Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Kiracıların katılacağı ortak aidat bileşenleri

Başlatan Erol_serhan, Ağustos 29, 2008, 06:26:29 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhaba,
2 Blok halinde (25 daire) bir siteyiz.Bu sitede yöneticimiz Eylül ayı sonunda yapılması planlanan apartman içi (sahanlık ve merdivenler) boya, tadilatı için Temmuz,Ağustos ve Eylül aylarında her daireden 125 YTL aidat toplamaka istedi.Buna yönetim toplantısında itiraz ettim, şöyleki;
1.Yapılan boya işi kiracıların sorumlu olmadığı bir aidat bileşeni olduğunu düşünüyorum
2.Bu işin tayini ve kararı için 25 üyeden kaç tanesi oy verirse karar meşru olur?
3.Ben kiracı olarak Eylül ayının sonunda başka bir siteye taşınacağım. Bu boyama işinin ben gitmeden tamamlanmayacağını düşünürsek bu ödeme konusunda nasıl davranabilirim ?

Ayrıca daha da derin olarak itiraz ettiğimiz bir konu var.

1.Yöneticimiz toplanan aidatların gelir/gider tablosunu 1 yıldır asmıyor.Asılmayan tabloları sorduğumuzda herhangi bir sorumluluğu olmadığını, göstermek zorunda olmadığını beyan ediyor. Biz bu tabloların asılmasını nasıl sağlarız? Eğer asmamaya devam ederse hangi hukuki yaptırım seçeneklerini kullanabiliriz?


Bu konularda bilginizi ve tecrübenizi cevap olarak yazabilirseniz çok mutlu olacağım. Şimdiden teşekkür ederim.
Linkback: Kiracıların katılacağı ortak aidat bileşenleri


  • Gösterim 6,625 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Alıntı Yap1.Yapılan boya işi kiracıların sorumlu olmadığı bir aidat bileşeni olduğunu düşünüyorum

Apartman içi (sahanlık ve merdivenler) boya tadilatı ortak gider avans paylarından (aidat ) karşılanır. Dolayısı ile eğer bağımsız bölüm kirada ise kiracılar sorumludurlar.

Dış cephe boyası ve diğer dış cephe izolasyon yenilemeleri ise kat malikleri tarafından yapılır.

Neticede ortak alanların bakımı ve güzelliğinin korunması ortak giderlerden karşılanmaktadır.

Aidat bileşeni olarak tanımlamanızı şu şekilde açmalıyız. Kiracılar tüm aidat bileşenlerinden sorumludur. Yatırım harcamalarından sorumlu değildir.

Düşünceniz doğru değildir.

Alıntı Yap2.Bu işin tayini ve kararı için 25 üyeden kaç tanesi oy verirse karar meşru olur?

Bu işlem alalade bir bakım işlemidir. Bunu yatırım giderleri ile karıştırmamak gerekir.
Dolayısı ile kat maliklerinin tamsayısına veya çoğunluk kararına ihtiyaç yoktur.
Toplantıya katılanların çoğunluğu yeterlidir.
Aslında kat maliklerinin önüne bir bütçe getirilmiş anladığımız . Bütçenin ve toplantıya katılanların çoğunluğu tarafından onaylanması uygulama için yeterlidir.
Dolayısı ile 25 üye açısından bir sayıya bağlı değil, toplantıya katılanlar açısından itiraz var ise toplantıya katılanların çoğunluğuna göre karar alınabilir.

Alıntı Yap3.Ben kiracı olarak Eylül ayının sonunda başka bir siteye taşınacağım. Bu boyama işinin ben gitmeden tamamlanmayacağını düşünürsek bu ödeme konusunda nasıl davranabilirim ?
Bu husus yönetiminizle aranızdaki bir husus değildir. Evsahibiniz ile görüşerek kendisi ile anlaşma yoluna gitmelisiniz. Aksi taktirde Temmuz , Ağustos ve Eylül için toplanan rakamlara iştirak etmelisiniz.

Kat malikleri kuruluna katılıp itiraz ettiğinize göre evsahibinizden bir vekaletname almış olmalısınız. O halde evsahibiniz ile aranızda bu hususlara ilişkin bir ortak görüşünüz vardır. Eğer vekaletini almadan toplantılara katılmış iseniz aslında bu toplanttılarda kiracılar sadece toplantılarda dinleyici olarak bulunacaklarından itirazınızın da dikkate alınmaması gerekirdi. Evsahibinin vekaletini almayan kiaracılar kararlara katılamaz, görüş bildiremezler.

Alıntı YapYöneticimiz toplanan aidatların gelir/gider tablosunu 1 yıldır asmıyor.Asılmayan tabloları sorduğumuzda herhangi bir sorumluluğu olmadığını, göstermek zorunda olmadığını beyan ediyor. Biz bu tabloların asılmasını nasıl sağlarız? Eğer asmamaya devam ederse hangi hukuki yaptırım seçeneklerini kullanabiliriz?

Yöneticiniz bir bakıma haklı. Kendisinin bu tip tabloları kullanması kendi yönetim biçimi ile ilgili. Tabi ki asılsa şeffaflık açısından faydalı olacak ve bu biçimde itirazlar gelmeyecektir.

Yöneticiniz genel kurullardan önce gelir ve gider tablolarını kat maliklerine gönderiyor veya toplantıda tablo ve defterleri hazır bulunduruyor, toplantıdan önce denetçi üyelere gönderiyor ve denetim raporunu toplantıda hazır bulunduruyor ise bu hususlar hesap verme sorumluluğu adına yeterlidir. Daha fazlasını elde etmek için hukuki herhangi bir yaptırımınız yoktur.

Yöneticiden her an hesap sorulamaz.
İyi günler dilerim.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler