Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ynt: Apartman Yönetimi

Başlatan yugo, Aralık 19, 2007, 01:41:20 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

selamlar
olagan genel kurulda yönetimin acil işler dışında iş yapmayacagı toplanan aidatların bir sonraki gelecek yeni yönetim tarafından saglam olmayan binamızın temelini saglamlaştırmak ve bina merdivenlerini yaptırmak üzere bankada biriktirilmesine genel kurulda oy birligi ile karar alınmış oldugumuz  halde.Mevcut yönetim binamızın merdivenlerini mermer kaplatmak için imza topluyor bazılarımız hiç imza atmadık bazıları evet veya hayır diye imzalamış.Binamızın temeli ve  zemin su alıyor öncelikle bunun yapılması gerektigini sonra merdivenler desteklenerek yaptırılırsa daha saglıklı olacagını söyledigimiz halde yönetici yaptırmakta ısrarlı Bu konuda ne yapabiliriz yapılır ise istenen aidatları ödeme zorunlulugumuz varmı açıklamalı kanunlarla yardımcı olursanız sevinirim.
Linkback: Ynt: Apartman Yönetimi


  • Gösterim 9,276 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
Sözettiğiniz olağan genel kurulunuzun resmi ve çoğunlukla yapıldığını kabul ediyorum.
Buna rağmen iki sorun var:
Birisi genellikle çok sorun yaratmaz ancak kiracılar açısından risklidir. O da aidatlardan (yani ortak gider ve avans payları) bina temelini yaptırmak veya bina merdivenlerini yaptırmak gibi işlemlere harcanmak üzere para stopajlanması hatalıdır. Bu gibi anayapının sağlamlaştırılması veya güzelleştirmesine yönelik işlemler (bina içi koridor boyalarının yenilenmesi dışında ) kat maliklerinden toplanan yatırım avansları ile yapılmalıdır.
Gelelim ikincisine yöneticiniz merdivenleri mermer kaplatmak için para topluyor. Çünkü sözünü ettiğiniz genel kurulda ".... ve bina merdivenlerini yaptırmak üzere" bankada para biriktirilmesine karar alınmış. Burada  genel kurulunuzun kararına göre hatalı bir işlem görünmüyor. "bina merdivenlerini yaptırmak üzere " olan ifadeniz eğer böyle bir işlemi değil de örneğin "çatlayan veya sağlamlığı şüphe duyulan merdivenleri onarmak üzere " şeklinde olsa idi merdivenlere mermer kaplatılması işlemi hatalı diyecektim. Bu durumda diyemiyoruz.
Kaldı ki genel kurulda "bina merdivenlerini yaptırmak üzere" şeklinde bir karar varken neden bu konu ile ilgili fikir soruyor ve yazılı imza alıyor anlayamadık. Buna gerek yok. Zaten genel kurul dışında yapılan bu tip anketler, imzalı kağıt veya tutanaklar zaten yasal değil. Ancak fikir öğrenmek üzere yaptırılabilir. İspat gücü yoktur.
Bununla beraber zaten sağlam olmayan bir binada merdivenlere mermer yükü bindirmek zaten riski arttıran bir işlem. Binanın temeli gibi merdivenlerinin aynı proje hesabı ve benzer işçilik ve kalite ile yapıldığını kabul etmek gerekir.
eğer genel kurulda karar bir sıra işlemine tabi tutulsa idi yöneticiye iş sırasını hatırlatma haklı olabilirdiniz. Yine de yönetici sizin öne sürdüğünüz ve "çok haklı olduğunuz" bu fikri zaten sizden önce kendisi yorumlaması ve bu karara ulaşması gerekirdi. Demek ki estetik kaygı ile sağlıklı düşünemiyor veya temele harcanacak yatırım bedelinin daha masraflı olduğuna inanarak , bu rakamın toplanamayacağına inanıyor ancak yönetim döneminde "bir işi başarmak" ve arkasından "işte.... filanca Bey yaptı sağolsun" fikrini sağlamaya çalışıyor. Çoğu yöneticinin kararlarının arkasında bu basit ve yanlış yargı yatar.
Neticede bu konu hakkında toplanması öne sürülen rakamları ödemelisiniz. İtirazi kayıtla ödeyebilirsiniz. Toplanmasını engellemek isterseniz, ilgili kararın ve toplantının yasal niteliklerini sorgulayabilirsiniz, kararın üzerinden 6 ay geçmemişse sulh mahkemesinde iptaline yönelik dava açabilirsiniz, toplantının  ilan ediliş zamanı, şekli ve yatırım kararları ihtimalinin  toplantıdan önce ve sonra tarafınıza yazılı ve imzalı tebliğ edilmesi ile ilgili ysal mevzuatı sorgulayabilirsiniz. Mahkemeler bu tip şekilsel kararları ciddiye alırlar. Kararın yeni kat mülkiyeti yasasına göre değerlendirmiyorum. Çünkü karar tarihinin yasa öncesine ait olduğu zamanlamnızdan anlaşılıyor.
Yukarıdaki saydıklarımızı yapmayacaksanız en azından siz veya sizin gibi düşünen malikler noterden yönetiminize ve dolaısı ile yöneticinize bir ihatarname gönderin. Bu basit çalışma bile çoğu yöneticinin kararlarını değiştirmesine yol açar.
İyi günler dilerim.

Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Sevgili kat mulkiyeti yöneticisi
Şahsi sebeplerden dolayı uzun zamandır sayfanzı ziyaret edemedim.Göndermiş oldugunuz cevabı yeni okudum.Bundan dolayı özür diler İlgi ve alakanıza çok teşekür ederim.Saygılarımla.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Sevgili kat mulkiyeti yöneticisi
Şahsi sebeplerden dolayı uzun zamandır sayfanzı ziyaret edemedim.Göndermiş oldugunuz cevabı yeni okudum.Bundan dolayı özür diler İlgi ve alakanıza çok teşekür ederim.Saygılarımla.


Ben de bazen çok geç cevap veriyorum. Mühim değil. Özre gerek yok. :)
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler