Son mesaj -

 

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Temmuz 05, 2015, 05:39:00 am *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Malik-Kira Bedelinin Kendisine Ödenmesini İhtar Etmemesi  (Okunma Sayısı 3025 defa)
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu
*****

Karma: 300
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1095


Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi


Site
« : Kasım 28, 2007, 01:44:18 pm »

Yeni Malik-Kira Bedelinin Kendisine Ödenmesini İhtar Etmemesi


Taraflar arasındaki "tahliye" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi'nce davanın reddine dair verilen 31.3.1992 gün ve 1596-448 sayılı kararın incelenmesi davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine;
Yargıtay 6. Hukuk Dairesinin 5.11.1992 gün ve 12350-12585 sayılı ilâmı:

( ... Dava iki haklı ihtar ve temerrüt nedeniyle kiralananın tahliyesi istemine ilişkindir. Mahkeme davanın reddine karar vermiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Davacı davalının icarında bulunan daireyi önceki malikinden satın aldığını, bu durumu ve aktin yenilenmesine razı olmadığını davalıya ihbar ettiğini, bundan sonra davalının Ağustos, Eylül ve Ekim ayları kira parasını ödemeyerek temerrüde düştüğünü, bu sebepten kiralananın tahliyesi gerektiğini, ayrıca önceki malik zamanında oluşan iki haklı ihtar sebebiyle dahi kiralananın tahliyesini belirterek bu davayı açmıştır.

1 - Dosya kapsamına toplanan delillere, hükmün dayandığı gerekçele-re ve özellikle davacının tebliğ ettirdiği ve temerrüt delili saydığı 14.10.1991 tebliğ tarihlı ihtarnamenin B.K.260. maddesi unsurlarını taşımadığının anlaşılmasına göre temerrüde dayanan tahliye davasının reddi kararına yönelik temyiz itirazları yerinde değildir.

2 - İki haklı ihtara dayanan davaya ilişkin temyize gelince, davacı 25.7.1991 keşide 26.7.1991 tebliğ tarihli ihtarname ile kiralananı satın aldığını, akti yenilemiyeceğini ve hatta altı aylık süre sonunda tahliye istediğini bildirmiştir. Davalı bunun aksini savunmamaktadır. Kiralananın malikinin değiştiği bildirildiğine göre mülkiyet hakkının bahşettiği tüm hakların ve eski malik zamanında yapılmış kira sözleşmesinin verdiği hakların da yeni malike geçtiğinin bildirilmiş bulunduğunun kabulü icap eder. Kiralayanlık haklarının başkası da kalacağı hususu ayrıca belirtilmediğine göre asıl olan kiralananla ilgili olan kira bedeli istemi hakkının dahi yeni malike geçtiğidir.

Bu itibarla mahkeme'ce bu ihbarın yetersizliğinin kabul edilmesi doğru değildir. Aktin sonuna nazaran bir ay içinde açılan dava ile ilgili diğer unsurların var olup olmadığı tartışılarak işin esası hakkında bir karar vermek gerekirken sadece ihbar şartının bulunmadığının kabulü ile davanın reddi isabetsizdir... ) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.

Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:

Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve Yasa'ya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.

Davacının temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı ( BOZULMASINA ) oyçokluğuyla karar verildi. YHGK E. 1993/6-917 K. 1994/157 T. 23.3.1994
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T

IMKPortal ©2003-2006 mkportal.it