Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Avans

Başlatan Murat Apartmanı 34, Ekim 16, 2020, 04:48:28 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İyi günler .Apartman yöneticisiyim her yıl  Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim aylarında 50 TL avans toplanmakta 17 nolu dairenin kiracısı -5 eylülde başka bir yete taşındı .Benden 3ayın toplana avansını istiyor .Şimdiye kadar çıkanlardan kimseye ödenmemiş  Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz.
Linkback: Avans Mesajı Paylaş


  • Gösterim 553 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapİyi günler .Apartman yöneticisiyim her yıl  Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim aylarında 50 TL avans toplanmakta 17 nolu dairenin kiracısı -5 eylülde başka bir yete taşındı .Benden 3ayın toplana avansını istiyor .Şimdiye kadar çıkanlardan kimseye ödenmemiş  Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz.

Kiracı ortak gider ve avans paylarından oturduğu dönem ile sorumludur. Ancak kiracı tahliye ettikten sonra ortak gider ve avans paylarından kiracının oturduğu döneme ait borcu kiracıdan tahsil etme olanağımız kalmıyor. Bunun tersi de doğrudur . Kiracıya aşağıdaki hesabı verip, kat maliki ile görüşerek depozitosuna ilave olarak kiracıya ödemesini talep edebilirsiniz. Diğer taraftan kat maliki kendine ait payı yönetime bilahare öderse kiracıya kalan kısmı iade edebilirsiniz.

Aşağıdaki hesaplamada henüz dönem sonu gelmediğinden kesin hesap alınmamış durumda olup, gelir- gider dengesinin var olduğu dikkate alınmıştır. Aksi durum ihmal edilmiştir.


Sözünü ettiğiniz aylarda  5 kez toplanan ortak gider ve avans payının ait olduğu döneme göre ( örneğin bilgi vermediğiniz için biz toplanan ortak gider ve avans paylarını Ocak -Aralık dönemine ait 12 ay için toplanan gider ve avas payı olduğunu kabul edersek ) kiracının çıkış yaptığı güne kadar olanlardan kiracıya, sonrasında kat malikine ait olacaktır.

Sizin örneğinizde 5 ay x 50 TL= 250 TL bir yıllık ortak gider ve avans payı ise o halde örneğin 250 TL /12 ay =  20, 83 TL ay başına ortak gider ve avans payı düşmektedir.
 
Ottak gider ve avans paylarının son ödeme tarihi ne olarak uygulanıyorsa 5 Eylül'e göre Eylül ayına ait ortak gider ve avans payı ya kiracıya ya da kat malikine ait olacaktır. Buna siz karar veriniz. Ancak Eylül ayı başında Eylül ayı tamamlanmamış olduğundan henüz o aya ait harcamalar da yapılmamış durumdadır. 5 Eylül'de tahliye eden kiracının o aya ait bağımsız bölüm ortak gider ve avans payını kat malikinden almak doğru olacaktır.

Bu açıklamaya göre Ocak- Ağustos dönemi için 8 ay x 20,83 TL = 166,4 TL kiracıya , Eylül - Aralık dönemi için 4 ay x 20,83 TL = 83,6 TL  kat malikine ait olmalıdır.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.