Katmülkiyeti.Com

Kat Mülkiyeti Konuları => Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü => Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular => Konuyu başlatan: Resolve - Aralık 14, 2019, 03:07:51 öö

Başlık: Dükkan büyütülmesi
Gönderen: Resolve - Aralık 14, 2019, 03:07:51 öö
Herkeze iyi akşamlar.
Arkadaşlar sormak istediğim. Tam olarak şu bir apartmanda tüm maliklerin onayı olmadan apartman altındaki dükkan sahibi dükkanını öne doğru belli bir seviyede çekebilir mi yani dükkanını büyütebilir mi.
Şimdi bizim Ev 1. Kat ve altında hemen dükkan var. Büyük bir dükkan ve apartman yönetici dahil birkaç kat maliki dükkan sahibi ile anlaşarak dükkanın önündeki boş kısmı dükkana katma konusunda hemfikir olunmuş. Bu durum da 1. Katta oturan kat malikinin veya herhangi bir kat malikinin  onayı olmadan bu durum gerçekleşebilir mi?
Not : Apartman 8 katlı ve 24 daireden olusuyor.
Başlık: Ynt: Dükkan büyütülmesi
Gönderen: krsdtryk - Aralık 14, 2019, 03:44:11 öö
Sayın Resolve,

Anladığım kadarı ile dükkanın önündeki ortak alan kullanılarak bahse konu dükkan genişletilmek isteniyor.

Alıntı yapılan: undefinedKat Mülkiyeti Kanunu Madde 19/2
Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.

Böyle bir işlem ancak kat maliklerinin 4/5 çoğunluğu ile alacağı karara veya muvaffakatine bağlıdır. Tabi burada söz konusu genişleme ne şekilde yapılacak o da önemli. Böyle bir karar veya muvaffakatname olsa dahi yapılacak genişletme yürürlükteki imar mevzuatı ve binanın mimari projesine aykırılık teşkil etmemeli. Aksi durumda hakimin müdahalesi ile ortak alana müdahalenin mennini talep etmek sureti ile eski haline getirme, ayrıca genişletilen alanı kullandığı sürece ortak alanlardaki hakkınız ölçüsünde ecrimisil talep etme hakkınız doğacaktır.
Portal 1.1 © 2019, Katmulkiyeti