Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

İşletme Projesi (Anayapının Tahmini Bütçesi)

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Aralık 19, 2007, 09:51:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

İşletme projesinin yapılmasıMadde 37 – (Değişik 13/04/1983-2814/12 md.)Kat malikleri kurulunca kabul edilmiş işletme projesi yoksa yönetici gecikmeksizin bir işletme projesi yapar.  Bu projede özellikle:

a-Anagayrimenkulün bir yıllık yönetiminde tahmini olarak gelir ve gider tutarları.

b-Tüm giderlerden her kat malikine,bu kanunun 20.maddesindeki esaslara göre düşecek tahmini miktar.

c-Tahmini giderlerle diğer muhtemel giderleri karşılamak üzere her kat  malikinin 20.maddedeki esaslara göre vermesi gereken avans tutarı gösterilir.

Bu proje,kat maliklerine veya bağımsız bölümden fiilen yararlananlara imzaları karşılığında veya taahhütlü mektupla bildirilir.Bildirimden başlayarak yedi gün içinde projeye itiraz edilirse durum kat malikleri kurulunda incelenir ve proje hakkında karar verilir;gerekirse yeni proje hazırlanır.   

Kesinleşen işletme projeleri veya kat malikleri kurulunun işletme giderleri ile ilgili kararları,icra ve iflas kanununun 68.maddesinin 1.fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.             

        ONAYLANMAMIŞ  İŞLETME PROJESİ

Anagayrimenkulün işletme projesinin yönetici tarafından,kat maliklerinden birine veya bir kısmına tebliğ edilmeden yürürlüğe konulması halinde İşletme projesi geçersiz olur;

İşletme projesinin iptali için,kat maliklerinden birinin sulh hukuk mahkemesi hakimliğine verdiği dilekçe örneği “dilekçe örnekleri” sayfasında yer almaktadır.       

   İŞLETME  PROJESİ  YAPARKEN DİKKAT EDİLECEKLER 

1.Bir sene önceki reel giderleri mümkün mertebe detaylandırarak inceleyin.

2.Özellikle yakıt giderlerini TL üzerinden değil sarfedilen (ton kömür-metreküp doğalgaz-litre mazot  olarak) değerlendirip enlasyonu dikkate alarak birim fiyatları ile çarparak projeye yansıtın.   

3.Apartman sakinlarinden tekrar tekrar para istememek için umulmadık giderler için % 15 gibi bir değerde ek para koyun.   

4.Personel zamlarını proje zamanından önce yıllık olarak belirleyin.Emekli olacaklar için kıdem tazminatlarını dikkate alın.   

5.Apartman sakinlerinin çoğunluğunun itiraz edeceği Lux Projelerden kaçının.   

6.Yıllık işletme projesinin dışında Apartmanınıza 10 yıllık bir bakım ve onarım MASTER-PLANI yapın (dış cephenizi  yenileteceğiniz,çatınızı aktaracağınız , gibi) büyük ve masraflı kalemleri önceliklerini belirleyerek yıllara yayınız. Dolayısı ile bakım fonları kurarak insanları zorlamadan para toplayabilirsiniz.   

7.Batılı ülkeler daire değerinin % 1.5-2  kadar bir kısmını bakım ve onarıma ayırmaktadır. Arabalarımızın  bakımları ise yıllık ortalama % 6 dolayındadır. Binanızın değerinin % 1 ini en az bakım ve onarıma ayırınız.     

8.Zamanında yapılan küçük bakım ve onarımların büyük masrafları önliyeceğini unutmayınız.     

9.Lüx ve değişiklik niteliğindeki proje kalemlerini çoğunluk sağlasanız dahi tek bir dairenin itirazı halinde dahi yapamayacayınızı gözardı etmeyiniz.   

10.Projeyi taahhütlü mektup veya imza karşılığında vermeniz gerekmektedir.Şayet bir dairenin birden fazla sahibi varsa her birine ulaştırmanız gerekir.   

11. Kat malikleri kurulunca tespit edilen işletme projesine itiraz hukuken kabul değildir.

12- Genel gider aylık avans paylarının ilgilisinden alınabilmesi için işletme projesinin kesinleşmiş olması şarttır.   

13- Yönetici tarafından yapılan işletme projesi tebliğ üzerine itiraz olmamışsa kesinleşir


Linkback: İşletme Projesi (Anayapının Tahmini Bütçesi)


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 14,256 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
işletme projesi iptali için sulh hukuk mahkemesi dilekçe örneği temşn edebilmiyim

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
işletme projesi iptali için sulh hukuk mahkemesi dilekçe örneği temşn edebilmiyim

Tabiki ektedir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Sn İlgili;

Öncelikle detaylı paylaşımınız için teşekkür ederim. Ancak metini defalarca okumama rağmen aklımdaki soru işaretlerine bir cevap bulmadım. Müsaadenizle sorularımı sorup bilgi vermenizi rica ederim.

2 Adada toplam 9 blok 250 daireden oluşan bir toplu yapının yönetim hizmetlerini her adanın kendi bünyesinde bulunan yönetim bürolarından yürütüyoruz. Bu ay itibari ile olağanüstü toplantıda her blok için %51 çoğunluk sağlayarak yönetici, denetici ve temsilci seçimlerini gerçekleştirdik. Şimdi bütçe hazırlayıp kat maliklerine bildirme görevimizi yerine getireceğiz. Ancak;

Bütçeyi blok yöneticilerinin mi, ada temsilcilerinin mi yoksa toplu yapı kurullarının mı oluşturacağı kafa karıştırıcı bir durum. Yönetim planımız müteahhit tarafından hazırlandığı için genel Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerinden kopyala yapıştır şeklinde oluşturulmuş ve konu ile alakalı bir detay içermiyor.

Araştırmalarımıza göre Toplu yapı yönetimi kendi giderleri için ayrı, ada yönetimi kendi giderleri ve toplu yapı yönetimi giderlerinden kendine düşen payı da içerir şekilde ayrı ve en son blok yöneticisi de ada yönetim giderlerini de içeren blok ortak giderlerini gösteren bir bütçe  hazırlayarak kat maliklerine imza karşılığı bildirecek ve 7 gün içinde itiraz olmaz ise proje kesinleşecek. Kendim sordum kendim cevap verdim gibi oldu ama uygulama yönünden yukarıdaki usul mü doğrudur yada direk Toplu Yapı Yönetimi bir bütçe hazırlayarak daire metrekaresine göre aidat belirlese ve bildirse (uygulamada daha kolay yöntem) problem olurmu.

Bilgi rica eder kolaylıklar dilerim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler