Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

dilim sayısına göre aidat toplanması (Yakıt Parasının Başka Usullere Göre Paylandırılması Mümkün Mü?)

Başlatan ramses820, Şubat 04, 2008, 03:57:11 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oturduğum apartmanda 2 farklı daire tipi var ve yakıt parası dilim sayısına göre toplanıyor.
oturduğum dairedeki dilim sayısı ödemem için hesaplanandan 12 dilim fazla ve evsahibim ve ben 101.5 dilim sayısı ile en çok dilime sahip 2 daireyiz. ama kaloriferlerin % 80 i yanmamakta. yakıt parasını küçük daireler 150 ytl öderken ben 300 ytl odenekteyim.( merkezi sistem).
dilim sayımın yanlış oldugunu ve kaloriferlerin rndımanlı calışmadıgıı bildirmeme ramen bir son elde edemedim hatta öde işte ne olacak seklinde yanıtlandım. büyük daire encok 220 ödemekte sadece ben ve ev sahibim 300 ytl odemekteyiz.

kalriferleri söktürme talebimiz olumlu karşılanmadı ve diger dairelerin daha fazla yakıt parası ödemek zorunda kalacakları için kabul edilmedi.

yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkürler
Linkback: dilim sayısına göre aidat toplanması (Yakıt Parasının Başka Usullere Göre Paylandırılması Mümkün Mü?) Mesajı Paylaş


  • Gösterim 38,197 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 12 Yanıt
Şubat 04, 2008, 05:32:10 ös #1 Son düzenlenme: Mart 02, 2008, 05:33:41 ös KatMulkiyeti.Com
Malesef bazı binalarda bu sorunlu uygulama ile karşılaşıyoruz.

Aslında dilim sayısına göre yakıt parası ödenmesinin Kat Mülkiyeti Kanunu'nda herhangi bir yeri yoktur.

Doğru olan yakıt parasının "arsa payı" hesabına göre ödenmesidir.

Ancak KMK der ki "Eğer kat malikleri yönetim planı ile "başka bir ödeme biçimi kabul etmişler" ise veya kat malikleri kurulu kararı ile "başka bir ödeme biçimi kabul etmişler ise" bu şekilde paylandırma esastır. der"

Şimdi siz öncelikle dilim sayısı kararının nerede yazdığını bulun. Yönetim planında mı? Eğer öyle ise paylandırma şeklinin değişimi için kat maliklerinin toplam sayısının 4/5' i arsa payına göre toplanmasını kabul etmesi gerekir. Dikkat ediniz bu durumda yönetim planı değişikliği yağılmıştır. Bu sebeple tüm kat maliklerinin 4/5'inin paylandırma şeklinin değişikliğini kabul etmesi değil, bir yönetim planı değişikliği söz konusudur. 

Eğer bu karar bir kat malikleri kurulu toplantısında alınmışsa bu kararı bulun. Sonra iki iş yapın. Karar niteliğine bakın.

1. Eğer yakıt parasının başka bir şekille örneğin arsa payı ile toplanması maddesi yönetim planında yazıyorsa  ve kat malikleri genel kurul kararı ile dilim sayısına göre paylandırma yapılması kararını almış ise bu kararın çoğunluğunun tüm kat maliklerinin % 100 'ü olması gerekir.(Dikkat toplantıya katılanların değil, tüm kat maliklerinin)  Eğer kararın altında bir çoğunluk ile karar alınmışsa yönetim planı değişikliği yapılması için gerekli sayı sağlanmış olabilir. Ancak yönetim planı değişikliği yapılmamışsa karar geçersizdir. Ayrıca yönetim planı değişikliğinin tapuya bildirilmesi gerekir. Bildirilmemişse yine geçersizidir.
Eğer yönetim planı değişikliği tapuya bildirilmemiş ise bu takirde kararın uygulanması için tüm kat maliklerinin tamamının yani %100'ünün kalorifer yakıt parasının dilim sayısına göre toplanmasını kabul etmesi gerekirdi.

2. Eğer yakıt parasının başka bir şekille toplanması yönetim planında yer almıyorsa bu durumda Kat mülkiyeti kanunun 20. maddesinin uygulaması gereklidir. Bu maddede GENEL GİDERLERE KATILMANIN ÖLÇÜSÜ; genel giderlere katılmak ve nelerin genel gider olduğu konusu düzenlemiştir. Maddeye göre; kat malikleri;
a)   Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bu giderler için toplanacak avansa eşit olarak,
b)   Bunlar dışında kalan bütün ortak giderlere ve bunlar için toplanacak avansa ise arsa payları oranında
katılacaklardır.

Kural tabiki ; kat maliklerinin kendi aralarında anlaşmalarıdır.Kat mâlikleri her iki çeşit giderler için farklı katılma oranları belirleyebilirler. Bunun için Yönetim Plânı'nda bir hüküm yoksa, Kat Mâlikleri Kurulu'nun, bütün kat mâliklerinin oybirliği ile alacakları kararla da belirleyebilirler.

Bu karar niteliği yoksa o halde dilim sayısına göre yakıt parası toplanması hatalıdır.

3. Bunun dışında Kat Mâlikleri Kurulu karan alınamazsa, kat maliklerinin hepsinin katıldığı bir Sözleşme ile de aynı sonuca varılabilir. Ancak bu şekilde düzenlenen sözleşme, o sözleşmede imzası olan kat mâliklerini bağlar. Bağımsız bölümlerin mülkiyetini sonradan iktisap edenleri, yani
yeni mâlikleri bağlamaz.  Yönetim Plânı ve Kat Mâlikleri Kurulu kararı niteliğinde olmayan ve genel giderlere katılma oranı kanundakinden farklı bir şekilde düzenlenen sözleşmeye yeni malikler uymak zorunda değildirler.

Bütün olarak genel giderlerle ilgili nasıl karar alınabileceğini anlattım.

Bu şartları inceleyin..

Eğer bu şartların biri bile sağlanmamışsa o halde yakıt parasının kalorifer dilimine göre alınması hatalıdır. Konuyu Yönetm Kurulu'na veya Yöneticinize bildirin. Sonuç alamazsanız kat malikleri kuruluna durumu anlatan bir ihtarname gönderin ve karar niteliğinin sağlanamasını aksi halde arsa payına göre ödeme yapacağınızı ihtar edin.

Kat malikler kurulu bir karar alamazsa ödemelerinizi arsa payına göre yapın.

Yada duruma bağlı olarak hakimin müdahalesini isteyin. Hakimin müdahalesinin nasıl olacağı sayfalarımızda yer almaktadır.

İyi günler dilerim.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap YETERSAYI İLE İLGİLİ YORUMLARINDA GENEL KURULA KATILAN KAT MALİKLERİNİN ÇOGUNLUGUNU VE TAMAMINI DEGİL ANAGAYRİMENKULÜN TÜM MALİKLERİNİN TOPLAMININ ÇOGUNLUGUNU VE TAMAMINI KASTEDER. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

merhaba 70 kişilik bir kooperatif  üyesiyim kooperatif dairelerin iç sıvalarını camlarını ve daire ğiriş kapısınıtakıp bize teslim etti ve merkezi kalorifersistemi kuruldu benim dairemde kalorifer tessatı ve petekler döşenmemiş yani içersini herkes kendi yaptıracak yanlız kooperatifte 25- 30 kişi oturmakta bu durumda kooperatif başkanı kaloriferleri yaktı kooperatif daha site yönetimine geçmedi ve benden yakıt parası istiyor bende ödemek istemiyorumbu durumda beni mahkemeye verse ne olurteşekkürler Mesajı Paylaş

Kalorifer ana dağıtım boruları daireniz içinden geçiyorsa ve üst yada alt kata gidiyorsa ancak sizin petekleriniz ve daire içi dağtımınızın boruları eksik olsa dahi yakıt parası ödemek mecburiyetindesinizdir.

Kalorifer ana dağıtım boruları daireniz içinden geçmemiş ise  ve bir şekilde dairenizin dışından yani ortak alandan üst yada alt kata gidiyorsa yönetime bir ihtarname çekerek ortak olan boru isteminin dairenizin içinden geçmediğini ve bu boru sisteminin yönetim tarafından kurulması gereğini maliyetinin de yönetim tarafından karşılanması gereğini ifade ediniz. İşlemin yapılmasının ardından yakıt parasına katılacağınızı belirtiniz.

Bu arada neden hala kooperatif yönetimi mevcut bilemiyorum, ancak artık kat mülkiyeti ynetimine geçmeniz gerekmekte. Bu sebeple KMK'ya uygun genel kurulunuzun yapılması gerekir. Ben yukarıdaki cevabı KMK açısından cevapladım. Kooperatif ile anlaşamnız veya anlaşmamanız konularına farkında iseniz hiç girmedim.

Bu hususun cevabı ve KMK'ya geçiş için aşağıdaki linki tıklayınız lütfen...

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Merhaba,
Ben 30 adet daire-dükkan karışımı bir apartmanın yöneticisiyim. Son Kat Mal. Gnl Krl.Toplantısında, genel giderlerin petek dilim sayısına göre bölünmesi 1 kat malikinin kabul etmemesine rağmen karar verildi. Toplantı çoğunluğumuz, %50'den fazla idi. Bu şekilde yapmamızın sebebi ise şu:  Apartmanda 4 dükkan var 4'düde farklı. Ayrıca her katta 6 daire var ve 4'ü yine farklı, en üst katta 5 dubleks, 1 normal daire var, dublekler ise 3 farklı çesit. (Yani ikisi aynı, üçü farklı). Şimdi esas konuya geldiğimizde. Bir dubleks daire, kendi altındaki normal dairenin petek dilim sayısının 2 katından fazla. Normal dairenin petek dilim sayısı, 102, dubleks dairenin petek dilim sayısı 214. Biz toplanan aidatın % 90'na yakınını kalorifer kömürüne harcıyoruz. (Kapıcımız yok, anlaşmalı kalorifercimiz var) Bu durumda tabiki dubleks daireden iki katı yakıt bedeli alınacak, adil olan da bu sanırım. Metre kareye veya arsa payına vurarsak, tabiki aidat miktarı (dubleks için) düşük olacak. Peki sizce hangisi adil, harcanan kömürden iki katı yararlanan dubleks sahibinden iki katı yakıt parası almak mı, yoksa dubleks'in ısınması için harcanan yakıtın ücretini diğer normal dairelerden almak mı? Bana göre en adili petek dilim sayısı. Tabi bu durum bizim gibi bir apartmanında 4, 5 çeşit daire olanlar için. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler... Mesajı Paylaş