Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

müteahhit bizi kandırdımı ?

Başlatan necmettinozturk, Ekim 13, 2010, 10:29:01 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhaba !

bundan 7 ay önce giriş katı bir daire satın aldık. giriş katının sebebi, ayağımız yere bazsın ve kapımızın önüne ( veya cam önüne ) biraz çiçek ( yeşillik ) ekelim.

evizimiz binanın arka tarafına bakıyor, arkada otopark var. biz daireyi gördüğümüzde arka tarafta küçük bir balkonun ve bu balkona çıkış kapısı vardı. biz daireyi bu hali ile beğendik ve aldık.

taşındıktan bir kaç ay sonra özellikle eski toprak sahipleri ( binamızda 4 daire sahibi var ) balkonun demirinin otoparka giriş çıkışı engellediği düşüncesiyle balkon demirini kaldırmamı istediler.

benimde aracım var ve aynı otoparkı bende kullaniyorum demirin biraz rahatsız ettiğini bende fark ettim ve demiri kaldırdım.

diğer bina sakinleri o arada belediyeye kaçak kapı ve balkon olduğunu ihbar etmiş ve dilekçe vermişler.

ben evi bu şekilde müteahhit'den beğendim ve satın aldım.

meğer bu kapı müteahhit tarafından kaçak yapılmış. bizde bunu sorgulama gereği duymadık, ve ayrıca bana söyleseydi, almazdım.

meğer bu daire satılamadığı için arkasına müteahhit tarafından bi kapı açılmış ve albeni yapılmış

şimdi ben ne yapmalıyım ?

müteahhitemi hesap sormalıyım yoksa ev bize satılıncaya kadar o kapıya ( balkona ) ses çıkarmayan toprak sahipleri ve diğer sakinlerine mi ?

veya belediyeden bu kapı için izin almam mümkünmü ? böyle bi durumda kapı ve balkon için istisnalar kanunda mevcutmudur ?

binanın arka tarafının otopark olarak kullanılması normalmi ?

ayrica müteahhit hakkında suç duyurusunda bulunabilirmiyim ve bunu nereye yapabilirim ?


yardımızın için şimdiden teşekkür ederim ve iyi akşamlar dilerim
necmettin
Linkback: müteahhit bizi kandırdımı ?


  • Gösterim 9,075 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Necmettin Bey,

Bizim onaylı proje dediğimiz bir unsur vardır. Bu belediyede kayıtlıdır. Anlaşılan müteahhid onaylı projeye aykırı hareket ederek alt zemin katı teras halinde uzatmış,

Şimdi herşeyden emin olmak için önce sisin belediyeden bir projeye bakmanız lazım.

Onaylı projeye aykırı olarak kapı açmanız ve teras yapmanız mümkün değildir. Belediye de size bu konuda bilgi verecektir. Ayrıca KatMülkiyeti Kanunu duvarlardan geçit açmanınıza olanak tanımaz.

Şimdi.  Tabiki suçlu değilsiniz. Ancak bu olumsuzlukları müteahhid de yapmış olsa şu an evin maliki olduğunuz için bu olumsuzluklar sizi bağlayacaktır.
Yani eski haline getirmekle (onaylı projeyi kastediyorum) zorunlu olan kişi sizsiniz.

Sizin ev size satılıncaya kadar o kapıya ( balkona ) ses çıkarmayan toprak sahipleri ve diğer sakinlerine hesap sormanız mümkün değildir. Kendileri bu konuda mağdur olan taraftır. Dolayısı ile şikayetçi olmuşlardır.

Burada şikayetinizi yönelteceğiniz kişi müteahhitdir. Ancak bunun için de bazı asgari deliller olmalıdır.

Evi fatura karşılığı almış iseniz fatura , sözleşme ile almış iseniz sözleşme, banka kredisi varsa banka kredi kayıtları ve nihayetinde tapu kayıtları gerekecektir.

Maddi deliller çok önemlidir. Çünkü örneğin evin değeri karşılığı birebir fatura almamış iseniz bu durumda ev için alınan banka kredisi  o da yok ise tapuda gösterilen satış değeri dikkate alınacaktır.

Müteahhite karşı suç duyurusunda bulunmanız şu an için size fayda sağlamayacak kanaatindeyim. Neticede projeye aykırı iş yapmış . Yani ne kadar önemli ki. Projeye aykırı iş yapan ve afette onlarca kişinin ölümüne neden olan bina müteahhidleri ne kadar ceza alıyorlar sizce. Söyleyeyim . Reklam için bir iki kişi yanıyor, onlar da bir kaç yılda çıkıyorlar. Kalan yüzlercesi için mahkeme ceza varmiyor veya savcı mahkeme açma gereği bile duymuyor. Yani bu hukuk sisteminde bu olay için ceza davası gibi bir durumu düşünmeniz size birşey kazandırmayacaktır.

Bence yukarıdaki maddi delil durumunuza göre Tüketici Mahkemesinde evi "iade" veya "değer kaybı" davası açmanız daha doğrudur. Maddi olarak zararınızı veya bir bölümünü tazmin edebilirsiniz.

Belediyeden sözkonusu geçit (kapı)  için izin almanız  mümkün değildir. Böyle bir durumda kapı ve balkon için istisnalar ise kanunda mevcut değildir.

Binanın arka tarafının otopark olarak kullanılması hususunu cevaplamam mümkün değil. Otopark olup olmadığı onaylı projede bellidir.

Otopark olma veya olmama durumuna göre sizin haklı hale gelmeniz mümkün değildir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler