Katmülkiyeti.Com

Zemin katı gider suyu basması

Başlatan Cetiner, Ekim 06, 2019, 04:02:25 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Öncelikle sitede emeği geçen herkese teşekkürler.

2 bloktan oluşan bir sitenin yöneticisiyim. Her blok 12 şer daire ve her katta 2şer daire olmak üzere toplam 24 daire bulunmakta.

A blokta zemin katta bulunan bir komşumuzun evini yazın kendisininde uzunca bir süre şehir dışında olup evde olmadığı bir zaman,her dairenin aynı bölümünde olan çamaşır makinası odasının giderinin tıkanması sonucu su basmış, laminat kapı ve duvarları zarar görmüştür.

Dairesinin sigortası yoktur. Komşu evinde gerekli onarımları yapmış ve harcamalarını belgelendirerek bunu apartman yönetiminden istemiştir.

Bu gider yönetimce apartman kasasından karşılanmalı mıdır? Karşılandığı zaman B blokta oturan kat maliki bu ödemeye itiraz edebilir mi? Veya her katta karşılıklı 2 daire olduğundan ve her ikisinin söz konusu gideri farklı olduğundan sol taraftaki komşular bu ödemeye itiraz edebilir mi? (Kendi gideriyle alakalı olmadığından)

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 
Linkback: Zemin katı gider suyu basması Mesajı Paylaş


  • Gösterim 250 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 3 Yanıt




Sayın Cetiner,

Her blok ayrı bir parsel üzerinde mi, iki blok da tek parsel üzerinde mi. Bunu belirtirseniz ona göre yardımcı olabilirim. Mesajı Paylaş

Merhaba.  2 blokta tek parsel üzerinde yer alıyor. Tek bahçe içinde 2 farklı bina var . Ve tek yönetici. Mesajı Paylaş

Kasım 16, 2019, 09:22:35 ös #3 Son düzenlenme: Kasım 18, 2019, 12:18:05 öö krsdtryk
Sayın Cetiner,

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 4. maddesine göre bağımsız bölüm dışındaki tüm giderler ortak yer olarak nitelendirilmiştir.

Yargıtay içtihatlarında, ortak yerlerden kaynaklı bağımsız bölümlerin zarar görmesi durumlarında her kat maliki arsa payı oranında zarardan sorumludur. Buna göre o parseldeki tüm malikler zararı tanzim etmelidir.

Bana göre zararın tanzimi ancak kat malikleri kurulunda alınacak bir karar ile ortak giderden karşılanması mümkün olabilir. Yönetici böyle bir harcamayı kasadan resen yapamaz.

Diğer her halde sorunun çözümüğne mahkeme karar verecektir. Dediğiniz gibi diğer bloktaki kişiler bu ödemeye itiraz edebilir. Genel olarak Yargıtay'da bu zamana kadar sadece bir bloğa ait sorunlar o blok içerisinde çözülmüştür. Blok içerisinde de karşılıklı iki daire ve giderleri ayrı olduğundan dolayı bu duruma karşı çıkanlar olabilir. Bu zamana kadar böyle bir uyuşmazlık çözümünü yargıtay kararlarında görmedim maalesef. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp