Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Hak Düşürücü Süre

Başlatan ck0902, Şubat 06, 2017, 05:59:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Değerli Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap üyeleri,

Kat Malikleri Kurulunda alınan kararların iptaline yönelik dava açma süresi; Yok hükmünde veya mutlak butlan (hukuki sonuç çıkmayan kararlar örneğin, nikah memurunun huzurunda olmadan yüzlerce kez "evlenmeyi kabul ediyor musunuz"  sorusuna "EVET" demenizin hukuki bir sonucu yoktur. Uygulamada şekil bozukluğu olur. Sizi ancak nikah memuru veya diğer yetkili kişiler evlendirebilir) kararları için açılacak davanın Hak Düşürücü Süresi hakkında aşağıdaki ayrıntıları dikkate almanızı öneririm.

Kat Malikleri Kurulunda alınan kararlara itiraz ederek mahkemece "alınan karar(lar)ın iptali" davası açma zaman aşımı süreleri:

(1) Toplantıya katılan kat maliki için : itiraz sebebini karar defterine yazıp imzalamak şartıyla toplantı tarihinden itibaren 30 gün
(2) Toplantıya katılmayıp, kararı öğrendiği tarihten itibaren 30 gün
(3) Toplantıya katılmayan ve karardan haberi olmayan için en geç toplantı tarihinden itibaren 6 ay içinde (toplantıdan hiç haberi olmayan toplantı tarihinden itibaren 6 ay hesaplanamaz denilebilse de; kat maliki her yıl Yönetim Planında belirtilen Olağan Toplantı tarihinde/ayında, belirtilmiş değilse Ocak ayında yönetimin aldığı tüm kararların kendisine tebliği talebini resmi olarak yapması gerekir) Yani hiç toplantı olmadığını düşünüyorsanız, Olağan toplantı sabit tarihinden/ayından itibaren her 6 ayda bir yönetim kararları takip edilmelidir.

Bağımsız bölümünüzün (ev ya da dükkan) bağlı olduğu yerel Sulh Hukuk Mahkemesine alınan kararın iptali davası açmanız gerekiyor.

Toplantı çağrısının usulsüz yapılması, alınan kararların mutlak butlan olmasını sağlar, Bunun için dava açma zaman aşımı olmaz. Bu toplantıya ait alınan kararlar iptal davasına gerek kalmaksızın yok hükmündedir.

Ama toplantı çağrısı usulüne uygun yapılmış ya da usulsüz yapılsa bile, davacının katıldığı toplantıda alınan kararlar davacı lehine, mahkemece iptal edilene kadar geçerlidir.

Buradaki ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim. Yani, şekil uygulanmış (örneğin olağan üstü toplantı çağrısı şekline tam olarak uyulmuş ama karar yeter sayısına uyulmamış) usulsüz (nisbi butlan/iptal edilebilir) alınan karara itiraz etmek için sınırlı bir süre var. Ama hukuki sonuç çıkarmayan, hukuki açıdan geçersiz (mutlak butlan) bir karara itiraz etmek için zaman aşımı yok.

Yine de itiraz ederek mahkemece iptal edilmeyen karar geçerlidir. Yani hiç dava söz konusu olmadan kararın geçersiz olduğunu iddia edemezsiniz. Sonuç mutlaka mahkemede ortaya çıkar.

Saygılarımla,Linkback: Hak Düşürücü Süre


  • Gösterim 2,453 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler