Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Kat Mal. Gn. Krl. Kararlarına itiraz süreci?

Başlatan buket, Nisan 06, 2009, 09:42:11 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  Merhaba,
  Kooperatif eliyle yaptırılmış, 1987'den beri oturmakta olduğumuz, kat mülkiyetine geçilmiş ve 1990'da tapuları temin edilmiş 3 bloktan (aynı parselde) oluşan bir sitede kat malikiyim.
  Bir ay kadar önce yazılı başvuruda bulunarak tapu müdürlüğü kayıtlarında yönetim planına rastlanılmadığı bilgisini edindim. Her ne kadar tapudaki görevliler de bu durumu şaşkınlıkla karşılıyor olsa da 87 ya da 90'da kat mülkiyetine geçilmiş olan sitemizin yönetim planı yoktur. Buna karşılık bizler blok yönetimi ile yönetim, denetim kurulları oluşturmakta, kat malikleri genel kurul kararları almaktayız.
  Bizler 2007 yılında dairelerden birinin ipotek başvurusu sayesinde 1 dükkan (105 ortak mülkiyetli) ve 36 daireden oluşan bloğumuzda 24 dairenin tapu kayıtları ile gerçek durumunun uyumsuz olduğunu öğrendik. Nedeni de tapu ve belediye nezdindeki projede yapılan bağımsız bölüm numaralandırmasında kooperatifin çekiliş kurasında uyguladığı numaralandırma şeklinde uyulmamış olması. Çekiliş saat ibresi yönünde numaralandırma ile yapılıp daire sahipleri binaya yerleşmiş, ancak kurumlar nezdindeki proje üzerinde numaralandırma saat ibresinin tersi yönünde yapılmış. başlangıç numarası her iki durumda da sabit olduğundan bu kısımda yer alan 12 daire etkilenmemiş, ancak diğer 24 daire maliki oturduğu dairenin değil, yan dairenin tapusuna sahip görünüyor kurumlar nezdinde.
  Bunlardan kaynaklanan ve sizden fikir almak istediğim sorun şu:
  Apartman yöneticisi önce kuruldaki muhalif üyenin fikrini yok sayarak diğer kurul üyesi ile birlikte sorunun çözümü için tadilat projesi yaptırma kararı alıp, maliklere duyurma ve bunun için genel katılım payı toplama yoluna gitti. Hem kendisini, hem de tüm malikleri yazılı olarak uyardım. Bunun üzerine olağanüstü genel kurul toplayarak çoğunlukla bunu kabul ettirme ve uygulama yoluna gitti. Toplantıya katıldım. Toplantı öncesi yazılı, toplantı sırasında sözlü olarak tekrar tüm malikleri ve yönetimi uyardım. Tutanağı muhalefet şerhi düşerek (ben ve hatırladığım kadarıyla 6 kat maliki daha) imzaladım. Böyle 36 daire üzerinden çoğunluk kararıyla  (ki baştan yönetim planı olmadığından karar geçersiz ama biz o sırada bunu bilmiyorduk) yaptırılacak tadilat projesini tapu müdürlüğü kabul etmiyor, 105 daire üzerinden çoğunluk kararı istiyor. Üstelik de daha önceki sözlü araştırmalar esnasında tapu kayıtlarına ilişkin sorunu tadilat projesi yaptırarak çözümleyemeyeceğimizi de söylemişlerdi.
  Toplantının ertesi günü karar ve ne şekilde alındığına ilişkin her hangi bir açıklamada bulunmaksızın doğrudan genel katılım payı toplanmasına ilişkin bir yazı dağıtıldı yönetim tarafından. Tutanağın bir kopyasını istediğimde ise ancak yasal yollarla alabileceğim söylendi. Taahhütlü mektup ile yönetici ve iki denetçiye muhalefet şerhim konusunda birer yazı daha gönderdim.
  Aralık 2008 ve Ocak 2009'da 30'ar TL'lik iki genel katılım payını ödedim. Tadilat projesi yaptıramayacaklarını öğrenmiş olduklarına dayanarak Şubat 2009 gn.kat. payını ödemedim. Olağanüstü toplantı tadilat projesi yaptırılması kararı alınmak üzere yapılmıştı.
  Şimdi, böyle bir miktar için mahkemeye gitmeyi düşünmüyorum, çünkü öğrendiğim kadarıyla kazansam dahi mahkeme masrafları aidatlardan karşılanacak.
  - Ancak yönetim tarafından toplanmış olan genel katılım payları tadilat projesi için kullanılamayacağına göre aidatlara sayılmasını talep edebilir miyim?
  - Yönetim halen yanlışını kabul etmediğinden ödenmeyen genel katılım payı için icra yoluna giderse şu ana kadar yapmış olduğum uyarı, itiraz ve şerhler yeterli midir, yoksa noterden bir ihtar çekmeli miyim? (Yönetimin kararların yasal açıdan geçerli olmadığının farkında olup olmadığından emin değilim. Ben de yöneticilik yapmıştım ve durumdan haberim bile olmamıştı.)
  - Sadece oturup yıl sonunda hesapların ibrasını bekler ve orada genel katılım payı harcamalarına ilişkin itiraz ve şikayette bulunursam (çünkü yönetim konuya ilişkin bilgi ya da açıklama yapmaya yanaşmıyor) mahkeme yoluna gitme hakkımı kaybeder miyim, ya da haklı iken haksız konumuna düşer miyim?
  Aslında durum burada yazdıklarımdan çok daha karmaşık ama bu kadarı bile oldukça uzun olduğundan diğer konulara değinmedim. Kat mülkiyeti ve tapuların alınmasından bu güne kadar yapılan işlerin tamamı eksik ve yanlış, kurum hataları ile dolu olarak ve insanlar kandırılarak gerçekleşmiş. Asıl olan tüm bunların düzeltilebileceği bir yöntemin belirlenmesi ancak yöneticiliğim sırasında bunun neredeyse imkansız olduğunu da gördüm.
  Gelebilecek yardım ve cevaplar için teşekkür ederim. Saygılar


Linkback: Kat Mal. Gn. Krl. Kararlarına itiraz süreci?


  • Gösterim 9,331 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 2 Yanıtlar
Site olağan toplantısı yapılırken önce blok yöneticileri sonra üst yönetimi secilir. Yoksa Üst yönetim sonra blok Yöneticilerimi secilir.

Sn. Asur
Öncelikle teşekkür ederim. Günlerdir bir yorum gelir mi diye bekliyordum, yorumunuzu görünce mutlu oldum. Asıl olan şu ki;
- Bizim tapuda tescilli bir yönetim planımız dahi yok. Bu ve benzeri sitelerde okuyup anladığım kadarıyla bu durumda kat malikleri genel kurul kararı dahi alamıyoruz. Aldığımız karar imza atanları bağlayan özel anlaşma gurubuna giriyor.
- Bu durumda böyle bir kararın kurumlar nezdinde bir geçerliliği de yok.
- Hadi her şey kılıfında diyelim, kararın 105 malik çoğunluğu ile alınması gerekmekte. Blok yönetimi-toplu yapı yönetimi bir yana, bizim 1 nolu bağımsız bölümümüz 105 ortaklı tapusu olan bir bağımsız bölüm, ortak yer falan dahi değil. Kararda o bölümün mülkiyetine sahip olan 105 malikin çoğunluğu gerekmekte.

Durum çok daha karmaşık derken hafife bile aldığımı itiraf etmeliyim. Şu an bizim 20 yıldır kat mülkiyeti kanuna göre yönettiğimizi sandığımız bloklarımız ve sitemizde kat mülkiyeti kurulmamış bile sayılabilir. Ama bugüne kadar öyle mülkiyet işlemleri yapılmış ki bu da mümkün değil. Bana sorarsanız buradaki büyük bir kurum hatası ancak kurumlar mülkiyet devrine zorluyor sözlü olarak başvuruları. Bu da kişileri bu mülkiyetleri edinirken edindikleri tüm masrafların yanında kurumun hatasını üstelenerek ek bir masrafa zorlamak oluyor.
Yer işgali ve okuma zorluğuna aldırmasam daha söylenecek çok şey var. Buna Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarına göre 87'den sonra faaliyetini sonlandırmış olan kooperatife tapulara ilişkin değişiklik ve uygulama yetkisi vermiş olan noter belgesi, bu belgeye dayanarak değişiklikleri onaylamış ve eksik belge ve bilgilere rağmen kat mülkiyetini kurmuş olan, böylece de kooperatifi şahıslara karşı olan sorumluluğundan kurtarmış olan resmi kuruluşlar da dahil.
Daha ne diyebilirim bilemiyorum. Ama sanırım ne yönetime, ne de kurumlara bir şey demeyeceğim çünkü benim bütçem bu tür bir mahkeme masrafını karşılamaya uygun değil.
Konuya ilgi göstermiş olan herkese saygılarımla,


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler