1.5 saat çalışma)        14.30 – 18.00 (Ara dinlenmesi)        18.00 – 21.00 (3 saat çalışma)
    11- Kapıcı,iş saatlerinden sayılmayan ara dinlenmelerinde tamamen serbesttir.Kapıcı,ara dinlenmelerinde kat malikleri veya yerlerine kaim kişilere hizmet görmek zorunda değildir. Buna rağmen kendiliğinden böyle bir çalışmada bulunduğu takdirde fazla mesai yaptığını iddia edemez.
   12- Kat malikleri kurulu veya onlar adına yönetici,yukarıda belirtilen çalışma saatlerinin başlama ve bitme zamanlarını bir hafta önce bildirmek kaydıyla değiştirebilir.
    13- Yönetici,kapıcıyı genel tatil ve ulusal bayram günlerinde çalıştırıp,çalıştırmamak ta serbesttir.Kapıcı genel tatil günlerinde çalıştırıldığı takdirde bu günlerin ücreti % 100 zamlı ödenir.Kapıcı bu günlerde çalışmamazlık edemez.
       Ulusal bayram ve genel tatil günleri sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.
        1 Ocak yılbaşı günü
        23 Nisan günü
        19 Mayıs günü
        30 Ağustos günü
        28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim günü(Ulusal bayram)
        Ramazan bayramı 3,5 gün(Arefe günleri dahil)
        Kurban bayramı 4,5 gün(Arefe günleri dahil)
   14- Alış-veriş işleri diğer işlere göre öncelikle yerine getirilir.Çöp toplama işi akşam,bahçe sulama işleri ise sabah ve akşam saatlerinde yapılacaktır.
   15- Kapıcı kişisel ihtiyaçlarını olabildiğince ara dinlenmeleri sırasında yerine getirir.
   16- Kapıcı,1475 sayılı iş yasası’nda belirtilen süre dahilinde yöneticinin belirteceği tarihte,yıllık ücretli izin kullanır.
   17- Yukarıda belirtilen işler,çalışma saatleri içerisinde ancak kapıcı tarafından yerine getirilecektir.
   18- Kapıcı görevi ilgili konularda apartman sakinleriyle hiçbir şekilde muhatap olmayacaktır.Her türlü konuda ilgili yönetici ile temas kurarak işlerini sağlıklı bir şekilde yürütecektir.
   19 – Kapıcı kalorifer dairesinden ve kendisine zimmetle teslim edilen alet ve edavattan sorumlu olup kendisine verilen sarf malzemelerini titiz bir şekilde kullanmakla mükelleftir.Bunlara açık bir ihmali neticesinde zarar verdiği takdirde zarar ödetilir.
   20 – Kapıcı genel olarak kaba,haşin ve çirkin sözlerden kaçınır,özel olarakta apartmandaoturanlara karşı mutad saygıdan ayrılmamaya dikkat eder.Yönetici;kat malikleri ve kiracılarında kapıcıya ve aile mensuplarına karşı iyi muamele göstermeleri için gerekli çabayı harcar.(...../..../2002)

            YÖNETİCİ                         KAPICI-KALORİFERCİ
           Adı soyadı                                Adı soyadı
            İmza                                    İmza   
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


 • Okunma sayısı 10109 defa
 • 0 Yanıt
Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Örnek Kapıcı çalışma talimatı Konusuna Ait Benzer Konular

Örnek Kapıcı çalışma talimatı
Örnek Kapıcı çalışma talimatı Örnek Kapıcı çalışma talimatı                     KAPICI –KALORİFERCİ ÇALIŞMA TALİMATI            ... Devamı...

Gösterim: 10065 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Kapıcı Hafta Tatili Pazar Mı? Kapıcı Kıdem Tazminatı Kaç YTL.?
KAPICININ PAZAR GÜNÜ TATİLİ VARMI Devamı...

Gösterim: 13473 - Yanıt: 2 - Başlatan:muammer
TAŞINDI: Kapıcı Hafta Tatili Pazar Mı? Kapıcı Kıdem Tazminatı Kaç YTL.?
Bu konu Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap isimli bölüme taşındı.Linkleri gorebilmeniz icin izniniz ... Devamı...

Gösterim: 4198 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
kapıcı sigorta primi ve kapıcı ücreti
merhabalar, kapıcımız devlet memuru ve yasal olarak onu sigortalı yapamıyoruz.ancak  maliklerden birkaçı kapıcının sigortalı olm... Devamı...

Gösterim: 9255 - Yanıt: 1 - Başlatan:myy
Kapıcı'nın çalışma saatlerine uymaması
Kapıcı çalışma saatlerine uymuyor sabah işe gidiyor.Akşam geldiğin'de erken veya geç olabiliyor.Merkezi ısınma sistemini yakıyor... Devamı...

Gösterim: 1934 - Yanıt: 0 - Başlatan:can11