Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

yönetici secimii

Başlatan bekiryayla, Ekim 24, 2009, 07:43:08 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2007 yılı mayıs ayında yapmış oldugumuz genel kurul sonucunda blok yöneticisi. daha sonra yapılan temsilciler meclisi toplantısında ada yönetim kururluna sçildim. Genel kururmuzdan sonra Kat Mül. Kan. 5711 sayılı kanun ile genel kullar iki yıla çıktı. biz bu nedenle 2008 yılında genel kurul yapmadık .  yapmış oldugumuz uygulama dogrumu. Ayrıca bu konu ile ilgili  yönetim planında her hangi bir degişiklik yapmamız gerekiyormu.  yapmamız gerekiyorsa nasıl bir yol izlememiz gerekir.saygılar
Linkback: yönetici secimii Mesajı Paylaş


  • Gösterim 13,965 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 6 Yanıt
Yönetim planınız yeni kanuna uydurulmadığı müddetçe yönetim planlarınızda bir yıl ibaresi olduğundan genel kurullarınız yıllık olacak ve bir yıl için yönetici veya yönetim kurulu seçeceksiniz. Çünkü kanun genel kurullar için en geç iki yılda bir ibaresi kullanmaktadır. Yönetim planınızın bu maddesi bir yıl diyor ise bir yıl da bir genel kurul yaparak yönetici veya yönetim kurulu teşkil edeceksiniz. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
merhaba benim oturduğum yer; A,B,C blokları olarak her bir blokta 8 daire olmak üzere toplam 24 dairedir, ortak alanlar 12 arabalık otopark ve bir sığınaktır.Ben A blokta oturmaktayım,taşındığımızda idareten aidat toplayan ortak iki daire vardı bir sene boyunca aidatımı düzenli verdim bir sene sonunda çevre aydınlatma elektrik faturasının gecikme cezası geldi zamanında aidat vermeyen dairelerden dolayı gecikme cezasının biz verenlere ödetmeye çalıştılar 20 tl olan aidatı 25 tl ye çıkardılar sonra bahçıvan tutuldu ama bahçe bakımı diye görünürde bişey yoktu gelir gider hesabı tutulmuyordu biz gelir gider hesabı niye tutulmuyor diye sorduk uğraşamayız dediler verin bize fişleri makbuzları biz düzenleyelim panoya asalım dedik onuda istemediler bizde ortak giderleri elden ödeyeceğimizi(temizlik, merdiven otomatiği) resmi yönetim olmadan aidat adı altında kendilerine para vermeyeceğimizi söyledik bunun üzerine 7 daiereyi bize karşı kışkırttılar yöneticilik yapan kişiler panoya bize karşı hakaretli yazılar astılar çevre esnafla bize tehditler yolladılar,3 blokla yapılan toplantıda babamı yönetici yaptılar fakat babamın haberi olmadan aynı kişiler 7 daire olarak bizi hesaba katmadan aralarında aidat toplamaya yöneticilik yapmaya devam ettiler dışarıdan yönetici kim diye sorulduğunda babama yönlendiriyorlardı.Tehdit ve hakaretlerden dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunduk.savcılığa intikal eden olay varken kendi aralarında bizim daireyi katmadan resmi yönetim kurabilirlermi?bizim aidat adı altında para vermememiz bizim alehimize gelişip suç sayılırmı?tehdit ve hakaretlerine nasıl bir ceza yaptırımı uygulanabilir?


Sayın üyemiz ,

Malesef sizin oturduğunuz yer derebeylik herhalde.

Olay çok karışmış. Sondan başlıyorum.

Hareket ve tehtidten dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunulması ile bizim kat mülkiyeti ve kanunun bir alakası yok. O sebeple o işlemler kat mülkiyeti ilişkilerini rafa kaldırmaz. Mülkiyetten doğan ilişkiler aynen devam eder.

Önce sizin bir tapu dairesine gidip tescilde bu A, B,C bloklarının birer bina mı? Yoksa tamamının bir site mi olduğuna karar vermeniz , bunun için de tescil ve yönetim planına bakmanız lazım.

Binalar ayrı tescile sahip  ve ayrı yönetim planına göre yönetiliyorsa , her bina da bir yönetici olacak bu yöneticiler kendi binalarının masraflarını kendi kat malikleri ile  yaptıkları ayrı toplantılarda alacakları kararlar ile karşılayacaklar, binaların dışındaki bahçe, otopark , sığınak gibi alanların masarafları ise yöneticilerin konsensusu ile belirlenip, ilgili blokların genel kurullarındaki  kat maliklerinden ayrıca talep edilecektir.

Bu durum yönetim planı veya yönetim planlarında açıklanmıştır. Önce o duruma hakim olmak lazım.

Yani öyle uzaktan her anayapıya uygun bir reçete yok malesef.

Eğer yasal durum yukarıdaki gibi ise ve sizin babanızı tüm blokların katıldığı bir toplantıda yönetici seçmiş iseler zaten ben o yönetici seçiminin yasal olmadığını ve temsil yetkisi bulunmadığını da söyleyebilirim.

Binanızdaki 7 malikin de size karşı tavır alması da ilginç.

Ayrıca aidat olarak 20 TL toplanıyor ve bu 25 TL yapılmışsa diğer kat malikleri de buna onay verdi ise , bu durumu detay sorgulamanız da gereksiz bence.

Diğer taraftan elektriğin gecikme cezasını zamanında ödeyenlerden almak tabi ki yanlış  ama olabiliyor böyle durumlar itirazınızı dile getirmeniz doğru.

Diğer bazı dile getirdiğiniz hususlarda da haklısınız.  Ancak aidat ödemeyeceğiz, giderleri nakit karşılayacağız kararı sadece sizin değil tüm maliklerin karar vermesi gereken bir husus.

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

daire sahibinin yönetici olması zorunlu mudur veya yöneticilik daire sahipleri tarafından sırayla mı yapılıyor? Mesajı Paylaş

kat mülkiyeti sahibinin yönetici olması zorunlu mudur? Mesajı Paylaş

Forumda biraz arama yapsak , cevapların yazılı olduğunu hemen farkedebiliriz.!

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
kat mülkiyeti sahibinin yönetici olması zorunlu mudur?


Kat malikleri,anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya  dışarıdan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler.Bu kimseye yönetici,kurula da yönetim kurulu denir.

Kat Mülkiyeti sahibinin (kat malikinin) zorunlu olarak yönetici olması diye bir kavram yok.
Kat Maliki istemez ise yönetici olmaya zorlanamaz.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
daire sahibinin yönetici olması zorunlu mudur veya yöneticilik daire sahipleri tarafından sırayla mı yapılıyor?Yöneticilik daire sahipleri tarafından sıra ile yapılmaz. Böyle uygulamalar olabilir , ancak uzlaşma halinde bir binada sıra ile yönetici seçilmesi mümkün olabilir.

Bazı binalardaki kat malikleri herkesin binanın yönetiminde görev alması açısından toplantılarda teşvik amaçlı bu tür anlaşmalara varabilirler.
Ancak kat maliklerinden biri görevi kabul etmez ise yönetici olmaya zorlanamaz.Yönetici Atanması;(Kat mülkiyeti Kanununa göre)

 
Madde 34 – Kat malikleri,anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veyadışarıdan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler.Bu kimseye yönetici,kurula da yönetim kurulu denir.

Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa,yönetici atanması mecburidir.

Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise malik kanunen yönetici durumundadır.

Yönetici,kat maliklerinin hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır;eski yönetici tekrar atanabilir.

Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp biryöneticiyi atayamazlarsa,o gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh hukuk mahkemesince,kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra,gayrimenkule bir yönetici atanır.Bu yönetici,aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.

Sulh hukuk mahkemesince atanan yönetici,bu atama üzerinden altı ay geçmedikçe,kat malikleri kurulunca değiştirilemez.Ancak haklı bir sebep çıkarsa,onu atamış olan sulh hukuk mahkemesi değiştirmeye müsaade edebilir.

Yönetici atanırken kendisiyle yapılan sözleşmede,teminat göstermesi şart edilebilir,sözleşmede böyle bir şart olmasa bile,haklı bir sebebin çıkması halinde, kat malikleri kurulu,yöneticiden teminat göstermesini isteyebilir.

Yöneticinin öz ve soyadı ile iş ve ev adresinin anagayrimenkulün giriş kapısı yanına ve antrede görülecek bir yere çevre içinde asılması mecburidir.

Bu yapılmazsa,yöneticiden veya yönetim kurulu üyelerinin her birinden ilgilinin başvurması üzerine aynı mahkemece para cezası almasına kesin olarak hükmolunur.


ÖZET : 8 ve daha fazla bağımsız bölüm varsa Yönetici atanması mecburidir Yönetici dışarıdan da sözleşmeli olarak atanabilir yönetici veya yönetim kurulu üyeleri öz ve soyadları ile iş ve ev adreslerini gösterir bir listenin, ana taşınmazın görülebilen bir yerine levha içinde asılması zorunludur.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

site yönetimine kiracılar seçilebilirmi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.