Katmülkiyeti.Com


Reklam Alanı !

Ortak Kullanım Alanlarının İşgaline Son Verilmesi Dileğiyle açılan dava lütfen..

Başlatan Göknil, Şubat 03, 2017, 05:15:48 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alıntı1)- Sitenin onaylı mimari projesinde otopark olaarak ayrılmış ve çizilmiş bir alan yok
Benim evim ormana sınır önünde otopark ,havuz,oyun parkı yok diye iç kısımlardaki evlere göre daha yüksek bir fiyat ile ormana çephe olan evi aldı fakat önümüzdeki boşluk alana sürekli farklı kat malikleri gölge ve boş alan diye araç park ediyorlar her uyardığımızdada konu istenmeyen tartışmalara dönüşüyor ne yapa bilirim


Ormana cephe olan evi kim aldı?

Ben genel bir cevap vermek istiyorum.

     Öncelikle, Mimari Projede (dolayısıyla tapuda) Sığınak gibi Özel Alan olarak tanımlı bir alan, tüm kat maliklerinin Oy Birliği ile bile, inisiyatiflerini ne kadar zorlarsa zorlasın bırakın fiziki değişikliği Amacının Dışında dahi Kullanılamaz. Örneğin Sığınak alanında hiç bir fiziki değişiklik yapılmasa bile Spor Faaliyetleri yürütülemez. Hatta biraz uzatmış olacağım ama, bu alan özel alan olmasaydı da spor faaliyetleri sürdürülemezdi. Çünkü bu alan bağımsız bölüm değil. Üstelik bağımsız bölüm sahipleri bile KMK madde 18/1 gereği birbirilerini rahatsız edemezler.

Alıntı 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu Madde  - 18

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: KAT MALİKLERİNİN VE KAT İRTİFAKI SAHİPLERİNİN BORÇLARI

A KAT MALİKLERİNİN BORÇLARI:

I - GENEL KURAL:
Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

       Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna,) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmiyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.[/i]


(1) Kat Malikleri KMK Madde - 18/1 ile birbirlerinin haklarını çiğnememek ve birbirlerini rahatsız etmemek vs. yükümlüdürler.

Kat Malikleri KMK Madde - 18/2 ile 634 SKMK (Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu) nun tamamında belirtilen borçlarına (sorumluklarına) dair olan hükümler, bağımsız bölüm sahibi veya onun kiracısı veya ücretsiz / başka bir anlaşma ile kiracı gibi yararlanan kişiler hepsi aynı anda sorumludur.

Ne olur? Tazminat davası konusudur. Asla Ses ve başka bir Özel Alandan Görüntü almadan Ortak Alanlarda Görüntü kaydı yaparak, maduriyetinizi kayıt altına alarak delil olarak kullanabilirsiniz. Dikkat tekrar ediyorum. Her Ne Koşulda Olursa Olsun Ortak Alanlarda (Kamu Alanı Dahil) SES ALMAK suçtur. (Sadece Ortak Alanda) Görüntü alındığında buna karşı gelenlere "Ortak Alanda Özel Hayattan Söz Edilemez" şeklinde yanıt verebilirsiniz.

(2) Mimari projede yer almayan bir Faydalı Yenilik ve İlave kararının alınabilmesi için;   
     (a) Yönetim Planın değiştirilmesi ve tapuya şerh düşülmesi gerekir. Bunun için karar yeter sayısı kat malikleri kurulunun 4/5'i kadar olumlu oy sayısıdır. Karar alındıktan sonra Tapuya gidilerek kararın tapu kayıtlarında şerh düşülmesi sağlanır.
     (b) Kat Malikleri Kurulunun Yönetim Planı Değişikliğine gitmeden OY BİRLİGİ ile aynı konu için karar alması gerekir. Dikkat! OY BİRLİGİ ile alınan kararlarda toplantıya vekil olarak katılan temsilcinin imzası geçerli değildir.
   
Mesajı Paylaş

Vermiş olduğunuz engin bilgiler için çok teşekkür ederim.
-- Ormana cephe ev bizim evimiz
--Evimde güvenlik kamera sistemi var park halindeki araçları da kamera görüntülerde gözüküyor


(b) Kat Malikleri Kurulunun Yönetim Planı Değişikliğine gitmeden OY BİRLİGİ ile aynı konu için karar alması gerekir. Dikkat! OY BİRLİGİ ile alınan kararlarda toplantıya vekil olarak katılan temsilcinin imzası geçerli değildir.[/b]
yukarıdaki cümlenizden şunu anlaya bilir miyim ; Yönetim planı dışındaki her istek için yukarıdaki uygulama yapılması gerekir önce istenilen uygulama için Oy Birliği sonra 5/4 oy çokluğu ?


-- Ve asıl konuya istinaden; mimari projeyi incelediğim de evin görünüşü ve tüm detayları ( çatı ,saçak,veranda ) mevcut.
Mimari projede duvar çizgisi diye adlandırdığımız iki çizgi var ama bu çizgilerinde bahçe duvarına mı ait olduğu belirtilmemiş, hangi imalattan yapılcağı , en,boy,yükseklik imalat bilgileri yok cephe görünüşlerinde de duvar yükseltisi yok  evin etrafında ön,arka,yanda  bahçe payı diye ölçülendirmede yok, site arazisinde kot var acaba bu çizgiler kot çizgisi midir anlaşılır olması adına resimde paylaşıyorum
Sizce bu çizgileri nedir mahkemede nasıl savuna bilirim

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş

>Düzeltme :
Alıntı (b) Kat Malikleri Kurulunun Yönetim Planı Değişikliğine gitmeden OY BİRLİGİ ile aynı konu için karar alması gerekir. Dikkat! OY BİRLİGİ ile alınan kararlarda toplantıya vekil olarak katılan temsilcinin imzası geçerli değildir.


Yukarıda tanımlanan "Dikkat! OY BİRLİGİ ile alınan kararlarda toplantıya vekil olarak katılan temsilcinin imzası geçerli değildir" bilgisi doğru değildir. Bu bilgi; Kat Malikleri Kurulu Olağanüstü Toplantısında Gündem Maddesi Eklemek İstendiğinde uygulanması gereken yöntemdir. Burada vekilin imzası geçerli değildir. Çünkü kat malikinin gündemden haberi olması gerekir.

Doğaçlama :   "Bahçeye makul sayıda gül dikilmesi" maddesi için vekalet veren kat maliki toplantıya katılmadığından, toplantıda eklenmek istenen "Her gülün yanına ışıklı ve fıskıyeli, her biri 1.500,00 TL. tahmin edilen dekoratif taş desenli mini havuz yapılması" gündem maddesinden haberi yoktur ve vekile bu madde için vekalet vermemiştir.

Bu yüzden Olağanüstü Kat Malikleri Kurulu Toplantısında Asıl gündem maddeleri oylandıktan sonra, tüm kat maliklerinin kabulü ile (Toplantının Dilek ve Temenniler bölümünde) vekil imzası ile yeni bir gündem maddesi eklenemez.

Bunu da kendime ceza olarak ekistra aktarmış olayım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Sorularınıza gelince;

(1) Mimari Projede Yer Almayan Faydalı Yenilik ve İlave Hakkında
- Yönetim Planı değişikliği ve tapuya şerh edilmesi ile
VEYA
- Kat Malikleri Kurulunun OY BİRLİGİ ile
ALINABİLİR.

(2) Sayın <Göknil> ben ancak, 634 SKMK (Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu) ve ilişkili Medeni Kanun ve/veya Borçlar Kanunu gibi konularda tecrübem ve yorumlayabilme yeteneğim kadar fikir ortaya koyabilirim. Fikirlerimi paylaşırken sorunun sahibine ait "Özel bir içeriğe / meseleye" ait yorumlarım inanın karşı tarafa (size) verim sağlamadığı gibi itibar edilmesi halinde zarar da verebilir. Bu konuda duyarlı olmak gerekir diye düşündüğümden soru sahibine ait problemin (mecazi anlamda) tablosunda belirtilen referansları değerlendirmem söz konusu değildir. Dediğim gibi sadece KMK hükümlerine göre sizin sorumluluk ve haklarınıza (genel tanımlarla) bilgi ve fikirlerimi paylaşabilirim.

Zaten Yönetim Planı, Kat Mülkiyeti Kanunun içeriğinde yer almamış gibi görünen ancak "Bir sitedeki Havuzun İşletilmesi ve Yönetilmesi" gibi konularda SÖZLEŞME niteliğinde bir belgedir. Bu nedenle Mahkeme Tapuda Tescil Edilmiş Yönetim Planını 1. Derecede dikkate alır, ardından 634 SKMK hükümlerini uygular. Yani Yönetim Planı (634 SKMK hükümlerine ters düşmeyen maddeler) öncelikle uygulanır. Ters düşen bir durum varsa bu sefer aynı konuda 634 SKMK hükümleri uygulanır. 634 SKMK amir hükmündedir. Örneğin, "Sarışınlar saat 21:00'den sonra siteye giriş yapamaz" diye bir madde uygulanamaz. Ama "Her kat maliki bağımsız bölümünde yapacağı tadilatı, Site Yönetimi ile yapacağı Tadilat Sözleşmesi imzaladıktan sonra yapabilir" diye bir madde 634 SKMK içeriğinde yazılmadığı halde uygulanabilir   

Bu vesile ile, burada (kişiye özel probleminin tamamını ortadan kaldıracak potansiyelde) hukuki destek verme gibi bir hedefim ve haddim olmadığını hatırlatarak, probleme ait uzmanlık gerektiren konularda profesyonel yardım almanızın, öncelikli hedefiniz olmasını naçizane önermek isterim.

Başarılarınızın aratarak devamını dilerim. Mesajı Paylaş

Demek istediğinizi hak vererek anlıyorum lakin bu konu ile danıştığım 4-5 avukattan farklı cevaplar aldım şuan davaya gircek olan avukatımla aynı düşüncedeyiz ama duvar çizgileri mimari bir alanda proje okuma gerektiriyor kendisine duvar yükseklik en boy ölcüsü olmadıgı ve neyden nasıl imal edilceği belirtilmediği için ayrıcada ölçülendirmesi olmadığından dolayı bahçe duvarı sayılamaz dediğimde hak verdi ve muhtemelen bu şekilde savunucak duruşmada .. ortak kullanım alanları kendi içinde de farklı gösterdiği için çok insana danıştım bugüne kadar en net bilgiyi siz verdiniz tekrar tekrar teşekkür ederim umarım kendimi ifade edebilmişimdir 😊 Mesajı Paylaş

Bugüne kadar olan toplantılarda şöyle oldu toplantı davet kağıdının yanında bir genel vekalet gibi bir kac satırlık yazı ve altına kime vekalet versiğini belirten yazı imza ile vekil toplantıya katılıyor yapılan tüm oylamalarada katılıyor bizde doğrusu böle sanıyor itiraz etmiyorduk.. diyelim ki boş alana (havuz veya cocuk parkı değil boş alan ) yeni ilave yapılcak bu durumda önce oy birliğiyle kabul edilmeli sonra oy çokluğuna mı bakılmalı anlayamadım bu durumu sanırım Mesajı Paylaş

Faydalı Yenilik ve İlave Kararının Alınabilmesi için

(1) Mimari Projede yer almıyorsa
     (a) Yönetim Planında değişiklik yaparak. (Hukuki Şekli : Kat Malikleri Kurulunun 4/5'i ile karar alıp tapuya şerh ettirmek)
     veya
     (b) Kat Malikleri Kurulunun Oy Birliği ile alacağı karar ile (Bu seçenek a seçeneğinden bağımsızdır.  Yönetim Planı değiştirilmeden yapılan yöntemdir. Ancak Mimari Proje değişikliği söz konusu olursa yine tapuya şerhi gerekir)
(2) Mimari Projede Tanımlanmış Ancak Henüz Yapılmamış İse
     Kat Malikleri Kurulu Üye tam sayısının 1/2'sinden 1 fazlası anlamına gelen SALT ÇOGUNLUK ile
karar alınması lazım.

Faydalı Yenilik ve İlaveler Kararı Kat Malikleri Kurulu Toplatısına katılanların salt çoğunluğu ile değil tüm kat malikleri üye sayısının salt çoğunluğu ile alınır. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Faydalı Yenilik ve İlave Kararının Alınabilmesi için

(1) Mimari Projede yer almıyorsa
     (a) Yönetim Planında değişiklik yaparak. (Hukuki Şekli : Kat Malikleri Kurulunun 4/5'i ile karar alıp tapuya şerh ettirmek)
     veya
     (b) Kat Malikleri Kurulunun Oy Birliği ile alacağı karar ile (Bu seçenek a seçeneğinden bağımsızdır.  Yönetim Planı değiştirilmeden yapılan yöntemdir. Ancak Mimari Proje değişikliği söz konusu olursa yine tapuya şerhi gerekir)
(2) Mimari Projede Tanımlanmış Ancak Henüz Yapılmamış İse
     Kat Malikleri Kurulu Üye tam sayısının 1/2'sinden 1 fazlası anlamına gelen SALT ÇOGUNLUK ile
karar alınması lazım.

Faydalı Yenilik ve İlaveler Kararı Kat Malikleri Kurulu Toplatısına katılanların salt çoğunluğu ile değil tüm kat malikleri üye sayısının salt çoğunluğu ile alınır.


Şimdi anladım çok teşekkür ediyorum bu konuda size minnettarım Mesajı PaylaşPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp