Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

KMK43'e giren iki çok masraflı işin birlikte yapılmasına karar verilebilir mi?

Başlatan perat, Mayıs 29, 2011, 03:07:29 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Konumla ilgili olarak internet üzerinde bilgi ararken sitenize rastladım ve birçok bölümü okuyarak epey bilgi sahibi oldum.  Ancak  yine de apartmanımızda 5  Haziranda yapılacak O.G.K'da görüşülecek konularla ilgili aklıma yatmayan konuların yanıtları hakkında sizlerden bilgi alabilirsem çok sevinirim. Kısaca özetleyeyim;
100 m'2 lik ve 150m'2 lik iki blokta 47 daire var. Aslında  plan+projesi 44 daire üzerineyken büyük daireli blokun altına 3 daire eklemek suretiyle daire sayısını 47 ye yükselttiler ve bu iş için bütün daire sahiplerinden vekalet alarak yeniden projelendirdiler. 47 daire önümüzdeki hafta onaylanarak yasallaşacak. Buraya kadar bir sorun yok.  Vekaletleri yolladık. Hemen akabinde bana bir Olağanüstü Genel Kurul Çağrı mektubu geldi. (Dairem başka bir şehirde). Görüşülecek 3 madde vardı.
1/Katı yakıtlı merkezi sistemi kombili doğalgaza geçirmek, olmazsa merkezi doğalgaza dönüştürmek
2/İki blokun da mantolama işlerini yapmak
3/Bu işler için bankadan kredi kullanmak.

Telefon ederek yöneticiden bilgi istedim. Kooperatifin daha kendisini bile fes etmediğini, binamızın hisse tapudan kat irtifakına bile geçirilmediğini, öncelikle bu işler dururken böyle masraflı iki kalemi neden gündeme aldığını sordum. Yönetici bütün daire sahiplerinin sözlü isteği olduğunu (en azından benim haberim yok) yukarda sözü edilen işlerle ilgili olarak şirketlerle görüşmeler ve hatta anlaşmalar yaptığını, iki iş için daire başına 8000 lira gibi bir bütçe çıktığını, 33 kişinin imzasını garantilediklerini ve bunun için bütün maliklerin bankadan kredi kullanacaklarını, benim kredi kullanmayı istememem durumunda peşin olarak bu parayı ödemem gerekeceğini söyledi. Bütün bunları garantiledikten sonra Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı yapmış!  Maddelerde hep "görüşülerek karara bağlanacak" yazıyor.  Yani bu işlerin kaç paraya mal olacağını yönetici ancak toplantıda söyleyecek, orada kabul veya red edilecek. Toplantıya katılmayanların ise nasıl büyük bir maliyeti kabul etmeye zorlandıkları ancak toplantı sonrası ellerine gidecek mektupla bildirilecek??? Anladığım kadarıyla Hem dönüşüm, hem yalıtım için tek oylama yapmayı planlıyor.

Şimdi sizden öğrenmek istediğim şey şu;  
1/Böyle yüksek maliyetli bir bütçe için toplantıya katılsın, katılmasın tüm kat maliklerinin bütçe hakkında önceden veya toplantıya çağırı mektubunda bilgilendirilmesi gerekmez mi?? (Bu miktar dairelerin reel satış fiyatının %10'undan daha yüksektir.) Burada ilk toplantı yerine yönetic nin sözlü görüşmeler yaptım demesinden başka bir istek veya kayıt yok ortada. Bütün süreç hallolmuş, O.G.K.'da karar yeter sayısı alıp işe başlayacaklar.
2/Karar yeter sayısı sağlayan çoğunluk, bu büyüklükteki bir bütçeyi ve her ikisi de çok masraflı iki işi bir arada yapmayı diğer kat maliklerine dayatabilir mi?? Karara itiraz etmek haklı bir zemin yaratır mı??
3/Herbiri zaten çok masraflı (KMK43) işler kalemde olan bu değişikliklerin ikisinin birlikte yapılmasını engelleyecek yasal bir dayanak var mıdır.??
4/İnşaatın yapılma aşamasında dış duvarlar araya köpük yerleştirilmek suretiyle zaten görünmez bir şekilde mantolanmıştır. Bu durumda dış mantolama dayatması  ne kadar "faydalı değişiklik, ne kadar lüks kapsamına" girer. Binanın dış duvar aralarında zaten iç mantolama olduğu gerekçesiyle bu kaleme yapacağım itirazı doğrudan yönetime yazılı olarak bildirmem işi çözer mi?? noterden mi yollamalıyım??
5/ Karar yeter sayısı ile bütün kat malikleri(47 kişi) kredi almaya zorlanabilir mi?? veya "kredi almıyorsan getir paranı peşin" denilebilir mi?? (Yönetici böyle söyledi bana).

Ben yönetime bir mektup yazarak iki işin de tek seferde yapılması için karar yeter sayısına ulaşılsa bile, mantolama için (hem çok masraflı, hem zaten bina matolanmış gerekçesiyle) ödeme yapmayacağımı ama karar çıkması halinde doğalgaza dönüşümle ilgili istedikleri parayı yönetimin bana çıkartacağı bir ödeme planına göre ödeyeceğimi, ama banka kredisi kullanmayacağımı bildireceğim. Bu durumda mahkemelere, icralara uzayan bir konuma düşer miyim??

Şu an akımda olan sorular bunlar. Yanıtlarsanız çok sevinirim. Ya da önerileriniz varsa dinlemek isterim. Şimdiden teşekkürler.
Linkback: KMK43'e giren iki çok masraflı işin birlikte yapılmasına karar verilebilir mi?


  • Gösterim 5,340 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler