Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Apartmandaki işyerlerinin aidat ücret oranları nasıl belirlenmeli?

Başlatan acer, Ocak 07, 2017, 06:00:43 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba. Şöyle bir sorunumuz var. Binamızda hukuk büroları insan kaynakları vs. gibi ticari faaliyette bulunanlarda var. Karışık bir bina. Asansör sürekli bozuluyor ve apartman çok çabuk kirleniyor. Durum böyleyken bu firmaların normal konutlar gibi eşit oranda aidat ödemeleri adil mi? Toplantı yapılsa aidat oranlarını arttırabilmemiz mümkün mü?
Linkback: Apartmandaki işyerlerinin aidat ücret oranları nasıl belirlenmeli? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,534 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıt
AlıntıKAT MÜLKİYETİ KANUNU
Madde 24 -
Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.

Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basım evi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oy birliği ile vereceği kararla açılabilir.

(Ek fıkra: 13/2/2011-6111/194 md.) 1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır.

Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.


Yönetim tarafından buraların (Tapuda Mesken olarak geçtiğini kabul ediyorum) iş yeri olarak kullanılmasına kat malikleri tarafından izin verilmiş mi?

AlıntıMadde 20 - (Değişik birinci fıkra: 13/4/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;
Katılmakla yükümlüdür.
c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını demekten kaçınamaz.
........
..........
Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.


Burada eğer giderlerin artmasına ve diğer maliklerin maddi zararı oluşmuşsa zararı meydana getiren kat malikinden zararın karşılanmasını isteyebilirsiniz.

Aksi takdirde yönetim ile kat malikleri arasında bir sözleşme yoksa her bağımsız bölüm payları oranında ortak giderlere katılırlar.

Mesajı Paylaş

Yani tapudan izin çıkmış. işyeri olarak. ofis olarak. Ya da belediye her neyse. İzinliler yani. İşyeri olarak geçiyor ama yani böyle bir binaya ne kadar aidat toplayabilirki insan? Asansör sürkeli yıpranıyor apartman temizliği desen yine aynı. Durum böyleyken bu adamlar nasıl normal ev sahipleri gibi aynı aidatı verebilir? Mantıklı değilki. Mesajı Paylaş

Malesef KMK ya göre durum böyle.
Karşılıklı görüşüp anlaşma yoluna gidin. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp