Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Kat Malikleri Kurulundaki ibra kimleri bağlar?

Başlatan enda, Ocak 31, 2020, 12:53:28 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1.) Kat Malikleri Kurulundaki ibra sadece imzalayanları mı bağlar yoksa bütün malikleri mi?
2.) Eğer bütün malikleri bağlıyorsa dönem içinde yapılan ve KMK dan onay almamış harcamalar da bu şekilde onay almış olup ödenmesi zorunlu hale gelir mi?
3.) Kanunun istediği kabul nisabı işlere göre farklı olabilmektedir (pay ve paydaş çoğunluğı veya 4/5 gibi). Eğer ibra yapılan işleri kabul anlamına geliyorsa bu durumda ibradaki nisaba göre mi hangi işin ibra edilip edilmediği anlaşılacak?
Linkback: Kat Malikleri Kurulundaki ibra kimleri bağlar? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 640 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 2 Yanıt
Sayın Enda,

Alıntı1.) Kat Malikleri Kurulundaki ibra sadece imzalayanları mı bağlar yoksa bütün malikleri mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre yöneticinin ibrası diye bir kurum bulunmamaktadır. Ancak yönetici kat maliklerine hesap verme zorunluluğu vardır. Hesap verme sonucunda yöneticinin kat malikleri kurulunca ibra edilmiş olması onu, yöneticilik yaptığı dönemde usulsüz yaptığı harcamalar ve zimmetine geçirdiği paralar nedeniyle kat maliklerine verdiği zararlardan dolayı sorumluluktan kurtarmaz. (T.C Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Esas No: 2015/10204 Karar No:2016/10114 Karar Tarihi: 27.06.2016) Buna göre yöneticinin sorumluluğunu gerektiren bir hususun ortaya çıkması halinde kat malikleri ya da yeni yönetim tarafından açılabilecek bir davada mahkemece inceleme konusu yapılabilir.

Alıntı2.) Eğer bütün malikleri bağlıyorsa dönem içinde yapılan ve KMK dan onay almamış harcamalar da bu şekilde onay almış olup ödenmesi zorunlu hale gelir mi?

Yönetici işletme projesinde ve kat malikleri kurulunda alınan kararlar gereğini yerine getirmiş ve bu işler için onaylanan bütçe artmış ve yine yönetici artan bu para ile kat maliklerine faydalı işler yapmış ise sorun yoktur bence. Örneğin artan bütçe ile apartmanın çok eski ve deforme olmuş posta kutusunu yenilemesi gibi faydalı işler.

Ancak, onaylanan işletme projesi ve bütçede olmayan bir harcamayı yapmış ise bunu kat maliklerinden isteyemez. öncelikle kat malikleri kurulu bu iş için kararını almalı, bütçesini onaylamalı, parasını toplamalı ve harcamasını öyle yapmalıdır. Ancak kat malikleri harcama yapıldıktan sonra bu işlerin yapılmasına karar verip bütçesini onaylayarak bu giderleri toplanmasına karar verirse durumu hukuki hale getirmiş ve yapılan harcamaları kabul etmiş olur. Kat malikleri kurulu karar verilmediği sürece bu giderleri isteme hakkı yoktur. Buradan da anlaşılacağı üzere genel bir ibra yapılan bu giderleri ödeme zorunluluğunu ortaya çıkarmaz.

Alıntı3.) Kanunun istediği kabul nisabı işlere göre farklı olabilmektedir (pay ve paydaş çoğunluğı veya 4/5 gibi). Eğer ibra yapılan işleri kabul anlamına geliyorsa bu durumda ibradaki nisaba göre mi hangi işin ibra edilip edilmediği anlaşılacak?

Yukarıda dediğim gibi ibra değil bu işlerin yapılmasına ve bütçesine karar verilmelidir. Yapılacak işin niteliğine göre de kararın hangi çoğunlukla alınması belirlenir.

İyi günler Mesajı Paylaş
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.

Merhaba enda;
Anagayrimenkul;  Kat Mülkiyeti Kanunu Md.32 hükmüne göre, kat malikleri kurulu tarafından, sözleşme, yönetim plânı ve kanun hükümleri uyarınca verilecek kararlara göre yönetilir. Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, katmalikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdürler. Denilmekle beraber; Yöneticinin kat malikleri kurulunca ibra edilmiş olması onu, yöneticilik yaptığı dönemde usulsüz yaptığı harcamalar nedeniyle kat maliklerine verdiği zararlardan dolayı sorumluluktan kurtarmaz. Yöneticinin sorumluluğunu gerektiren bir hususun ortaya çıkması halinde kat malikleri ya da yeni yönetim tarafından hakkında inceleme yaptırılır ve dava açılabilir.
bayyönetim
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp