Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Art niyetli site denetimi

Başlatan Karaaslan21, Kasım 23, 2017, 01:03:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

A  C İ L L L L
Verilecek cevaplar için tsk ederim
6 ay önce 3 kişilik site yoneti  kurulu ve 3 kişilik te site denetim kurulu Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap ile ilgili yoğun çalışmalarda denetçi heyetindeki iki arkadaş ta yardımlarını esirgemeyen hep destek oldular.9
Fakat diğer denetmen arkadaşımız yönetici olamadığı için ve kendi kişisel menfaatlerine ulaşamıyor diye sürekli işimizi zorlastirmaya çalışıyor, 2 ay önce noterden tek başına ihtarname çekil hesap kontrollerini yapmak istemiş ve akabinde site genel toplantısı yaptırarak orada suçlamalarını ispatlayamamustir.
Son olarak tekrardan noterde hesap kontrolü için ihtarname göndermiş ve 7 günlük yasal süre belirtmiştir. Bu durumda ne yapmamız gerek site genel kurul toplantısı yapmalimiyiz
Hesap kontrollerini yapması uygun mu
Tu  belgeleri ona teslim etmemiz mi yoksa yönetim ve denetim kurulu ortak toplantı ile kontroller sağlanmalı?
Linkback: Art niyetli site denetimi


  • Gösterim 3,859 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
Denetim Kurulu üyesi tek başına Yönetim Kurulundan toplantı çağrısı yapmasını talep edemez. Ancak temsilciler kurulunun 1/3'ünü ikna ederse, bu çoğunluk ile temsilciler kurulu toplantısı çağrısı talebine alt yapı hazırlayabilir. Dediğim gibi tek başına toplantı çağrısı isteminde bulunamaz. Denetim Kurulu Başkanı bile tek başına istemde bulunamaz. Kendi aralarında Denetim Kurulu karar defterinde karar alarak bu istemde bulunabilir. Yönetim Kurulu da bu istemi gerçekleştirmek zorundadır.

Denetçi, Kat Mülkiyeti Kanununun 41. maddesi gereği Kat Malikleri Kurulu arasından seçilir. Bir başka deyişle denetçi, farklı bir anagayrimenkulde kat maliki olsa bile denetçi olamaz. Toplu Konut Üst yönetimlerinde de denetçi, temsilciler kurulu arasından seçilir. Yani üst yapı yönetimlerinde Denetçi, hem aynı ana gayrimenkulde kat maliki olması hem de temsilciler kurulu üyesi olması gerekir.

Eğer, Üst Yönetim Genel Kurul Toplantısında bu vasıflara sahip olmayan birini;

(a) bilerek seçtilerse ve hak düşürücü süre içinde Alınan Kararların İptali Davası açılmaz ise seçilen denetçi görevine devam eder.

(b) bilmeden (yani genel kurul toplantısında seçilen denetçinin kat maliki olmadığı belşirtilmemişse) Mutlak Butlan kararla seçilmiş olur ki, zaman aşımı olmaksızın "Alınan Kararların İptali" davası açılabilir.

Mutlak butlanla seçilen denetçi, rapor hazırlasa bile aynı anda yönetim kurulu tarafından bu rapor kabul edilmeyebilir. Ancak bu andan itibaren denetçiliğinin usulsüzlüğünden bahisle dava açılması gerekir.

Yani, Temsilciler Kurulu Mahkeme Heyeti değildir. Tüm iddialar mahkemeye taşınmalıdır. (Mahkeme kanalıyla) itiraz yoksa Alınan Kararlar geçerlidir.

Not: Denetim Kurulunun tek bir üyesi, tek başına toplantı çağrısı yapamasa da, iddiaları ile birlikte Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir. Eğer iddiaları asılsız ise bu da suçladığı kişilere tazminat davası açma hakkı verir.


E) Yönetimin denetlenmesi:

Madde 41 - Kat malikleri kurulu, yöneticinin bu görevdeki tutumunu devamlı olarak denetler ve haklı bir sebebin çıkması halinde onu her zaman değiştirebilir.

Hesapların denetlenmesi için yönetim planında, belli bir zaman konulmamışsa; bu denetim her üç ayda bir yapılır; bununla beraber haklı bir sebep çıkarsa, hesap denetlenmesi her zaman yapılabilir.

Kat malikleri kurulu denetim işini, kendi aralarından sayı ve arsa payı çoğunluğuyla seçecekleri bir denetçiye veya üç kişilik bir denetim kuruluna verebilir; bu halde denetçi veya denetim kurulu yönetim planında yazılı zamanlarda, eğer zaman yazılmamışsa, her takvim yılının birinci ayı içinde kat malikleri kuruluna verecekleri bir raporla denetimin sonucunu ve anagayrimenkulün yönetim tarzı hakkındaki düşüncelerini bildirir; bu rapor çoğaltılarak birer örneği taahhütlü mektupla kat maliklerine gönderilir.

Denetçiler bu raporu ve verecekleri kararları ve gerekli gördükleri diğer hususları, (1) den başlayıp sıra ile giden sayfa numaraları taşıyan ve her sayfası noter mührüyle tasdikli bir deftere geçirip tarih koyarak altını imza ederler.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler