Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

İmar kanunu (İlgili Maddeler)

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Aralık 19, 2007, 09:31:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

İmar kanunu (İlgili Maddeler)

İMAR KANUNU'NUN TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN AŞAGIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ.     

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


   Yapı ruhsatiyesi:   

    Madde 21 – Bu kanunun kapsamına giren bütün yapılar için 26 ncı maddede  belirtilen istisna dışında belediye veya valiliklerden(...) (1) yapı ruhsatiyesi alınması mecburidir.           

             Ruhsat alınmış yapılarda herhangi bir değişiklik yapılması da yeniden ruhsat  alınmasına bağlıdır.Bu durumda;bağımsız bölümlerin brüt alanı artmıyorsa ve nitelik değiştirmiyorsa ruhsat,hiçbir vergi,resim ve harca tabi olmaz.

              Ancak;derz,iç ve dış sıva,boya,badana,oluk,dere,doğrama,döşeme ve tavan kaplamaları,elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile çatı onarımı ve kiremit aktarılması    ve yönetmeliğe uygun olarak mahallin hususiyetine göre belediyelerce hazırlanacak      imar yönetmeliklerinde belirtilecek taşıyıcı unsuru etkilemeyen diğer tadilatlar  ve tamiratlar ruhsata tabi değildir.

               Belediyeler ve valilikler mahallin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar  arasında uyum sağlamak,güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin etmeye yetkilidir.Bu kanunun  yürürlüğe girmesinden önce yapılmış olan yapılar da bu hükme tabidir.

İnşaat,tamirat ve bahçe tanzimi ile ilgili tedbirler ve mükellefiyetler: 

            Madde 34 – İnşaat ve tamiratın devamı ve bahçelerin tanzim ve ağaçlandırılması  sırasında yolun ve yaya kaldırımlarının,belediye veya valiliklere ve komşulara ait yerlerin işgal edilmemesi ve buralardaki yeraltı ve yerüstü tesislerinin tahrip olunmaması ve bunlara zarar verilmemesi,taşıt ve yayaların gidiş ve gelişlerinin zorlaştırılmaması yapı,yol sınırına üç metre ve daha az mesafede yapıldığı takdirde her türlü tehlikeyi önleyecek şekilde yapı önünün tahta perde veya münasip malzeme ile kapatılması ve geceleri aydınlatılması mecburidir.

              Yapı,yol kenarına yapıldığı takdirde ilgili idarece takdir edilecek zaruri hallerde  yaya kaldırımlarının bir kısmının işgaline yayalar için uygun geçiş sağlamak ve  yukarıdaki tedbirler alınmak şartıyla müsaade olunabilir.

               Bu gibi hallerde mülk sahibi veya inşaatı deruhte eden kişi veya kuruluşun sahipleri gelip geçenlere zarar vermeyecek ve tehlikeyi önleyecek tedbirleri alırlar.

Kapıcı daireleri ve sığınaklar:

               Madde 36 – Kapıcı dairesi ve sığınak ayrılması mecburiyeti olan binalarda,bu dairelerin yönetmelikte belirtilen şart ve ölçülere havi bulunması lazımdır.

               Kapıcı daireleri ana binada olacağı gibi,nizamlara,fen ve sağlık şartlarına aykırı yapılmamak,brüt 40 metrekareyi geçmemek şartı ile bahçenin herhangi bir yerinde veya müştemilat binaları içerisinde de tertiplenebilir. 

               Bekçi,bahçıvan,kaloriferci gibi müstahdemin ikametine yer ayrılması halinde  bu yerlerde de aynı şartlar aranır.     


İMAR KANUNU'NUN TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN AŞAGIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ.     

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapLinkback: İmar kanunu (İlgili Maddeler)


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 4,699 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler