Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

43.Madde - Çok Masraflı ve Lüks Olan Yenilikler ile ilgili soru

Başlatan cengizhan, Eylül 16, 2017, 03:58:23 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Öncelikle merhaba ve bu soruya benzer bir soru bakmama rağmen göremediğim bir yerde sorulduysa ve cevabı alındıysa kusura bakmayın göremedim.

Soru(nu)m şu olacak: 15 daireli bir apartmanda ikamet etmekteyiz ve ev sahibiyiz. Bugüne kadar yapılan çoğu tadilat, yenilik mantolama vs gibi konularda "apartman'ın güzelliği, sağlamlığı" ön planda olduğu için bu yeniliklere dahil olduk ve gereken payımızı kat maliki olarak ödedik. Az önce apartman girişine asılan bir notta alınan bir karardan ve ödememiz gereken bir meblağdan bahsediliyordu.

Toplantıda çoğunluk oyu toplayarak apartmanımıza merkezi uydu sistemi yapmaya karar kılmışlar ve daire başına 400 Türk lirası kadar bir ücret çıkarmışlar. Bu yenilik 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 5.Bölüm'ünün 43.maddesinde yer alan  çok masraflı ve lüks yeniliğe girer mi ?

43.madde çoğu açıdan yoruma açık ve tam bir kesinlik içermiyor: şu yenilikler lükstür; bunlar değildir vs gibi.

fakat halihazırda sahibi olduğum bir şeyi kaldırıp yerine aynısını getirip bunun için para talep etmek benim anlayışıma göre lüks kategorisine giriyor. Eğer daha önce başından bu tarz bir olay geçen veya bu konuya hakim, bilgili biri varsa yardımcı olabilir mi ?

bu yenilik lüks kategorisinde mi ? eğer istersem lüks olduğunu savunarak bu yenilikten faydalanmamayı seçebilir miyim ?
Linkback: 43.Madde - Çok Masraflı ve Lüks Olan Yenilikler ile ilgili soru


  • Gösterim 6,681 
  • Anagayrimenkulün Yönetimine İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar
.
Sayın <cengizhan>

Alıntı Yap634 S.lı Kat Mülkiyeti Kanunu MADDE 43
II - ÇOK MASRAFLI VE LÜKS OLANLAR:
Yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.

       Bununla beraber, başlangıçta giderlere katılmıyan kat maliki veya onun külli veya cüzi halefleri yenilik ve ilavelerin yapılması ve korunması giderlerine sonradan, kendi arsa payları oranında katılırlarsa, yapılan lüks yenilik veya ilaveden faydalanma hakkını kazanırlar.

KMK Madde 43/1'de belirtilen "anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa" bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.

denmektedir. Çanak Anten Uygulamasından yararlanmak zorunda değilsiniz. Yani kararın muhteviyatının lüks olması şart değil. Arabanız yoksa OtoPark bariyeri giderine neden ortak olasınız ki?

Ancak bunu "Hak Düşürücü Süre" içerisinde Kat Malikleri Kurulu adına Yöneticiye tebliğ etmeniz gerekir.
Link : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Burada kararın iptali istenmemekte ve/fakat uygulamadan yararlanmak istenmemekte. Yani Kat Malikleri Kurul kararına şerh düşmeden ileriki bir tarihte ben istemiyorum olmaz. Çünkü bu bir ticaret değil. Ortak karar. O yüzden zamanında bu şerhi düşmelisiniz.

Merhabalar, peki spor salonuna spor aletleri alınmasında çıkarılan meblayı bütün kat malikleri kendine düşen oranda ödemek zorunda mı?

Belki doğru söylüyorsunuz ama sizin yorumunuza göre gidersek malik ben spor salonunu kullanmıyorum deyip ödemeyecek ama spor salonunu kullanacak
Teşekkür ederim.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Belki doğru söylüyorsunuz ama sizin yorumunuza göre gidersek malik ben spor salonunu kullanmıyorum deyip ödemeyecek ama spor salonunu kullanacak
Teşekkür ederim.

"Bu yoruma cevap; "benim arabam var, otobüs kullanmayacağım" deyip, otobüse binen kişi ne ile karşılaşıyorsa, örnek verdiğiniz "malik" de aynı şeyle kaşılaşır.

Öncelikle Yönetim Planındaki maddeler geçerlidir. Yönetim planında anayasaya ve/veya 634 sayılı KMK hükümlerine aykırı maddeler bulunuyorsa, Yönetim Planını kabul edenler / kabul etmiş sayılanlar sorumludur. Yönetim Planı bir sözleşmedir. Ayrıca, sonradan kat maliki olan kişi Tapuda tescil edilmemiş değiştirilmiş yönetim planından sorumlu değildir. Bu değişikliğe imza atanları bağlar.

Ayrıca, giderlere katılmayacağını karara şerh düşmesi gerekir. Hiç bir şey arz etmediyse kararı kabul etmiş sayılır. Burada karara itiraz edilmesi söz konusu değildir. Faydalı Yenilikten Madde - 43 kapsamında yararlanmayacağının beyanı ile ilgili bir durum söz konusudur. Burada malik, faydalı yenilikten daha sonra masrafına katılmak üzere yararlanmaya başlayabilir.

Aman buradan da bir yerlere gitmeyin, size faydalı olamayabiliriz.Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler