Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Biz Siteyiz. Site Ortak Alanlarımız Var Blok Yöneticisi Seçmemiz Zorunlu mu?

Başlatan mas, Mart 09, 2010, 12:41:08 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Değerli yöneticiler, bizim site 3 bloktan oluşuyor ve bitişik nizam yapılmış. Bahçemiz ve arıtma sistemimiz ortak. Şu anda 3 kişilik Site Yönetim Kurulu yönetiyor. Yakında genel kurulumuz var. Bizim de blok yönetimine geçmemiz zorunlumu? Eğer öyle ise o zaman her blokta bir yönetici olmak üzere blok yöneticisi seçeceğiz anlamına mı geliyor. Ortak yerler için de blok yöneticilerinden oluşan temsilciler kurulu olması gerekiyor sanırım. Bu konularda aydınlatıcı bilgiler verirseniz mutlu olacağım.
Linkback: Biz Siteyiz. Site Ortak Alanlarımız Var Blok Yöneticisi Seçmemiz Zorunlu mu?


  • Gösterim 9,141 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Değerli yöneticiler, bizim site 3 bloktan oluşuyor ve bitişik nizam yapılmış. Bahçemiz ve arıtma sistemimiz ortak. Şu anda 3 kişilik Site Yönetim Kurulu yönetiyor. Yakında genel kurulumuz var. Bizim de blok yönetimine geçmemiz zorunlumu? Eğer öyle ise o zaman her blokta bir yönetici olmak üzere blok yöneticisi seçeceğiz anlamına mı geliyor. Ortak yerler için de blok yöneticilerinden oluşan temsilciler kurulu olması gerekiyor sanırım. Bu konularda aydınlatıcı bilgiler verirseniz mutlu olacağım.

Forumda bu konu ile ilgili çok bilgi var. O sebeple kısa tutacağım.

Bitişik nizam 3 bloklu ismi aynı olan bir sitesiniz.
İmalat bitiş taraihi 2008 yılı öncesi ise büyük ihtimalle zaten her blok ayrı iskan almış (eğer almış ise) ve yönetim planları tapuda ayrı işlenmiştir.

Bu açıklamamam ile sizi TOPLU YAPI sınıfına SOKMUYORUM. Yanlış anlaşılmasın. Amacım aşağıda yazacaklarımın TOPLU YAPI ile ALAKASI OLMADIGINI vurgulamak içindir.

Bahçemiz ve arıtma sisteminiz ortak ise bu halde buraları 3 bloktaki tüm malikleri kullanıyor ve masraflarına da ortaklar. Buraların idaresi ve masraflarının paylaşılması da tüm blokların  malikleri (site malikleri)  tarafından yapılacak. - SİTE ORTAK ALANLARI-

Bunun dışında her blokun içinde apartman holleri , kapıcı daireleri , çatılar vs... gibi sadece o blokun maliklerinin kullandığı alanlar var. Buraların idaresi ve masraflarının paylaşılması da sadece ilgili blok malikleri tarafından yapılacak. - İLGİLİ BLOK ORTAK ALANLARI-

Şimdi SİTE ORTAK ALANLARINI ve 3 BLOKUN AYRI AYRI ORTAK ALANLARINI kat malikleri yönetmeyeceğine göre kendilerinden temsilci (yani blok yöneticisi seçecekler)

Ve 5711 ile değişen 634 Sayılı KMK ile de BU 3 blokun yöneticisi aynı zamanda Site Temsilciler Kurulu üyesi olacak . (Ya da bir Nevi Site Yönetim Kurulu)  . Site ile ilgili kararları verecekler.

Doğal olan şudur. Yönetim planında yazan veya yazmıyorsa her yılın OCAK ayında 3 blok kendi yöneticilerini ayrı ayrı seçer. ( Sizin örneğinizde A Blok , B Blok C Blok diyelim) Bu toplantı çağrıları ilgili blok maliklerine ayrı ayrı yapılır. (Kolaylık olamsı açısından aynı tarih ve saate veya aynı günün farklı saatlerinde 3 yöneticinin organizasyonu ile toplantı yapılabilir)

Sonra bu blokların maliklerinin seçtiği 3 Yönetici siteyi de yönetir.

Doğal olan bu ancak büyük ihtimalle bu durum sizin yönetim planınızda yazmıyordur.

Eğer bu durum Yönetim Planınızda anlatılmamış ise ;

Blok toplantılarının olduğu güne bir toplantı koyarak (veya aynı anda 3 blok + 1 site toplantısı); orada biraz iyi organizasyon ile tüm seçimleri yapmak ve ayrı ayrı tutanaklara geçirmek mümkün .

Çünküm temelde ihtiyaç aynı. Sadece örneğin bir blok blok içine güvenlik kamerası ister bir diğeri istemeyebilir. Bunun gibi ufak farklılıklar tutanaklara işlenir.

Biraz karışmış değil mi.?

Aslında eskiden de böyle idi. Herkes (yaygın site yönetimi kavramını uygulamadığın için) 3 blok malikleri için tek toplantıyapar 3 yönetici seçerdi. Çoğunlukla bu 3 yöneticinin her biri bir bloktan gelirdi. Böylece Site Yönetiminde tüm bloklar temsil edilirdi.

Ancak masraflar yapılırken ya örneğin A bloka yapılan masraf diğerlerine de dağıtılırdı veya bu masraf için A bloktan yeter sayılı onay alınmadan masraf yapılırdı. bu hususlarda mahkemelere aksederdi.

Şimdi biraz daha zor.

"Olmaz ki böyle yönetilemeyiz zor" !
"Bizim yönetim planı 2007 den önce farklı yazıyor!"
"Yönetim planımız yok!"
"Bizim alışkanlığımız var böyle olmaz diyenler"


Yönetim planında yazmıyorsa ilgili kanuna bakacaksınız!
Yönetim planı yok ise yine ilgili kanuna bakacaksınız!
Yönetim planında farklı yazıyor ise uygulamanız ilgili kanuna aykırı değil ise doğrudur. Ancak bunun için yine ilgili kanuna bakacaksınız!

İlgili Kanun 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu  son yıllarda2007 ve 2009 da 2 kez değişikliğe uğradı.

Bilginize...
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler