Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Her Yer Ortak Yer Midir? Dükkanlar Masraflara Katılır Mı?  (Okunma sayısı 30296 defa)

  • Abby
  • Üye
  • **
  • İleti: 3
  • 0

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Merhaba, ortak yerler neye gore belirleniyor?  Benim bir dukkanim var, cati vb masraflara katilmam gerektigini anliyorum ama girisim, su saatim ayri oldugu halde, apartman giris kapisi, merdivenlerin boya badanasi gibi giderlere katilmam gerekiyor mu?  Dukkanin onu otopark ve bu bolumun parke dosenmesi giderlerine katildim.  Bunun disinda dukkanimin girisi apartmandan ayri oldugu halde giderlere katilma zorunlulugum var mi?  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler...
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2008, 08:03:10 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »


  • Okunma sayısı 30296 defa
  • 1 Yanıt



  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Yönetici
  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1211
  • Nerden: İstanbul
  • 1848
  • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
    • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
  • Çevrimdışı
Ynt: Her Yer Ortak Yer Midir? Dükkanlar Masraflara Katılır Mı?
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2008, 08:14:46 ös »
Bir yerin ortak yer veya bağımsız bölüm olup olmadığını tespit kolaydır.

Önce, sözleşmeye bakılır. Yani Yönetim Planına ;

Yönetim planında dükkan sahiplerinin ......... olan yerlerin ödemesine katılmaması yazmış ise o giderlere katılmazsınız.

Sözleşmede (Yönetim Planında)  hüküm yoksa, KMK. md: 4'te yazılı yerlerden olup olmadığına bakılır.

Bununla da tesbit edilemezse, anagayrimenkulün İmar'dan Onaylı Projesine göre karar verilir.



KMK Madde 4 — Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu kanun gereğince her halde ortak yer sayılır;
a)   Temeller ve ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,b)   Her kat mâlikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler; sıcak ve soğuk hava tesisleri,
c)   Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur
olukları, yangın emniyet merdivenleri.


Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zarurî olan diğer yerler ve şeyler de (Ortak yer) konusuna girer.



Kat Mülkiyeti Kanunun 20. maddesinin  (c) bendine göre; kat mâlikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu ortak gider ve avans payını ödemekten kaçmamaz.

 Bu hükme göre, meselâ, asansörü kullanmayan dükkân mâliki de asansör giderlerine katılmak zorundadır.


Yani yönetim planında dükkan sahipleri için özel bir hüküm yoksa tüm yukarıda sayılan giderlere ve özellikle sorduğunuz altı çizili ve kırmızı ile yazılmış belirgin giderler dahil katlanmak durumundasınız.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Her Yer Ortak Yer Midir? Dükkanlar Masraflara Katılır Mı? Konusuna Ait Benzer Konular

GİRİŞ (ZEMİN) KATINDA OTURANLAR ASANSÖR GİDERLERİNE KATILMAK ZORUNDA MIDIR?
Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi binalarda ortak yerleri kullanmamaktan dolayı bunların masrafına iştirakten kaçınılamaz. Anca... Devamı...

Gösterim: 29439 - Yanıt: 3 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
DENETÇİNİN TUTMAK ZORUNDA OLDUĞU DEFTERLER VAR MIDIR?
Denetçi ( ya da denetim kurulu), tıpkı yönetici gibi, birden başlayan sıra numaraları taşıyan ve her sayfası noter mührüyle tasd... Devamı...

Gösterim: 6558 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
ORTAK YERLERİN TAPUYA KAYDI - Ortak yerler
ORTAK YERLERİN TAPUYA KAYDI Ortak yerlerMADDE 67 Toplu yapı kapsamında olup, bütünüyle bu kapsamdaki bağımsız bölümlerin ortak k... Devamı...

Gösterim: 8668 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yöneticilik Seçimi Mecburi Midir.? Bir Anayapıda Yönetici Olması Mecburi Midir?
Bir Web sitemize gelen mesaj ve cevabını aşağıda bulabilirsiniz.ilk kez bir apartmanın yöneticiliğini yapacağım ama bu konuda hi... Devamı...

Gösterim: 9575 - Yanıt: 5 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ynt: Yönetim Planında Yapılan değişiklikler Tapuya Bildirilmeli Midir?
YÖNETİM PLANINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER TAPU MÜDÜRLÜKLERİNE DE  BİLDİRİLMELİMİDİR Devamı...

Gösterim: 5924 - Yanıt: 1 - Başlatan:CANDARLI