Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Genel kurulda alınan kararlar  (Okunma sayısı 17104 defa)

 • davsa
 • Üye
 • **
 • İleti: 4
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Genel kurulda alınan kararlar
« : Ekim 19, 2008, 01:14:59 ös »
Merhaba.. birşey danışmak istiyorum..Genel kurulda alınan kararların kat malilkerine ulaştırma proseduru nasıldır ? Kat maliklerine genel kurul kararlarımı dağıtılır yoksa divan başkanının tuttuğu tutanak mı kat maliklerine dağıtılır?


 • Okunma sayısı 17104 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Ynt: Genel kurulda alınan kararlar
« Yanıtla #1 : Ekim 26, 2008, 01:52:26 ös »
Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
Merhaba.. birşey danışmak istiyorum..Genel kurulda alınan kararların kat malilkerine ulaştırma proseduru nasıldır ? Kat maliklerine genel kurul kararlarımı dağıtılır yoksa divan başkanının tuttuğu tutanak mı kat maliklerine dağıtılır?

Toplantıya katılmayan kat mâlikine toplantıda alınan kararların bildirilmesine yönelik kanunda hüküm yoktur. Ancak, toplantıda alınan kararlar onu da bağladığı için, bu kararların kendisine bildirilmesini istemek hakkıdır.

Ancak Kat Mâlikleri Kurulu kararlarının, KMK. md: 37 kıyâsen uygulanarak imza karşılığı ya da taahhütlü mektupla bildirilmesi gerekir.

Alıntı
Madde 37 - (Değişik madde: 13/04/1983 - 2814/12 md.)
Kat malikleri kurulunca kabul edilmiş işletme projesi yoksa, yönetici gecikmeksizin bir işletme projesi yapar.
Bu projede özellikle:
a) Anagayrimenkulün bir yıllık yönetiminde tahmini olarak gelir ve gider tutarları;
b) Tüm giderlerden her kat malikine, bu Kanunun 20 nci maddesindeki esaslara göre düşecek tahmini miktar;
c) Tahmini giderlerle diğer muhtemel giderleri karşılamak üzere her kat malikinin 20 nci maddedeki esaslara göre vermesi gereken avans tutarı;
Gösterilir.
Bu proje, kat maliklerine veya bağımsız bölümden fiilen yararlananlara, imzaları karşılığında veya taahhütlü mektupla bildirilir. Bildirimden başlayarak yedi gün içinde projeye itiraz edilirse durum kat malikleri kurulunda incelenir ve proje hakkında, karar verilir, gerekirse yeni bir proje hazırlanır.
Kesinleşen işletme projeleri veya kat malikleri kurulunun işletme giderleri ile ilgili kararları, İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin 1 inci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.


Toplantıya katılan ve katılmayan kat mâlikleri toplantıda alman kararların birer örneğini isteyebilirler ve talep halinde yönetici adı geçen kararların fotokopisini (ya da başka türlü çoğaltılmış örneğini) vermek zorundadır.

Yine de bizce Kat Mâlikleri Kurulu kararlarının, toplantıdan sonra akla yatkın bir süre (mümünse en kısa süre )  içinde kat mâliklerine bildirilmesi gerekir. Bildirilecekse ve sonradan çıkacak itirazlar için bir önlem olması isteniyorsa o halde KMK. md: 37 kıyasen uygulanarak imza karşılığı ya da taahhütlü mektupla bildirilmesi gereklidir. İmza karşılığında belgelerin kiracıya veya bağımsız bölümde bir şekilde sükna hakkına sahip olan kimseye de yapılması mümkündür.

Bu tür çalışmaların apartman ilan panosunda asılmasının yetrli olup olmadığı konusunda sorularda alıyoruz. Zatenher türlü duyuruyu bu ilan panosunda iyi niyetle yapmalıyız. Bu panoda ilanın ise ileride çıkabilecek hukuki sorunlara delil teşkil etmesi gibi bir faydas ise malesef yoktur.

Ancak bu görüşümüze karşılık Yargıtay 5 Hukuk Dairesi derki ; İşletme gideri bizzat kat mâlikleri kurulu tarafından verilen kararla belirlenmişse, bu kararın ayrıca kat mâliklerine tebliğine gerek yoktur. (Y. 5. HD., 11.10.1988, E.1988/18855, K. 1988/17022.)

Ancak KMK Madde 37'yi de bir karar gibi kabul etmemiz gerekir. O halde ;

İşletme Projesi'nin, kat mâliklerine veya bağımsız bölümlerden fiilen yararlananlara bildirilmesi gerekir. Bildirimin imza karşığmda veya taahhütlü mektupla yapılması gerekir.

 İşletme Projesi'nin hem kat malikine, hem de bağımsız bölümden fiilen yararlanan diğer hak sahibine tebliğ edilmesi daha iyi olur.

Kat maliki anagayrimenkulde oturmuyorsa — Tebligat Kanunu'na göre — Türkiye'deki bir adresini yöneticiye yazılı olarak bildirmek zorundadır. Çünkü, yönetimle ve ortak giderlerle ilgili tebligatın bu adrese yapılması gerekir.

Kat maliki adresini bildirmemişse bu durumda tebligat, bağımsız bölümde fiilen oturana yapılır. Ancak, tebligatın bir örneğinin apartman girişinde bulunan "İlan Tahtası"na asılması da gerekir.

Bağımsız bölümde fiilen oturana yapılacak bu tür tebligat, kat mâlikine yapılmış sayılır.

Ancak  Kanun, kat malikinin adres bildirmemesi ve bağımsız bölümde oturanların-da olmaması halinde ne yapılacağını hükme bağlamamıştır. Bu durumda, tebligatla ilgili genel hükümler uygulanır.

Neticede
Alıntı
Kat maliklerine genel kurul kararlarımı dağıtılır yoksa divan başkanının tuttuğu tutanak mı kat maliklerine dağıtılır?

Genel Kurul Kararları dağıtılır. Divan başkanının tuttuğu tutanak zaten bu genel kurul kararlarını içeren tutanak olmalıdır.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Genel kurulda alınan kararlar Konusuna Ait Benzer Konular

İşletme Projesi Örneği (hazırlanacak ve genel kurulda onaya sunulacak)
İşletme Projesi Örneği  ......................APARTMANI MAYIS 2000-MAYIS 2001                          DÖNEMİ İŞLETME PROJESİDİR... Devamı...

Gösterim: 13747 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
yeni satın alınan dairenin eski sahibinden kalan boya masraflarının aidat içende
merhaba satın aldığım sairenin aidatlarını ödemeye başladım ikinci ay dan sonra öğrendim ki gercek yakıt ve aidat bedeli 115 tl ... Devamı...

Gösterim: 6475 - Yanıt: 1 - Başlatan:safak.agdaci@gmail.com
Kat Maliki Toplantısı ve Yasa ve Usule Aykırı Alınan Kararlar Hakkında
Herkese Merhabalar,4.11.2017 tarihinde kiracımın oturduğu 11 dairenin bulunduğu apartmanda bana yazılı olarak bildirilmediğinden... Devamı...

Gösterim: 1917 - Yanıt: 3 - Başlatan:harun26180
Usulsüz Olağanüstü Genel Kurulda gündem değiştirme yeni yönetici seçme
Değerli üyeler,11 mart 2018de olağanüstü genel kurul için çağrı süresinde yapıldı ancak, elden kapıcıyla çağrı yazısı dağıtılara... Devamı...

Gösterim: 962 - Yanıt: 2 - Başlatan:sardunyasitesi
genel kurulda alınan kararların kabul edilmemesi
132 daire 3 bloklu sitemizin  6 mayısta genel kurul toplantısını yapmak üzere blok girişlerine toplantı çağrısı yazısı astık , i... Devamı...

Gösterim: 586 - Yanıt: 1 - Başlatan:Cesurveguzel