Katmülkiyeti.Com

Kat Mülkiyeti Konuları => Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü => Yeni Üyeler ve Acemi Sorular... => Konuyu başlatan: pegasus - Kasım 30, 2017, 12:23:30 ös

Başlık: İşletme Projesi (Bütçe) Yapmak
Gönderen: pegasus - Kasım 30, 2017, 12:23:30 ös
2 Adada toplam 9 blok 250 daireden oluşan bir toplu yapının yönetim hizmetlerini her adanın kendi bünyesinde bulunan yönetim bürolarından yürütüyoruz. Bu ay itibari ile olağanüstü toplantıda her blok için %51 çoğunluk sağlayarak yönetici, denetici ve temsilci seçimlerini gerçekleştirdik. Şimdi bütçe hazırlayıp kat maliklerine bildirme görevimizi yerine getireceğiz. Ancak;

Bütçeyi blok yöneticilerinin mi, ada temsilcilerinin mi yoksa toplu yapı kurullarının mı oluşturacağı kafa karıştırıcı bir durum. Yönetim planımız müteahhit tarafından hazırlandığı için genel Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerinden kopyala yapıştır şeklinde oluşturulmuş ve konu ile alakalı bir detay içermiyor.

Araştırmalarımıza göre Toplu yapı yönetimi kendi giderleri için ayrı, ada yönetimi kendi giderleri ve toplu yapı yönetimi giderlerinden kendine düşen payı da içerir şekilde ayrı ve en son blok yöneticisi de ada yönetim giderlerini de içeren blok ortak giderlerini gösteren bir bütçe  hazırlayarak kat maliklerine imza karşılığı bildirecek ve 7 gün içinde itiraz olmaz ise proje kesinleşecek. Kendim sordum kendim cevap verdim gibi oldu ama uygulama yönünden yukarıdaki usul mü doğrudur yada direk Toplu Yapı Yönetimi bir bütçe hazırlayarak daire metrekaresine göre aidat belirlese ve bildirse (uygulamada daha kolay yöntem) problem olurmu.
Başlık: Ynt: İşletme Projesi (Bütçe) Yapmak
Gönderen: Murat Atlamaz - Aralık 05, 2017, 01:04:49 ös
Verdiğiniz bilgilere göre; merkezi yönetimin tüm bütçeleme işlemlerini yapabileceğini düşünüyorum. KMK'da zaten toplu yapı yönetimlerini kolaylaştırmak için yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bence öncelikle işe toplu yapınıza özgü yönetim planını değiştirmekle başlayın.
Portal 1.1 © 2019, Katmulkiyeti