Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

kiracılar yönetime girebilirler mi ?

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Temmuz 23, 2008, 11:58:51 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 23, 2008, 11:58:51 ös Son düzenlenme: Temmuz 24, 2008, 12:01:08 öö KatMulkiyeti.Com
MALESEF HALA ÖZEL MESAJLA SORULAR GELMEKTE.
ÜYELER LÜTFEN ÖZEL MESAJ YERİNE FORUMDA SORULARINI SORSUNLAR!


Alıntıerdogan4969
Yeni Üye
   yönetici
« Gönderilen: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap : Temmuz 20, 2008, 11:32:28 pm » Alıntı Yanıtla Sil   

--------------------------------------------------------------------------------
kiracılar yönetime girebilirler mi  eski yönetmelikte bu konuda yargıtayın içtihatı vardı yeni yönetmelikte değişiklik var mı ?


Kat mâlikleri, eşleri, reşid/ergin olmak şartıyla çocukları, ana-babaları, kiracılar, intifa hakkı sahipleri ve bina ile ilgisi olmayan kişiler de yönetici seçilebilir.

Dolayısı ile kiracılar yönetime girebilirler.

Ancak ;

Mahkemece Kat maliki yöneticinin doğrudan doğruya açtığı davaya bakılarak esas hakkında hüküm kurulmuştur.

Kat maliki olmayan yönetici kat malikleri kurulunun usulüne uygun olarak yapılan toplantısında ve yasal nisaba göre alınan kararla dava açma yetkisi verilebilir.
Ayrıca kat maliki olmaması nedeniyle kendi adına bu tür dava açma yeteneğine sahip olmayan yönetici bu yetkiye dayanarak Avukatlık Kanununun
35. ve HUMK. nun 61. maddesi uyarınca bizzat dava açıp onu takip edemez. Bu nedenle yöneticiye uyuşmazlık konusunda dava açılması amacıyla gereken yetkinin kat maliklerince verildiğini gösteren belge ile bu belgeye ve yönetici sıfatına dayanarak vekalet vereceği avukat marifeti ile davayı
takip etmek üzere mehil verilmelidir.

Yani kat maliki olmayan yöneticiler mutlaka seçildikleri genel kurullarda uyuşmazlıklarla ilgili dava açmaları için yetki almalıdırlar.

Bir de kat maliki olmayan yöneticiler ( kiracılar dahil) anayapının yönetimini üstlenebilirler ancak kat malikleri kurullarına ancak dineyici olarak katılabilirler. Oy haklarının olması için kiracı yöneticinin veya dışarıdan yöneticinin ( yani kat maliki olmayan yöneticinin) herhangi bir kat malikinden veya kiracısı olduğu bağımsız bölümün malikinden temsil yetkisi (vekaletname ) almalıdırlar.
Linkback: kiracılar yönetime girebilirler mi ? Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 16,227 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 2 Yanıt




tatil sitesinde kiracılar yönetici olabilirmi? Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
tatil sitesinde kiracılar yönetici olabilirmi?
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp