Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Genel kurulda alınan kararlar

Başlatan davsa, Ekim 19, 2008, 01:14:59 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhaba.. birşey danışmak istiyorum..Genel kurulda alınan kararların kat malilkerine ulaştırma proseduru nasıldır ? Kat maliklerine genel kurul kararlarımı dağıtılır yoksa divan başkanının tuttuğu tutanak mı kat maliklerine dağıtılır?
Linkback: Genel kurulda alınan kararlar


  • Gösterim 23,053 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Merhaba.. birşey danışmak istiyorum..Genel kurulda alınan kararların kat malilkerine ulaştırma proseduru nasıldır ? Kat maliklerine genel kurul kararlarımı dağıtılır yoksa divan başkanının tuttuğu tutanak mı kat maliklerine dağıtılır?

Toplantıya katılmayan kat mâlikine toplantıda alınan kararların bildirilmesine yönelik kanunda hüküm yoktur. Ancak, toplantıda alınan kararlar onu da bağladığı için, bu kararların kendisine bildirilmesini istemek hakkıdır.

Ancak Kat Mâlikleri Kurulu kararlarının, KMK. md: 37 kıyâsen uygulanarak imza karşılığı ya da taahhütlü mektupla bildirilmesi gerekir.

Alıntı YapMadde 37 - (Değişik madde: 13/04/1983 - 2814/12 md.)
Kat malikleri kurulunca kabul edilmiş işletme projesi yoksa, yönetici gecikmeksizin bir işletme projesi yapar.
Bu projede özellikle:
a) Anagayrimenkulün bir yıllık yönetiminde tahmini olarak gelir ve gider tutarları;
b) Tüm giderlerden her kat malikine, bu Kanunun 20 nci maddesindeki esaslara göre düşecek tahmini miktar;
c) Tahmini giderlerle diğer muhtemel giderleri karşılamak üzere her kat malikinin 20 nci maddedeki esaslara göre vermesi gereken avans tutarı;
Gösterilir.
Bu proje, kat maliklerine veya bağımsız bölümden fiilen yararlananlara, imzaları karşılığında veya taahhütlü mektupla bildirilir. Bildirimden başlayarak yedi gün içinde projeye itiraz edilirse durum kat malikleri kurulunda incelenir ve proje hakkında, karar verilir, gerekirse yeni bir proje hazırlanır.
Kesinleşen işletme projeleri veya kat malikleri kurulunun işletme giderleri ile ilgili kararları, İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin 1 inci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.

Toplantıya katılan ve katılmayan kat mâlikleri toplantıda alman kararların birer örneğini isteyebilirler ve talep halinde yönetici adı geçen kararların fotokopisini (ya da başka türlü çoğaltılmış örneğini) vermek zorundadır.

Yine de bizce Kat Mâlikleri Kurulu kararlarının, toplantıdan sonra akla yatkın bir süre (mümünse en kısa süre )  içinde kat mâliklerine bildirilmesi gerekir. Bildirilecekse ve sonradan çıkacak itirazlar için bir önlem olması isteniyorsa o halde KMK. md: 37 kıyasen uygulanarak imza karşılığı ya da taahhütlü mektupla bildirilmesi gereklidir. İmza karşılığında belgelerin kiracıya veya bağımsız bölümde bir şekilde sükna hakkına sahip olan kimseye de yapılması mümkündür.

Bu tür çalışmaların apartman ilan panosunda asılmasının yetrli olup olmadığı konusunda sorularda alıyoruz. Zatenher türlü duyuruyu bu ilan panosunda iyi niyetle yapmalıyız. Bu panoda ilanın ise ileride çıkabilecek hukuki sorunlara delil teşkil etmesi gibi bir faydas ise malesef yoktur.

Ancak bu görüşümüze karşılık Yargıtay 5 Hukuk Dairesi derki ; İşletme gideri bizzat kat mâlikleri kurulu tarafından verilen kararla belirlenmişse, bu kararın ayrıca kat mâliklerine tebliğine gerek yoktur. (Y. 5. HD., 11.10.1988, E.1988/18855, K. 1988/17022.)

Ancak KMK Madde 37'yi de bir karar gibi kabul etmemiz gerekir. O halde ;

İşletme Projesi'nin, kat mâliklerine veya bağımsız bölümlerden fiilen yararlananlara bildirilmesi gerekir. Bildirimin imza karşığmda veya taahhütlü mektupla yapılması gerekir.

İşletme Projesi'nin hem kat malikine, hem de bağımsız bölümden fiilen yararlanan diğer hak sahibine tebliğ edilmesi daha iyi olur.

Kat maliki anagayrimenkulde oturmuyorsa — Tebligat Kanunu'na göre — Türkiye'deki bir adresini yöneticiye yazılı olarak bildirmek zorundadır. Çünkü, yönetimle ve ortak giderlerle ilgili tebligatın bu adrese yapılması gerekir.

Kat maliki adresini bildirmemişse bu durumda tebligat, bağımsız bölümde fiilen oturana yapılır. Ancak, tebligatın bir örneğinin apartman girişinde bulunan "İlan Tahtası"na asılması da gerekir.

Bağımsız bölümde fiilen oturana yapılacak bu tür tebligat, kat mâlikine yapılmış sayılır.

Ancak  Kanun, kat malikinin adres bildirmemesi ve bağımsız bölümde oturanların-da olmaması halinde ne yapılacağını hükme bağlamamıştır. Bu durumda, tebligatla ilgili genel hükümler uygulanır.

Neticede
Alıntı YapKat maliklerine genel kurul kararlarımı dağıtılır yoksa divan başkanının tuttuğu tutanak mı kat maliklerine dağıtılır?

Genel Kurul Kararları dağıtılır. Divan başkanının tuttuğu tutanak zaten bu genel kurul kararlarını içeren tutanak olmalıdır.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler